مقایسه عملکرد پنجره دو جداره uPVC در شرایط استفاده از پروفیل سری 60 (سه محفظه) و پروفیل سری 70 (پنج محفظه) در آزمون نفوذ آب، نفوذ پذیری هوا و مقاومت در برابر فشار باد

چکیده :

هدف از این مقاله بررسی رفتار پنجره ها با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خاص و ابعاد بزرگتر از حد معمول بوده و همانگونه که می دانیم در طراحی پنجره ها می بایست به نکاتی از جمله سرعت باد در مناطق بادگیر و ساختمان های بلند مرتبه توجه کرد. اگر استحکام پنجره ها با سرعت باد منطقه تطابق نداشته باشد، احتمال خارج شدن پنجره از آب بندی و هوابندی و در موارد شدیدتر شکست شیشه را به همراه دارد. مورد دیگر لرزش در و پنجره ها با ابعاد بزرگ می باشد که با استفاده از پروفیل با سطح مقطع بالاتر  تا حد زیادی از بین می رود.

درب و پنجره دو جداره تولید شده با این پروفیل همچنین قابلیت نصب در ارتفاعاتی که فشار باد بسیار است و یا از لحاظ ابعاد پنجره بزرگ می باشد، را داراست و ظاهری زیبا به نمای ساختمان و پنجره های آن می دهد. سری 70 پروفیل درب و پنجره ویستا بست قابلیت نصب شدن در پروژه های تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره را ندارد.

در این مقاله به بررسی مقایسه عملکرد پنجره دو جداره uPVC در شرایط استفاده از پروفیل سری 70  و استفاده از سری 60  در آزمون های آب بندی، هوابندی و فشار باد پرداخته شده و نتایج با هم مقایسه خواهد شد.

آزمایشات فوق در آزمایشگاه ایستاتست           ، وابسته به گروه صنعتی طرح و ساخت ایستا انجام پذیرفته که در زمینه انجام آزمونهای درب، پنجره، نما و آموزش کنترل کیفیت واحد های تولیدی به عنوان یکی از مراکز فعال در امر تحقیق و توسعه حوزه درب، پنجره، نما و افزون بر آن آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه انجام آزمون های درب، پنجره، نما بر مبنای استاندارهای ملی ایران از سال 1392 مشغول به فعالیت می باشد.

معرفی :

صرفه جوئی در مصرف انرژی به کمک درب و پنجره های دو جداره یو پی وی سی نقش بسزایی در جلوگیری از اتلاف انرژی دارد. با توجه به اعلام تحقیقات سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ایران در حدود ۴۵% از اتلاف انرژی از طریق پنجره های صورت می گیرد. در صورتیکه در زمستان به قاب پنجره و شیشه آن دست بزنید خواهید دید که سرد است و این دلیل تبادل حرارتی بین قاب پنجره و شیشه با فضای بیرون است.

 با استفاده از پنجره و شیشه دو جداره تبادل حرارتی از طریق پنجره به حداقل ممکن خواهد رسید.

  تعداد جداره های شیشه، وجود گاز خنثی در جدار میانی آنها و نحوه مونتاژ شیشه و پنجره دوجداره در میزان عایق حرارتی آن موثر است. میزان آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ در حدود۸۰-۷۵ دسی بل و در شهرهای کوچک ۵۵ دسی بل می باشد. وجود کانالهای خالی در میان پروفیلهای uPVC علاوه بر سبک تر کردن وزن باعث می گردد پروفیل پنجره عایق بهتری باشد و از انتقال صداهای محیط خارج به فضای داخلی جلوگیری نماید.

 با استفاده از شیشه های دوجداره در پنجره های uPVC و استفاده از چندین درزگیر لاستیکی در ساختار پیچیده پروفیل، پنجره های مزبور علاوه برعایق حرارتی ، عایق صوتی بسیار خوبی نیز می شوند و مانع از تبادل صوتی محیط داخل به بیرون و انتقال آلودگی های صوتی محیط بیرون به داخل خواهند شد. لذا در این بین با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تحت نظر، ابعاد پنجره و طبقات مورد استفاده شرایط ساختاری پنجره و عملکرد آن با تغیراتی در اقلام مورد استفاده، بهبود خواهد یافت .

   یکی از شاخصه هایی که در تقویت پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرد، ابعاد سطح مقطع پروفیل بوده که با افزایش این پارامتر، پنجره مستحکمتر و همچین با افزایش قطر شیشه از نظر ایجاد عایق صوتی شرایط بهتری حاصل می گردد.

آزمون های انجام پذیرفته در آزمایشگاه ایستاتست   به شرح ذیل می باشد :

آزمون مقاومت در برابر نفوذ آب

در این آزمون رفتار نمونه، در برابر بارش باران همراه با فشار باد مورد بررسی قرار گرفته و درجه مقاومت نمونه مورد آزمون مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمون بر اساس استاندارد isiri 7821 انجام و بر اساس استاندارد isiri 11864 رده بندی می گردد.

آزمون نفوذپذیری هوا

در این آزمون رفتار نمونه، در برابر فشار باد مثبت و منفی مورد بررسی قرار گرفته و میزان نفوذ هوا به درون ساختمان اندازه گیری می شود. این آزمون بر اساس استاندارد isiri 7822 انجام و بر اساس استاندارد isiri 11093 رده بندی می گردد.

آزمون مقاومت در برابر فشار باد

در این آزمون رفتار نمونه، در برابر فشار باد (طوفان) مورد بررسی قرار گرفته و میزان خمش اجزاء عمودی نمونه مورد آزمون اندازه گیری می گردد. این آزمون بر اساس استاندارد isiri 11421 انجام و بر اساس استاندارد isiri 11420 رده بندی می گردد.

نمونه ها با پروفیل داخلی سری 60 (با مشخصات ذیل) و بر اساس دفترچه فنی آن شرکت مطابق با استانداردهای تولید ساخته شده و از نمونه 1 با مولیون عادی دو نمونه و از نمونه 2 با مولیون استاتیکی نیز دو نمونه با ابعاد و مشخصات ثابت مطابق طرح روبرو تولید گردید.

مشخصات پروفیل استفاده شده در تولید نمونه ساخته شده:

 مقاومت در برابر ضربه ناشی از سقوط وزنه در دمای پایین : کلاس II (حداکثر ارتفاع)

ضخامت دیواره های خارجی : کلاس A (ضخامت بیش از 8/2 میلیمتر)

نوع ماده اولیه : کلاس VM (استفاده از ماده دست اول)

و دارنده گواهینامه رال آلمان

نظر خود را بنویسید