قیمت نمای شیشه ای کرتین وال

By 14 فروردین 1402 مقاله های کرتین وال

نمای کرتین وال به چه نوع نمایی گفته می شود؟

قبل از پرداختن به قیمت نمای شیشه ای کرتین وال و عوامل موثر در قیمت نهایی آن بهتر است با این نوع نما و انواع آن آشنا شویم. نمای کرتین وال یک نمای مدرن است که امروزه طرفداران زیادی دارد. این نوع نما دارای ساختاری خود ایستا است. منظور از ساختار خود ایستا این است که چون نمای کرتین وال یک نوع نمای شیشه ای است، سنگینی حاصل از شیشه روی ساختمان قرار نمی گیرد. سنگینی شیشه ها در این نما روی شاسی هایی قرار می گیرد که قبل از انجام نما کار نصب این شاسی ها انجام می شود. نمای کرتین وال به صورت جدا از نمای ساختمان اجرا می شود. از این نمای شیشه ای بیشتر در ساختمانهای اداری و تجاری استفاده می شود. در ادامه به معرفی بیشتر این نما و انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع نمای کرتین وال

نمای کرتین وال در یک تقسیم بندی کلی به دو نوع فریم لس (البته فریم لس دارای دو نوع یو چنل و سمی فریم لس است) و فیس کپ تقسیم می شود. تفاوت این دو نوع نما در درپوش های خاصی است که در نمای فیس کپ استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت نمای کرتین وال فیس کپ و فریم لس را مطالعه کنید.

معرفی نمای کرتین وال فیس کپ

در این نوع نمای کرتین وال لامل ها (منظور از لامل سازه و یا پایه ی نما است) به صورت افقی و عمودی نصب می شوند و شیشه ها در میان لامل ها قرار می گیرند. بعد از این مرحله درپوش هایی که در این نما استفاده می شوند سبب فیکس شدن شیشه ها می شوند.

نمای فیس کپ

معرفی نمای کرتین وال فریم لس

در این نوع نمای شیشه ای همانطور که اشاره شد از درپوش استفاده نمی شود. بلکه از کلاف آلومینیوم در دور شیشه استفاده می شود و بعد از استفاده از کلاف آلومینیومی از چسب جهت تثبیت کردن شیشه استفاده می شود. ظاهر این نما به صورت نسبتا یکدست دیده می شود.

نمای فریم لس

معرفی نمای شیشه ای سمی فریم لس

در این نوع نمای کرتین وال با توجه به سبک معماری می توان در جهت عمودی یا افقی لامل از درپوش و در جهت مخالف درپوش از چسب یا لاستیک جهت تثبیت کردن شیشه ها استفاده کرد. نمای سمی فریم لس یک ترکیب هنرمندانه از نمای شیشه ای فیس کپ و فریم لس است. این ترکیب زیبا جلوه شیک و مدرنی را به نمای ساختمان می دهد.

نمای سمی فریم لس

معرفی نمای شیشه ای یو چنل

این نوع نمای شیشه ای شبیه نمای شیشه ای فریم لس است. تفاوت این دو نوع نما در این است که در نمای یو چنل از کلاف آلومینیومی در دور شیشه استفاده نمی شود. بلکه از یک سری قطعه کوچک و اسپیسر استفاده می شود. قطعات کوچک آلومینیومی در فاصله های مشخصی به لامل وصل می شوند و شیشه از این طریق تثبیت می شود. از این نوع نمای شیشه ای برای ساختمان هایی که بیشتر از بیست متر ارتفاع داشته باشند استفاده نمی شود. از نظر هزینه قیمت نمای شیشه ای کرتین وال  یو چنل در مقایسه با سایر نماهای شیشه ای کمتر است.

نمای یو چنل

شیشه های نمای کرتین وال چه نوع شیشه هایی هستند

در این نمای شیشه ای از دو لایه شیشه استفاده می شود. یک لایه در داخل و یک لایه در خارج از نما استفاده می شود. در قسمت داخلی نما از شیشه سکوریت و در قسمت خارجی نما از شیشه لمینت استفاده می شود. به این دلیل که شیشه در برابر هرگونه ضربه احتمالی مقاومت داشته باشد. این شیشه ها به صورت دوجداره به کار می روند تا از هرگونه هدر رفت انرژی گرمایی و سرمایی ساختمان جلوگیری شود.

 اندازه شیشه ها در این نما معمولا 220 در 320 است که به این اندازه استاندارد جام گفته می شود. اما گاهی اوقات بنا به نظر کاربر شیشه ها در اندازه بزرگتری طراحی می شوند که به این اندازه بزرگتر از حد معمول اورجام گفته می شود. از نظر هزینه قیمت نمای شیشه ای کرتین وال با شیشه های اورجام بیشتر است.

چگونگی باز شدن شیشه در این نما

چون یکی از زیبایی های نمای کرتین وال این است که نما به صورت یکدست دیده شود. به همین دلیل طراحان بیشتر از بازشوهای مخفی در این نما استفاده می کنند به همین دلیل بازشوهای مختلف با توجه به شرایط نما در نظر گرفته می شود.

انواع اجرای کرتین وال

جهت نصب و اجرای لامل در این نما از چند روش استفاده می شود. در یکی از روشها که به آن سیستم استیک گفته می شود پروفیل و قطعات مورد نیاز به صورت خام هستند و کار برش قطعات در کنار پروژه انجام می شود. از نظر هزینه، قیمت نمای شیشه ای کرتین وال به این روش کمتر است. غیر از سیستم استیک یک روش دیگر جهت اجرای کرتین وال وجود دارد. در این روش که سمی یونیتایز گفته می شود قسمتی از کار برش قطعات در کارخانه انجام می شود و سپس به محل اجرای پروژه فرستاده می شوند.

علاوه بر این دو روش سیستم دیگری به نام یونیتایز است، که کار برش تمام قطعات در کارخانه به طور کامل انجام می شود و سپس به محل اجرای پروژه ارسال می شوند. از نظر هزینه، قیمت نمای شیشه ای کرتین وال در این روش بیشتر است.

 با مطالعه مقاله مجری نمای کرتین وال، با مهارت هایی که مجری این نما باید داشته باشد آشنا می شوید.

مزایای استفاده از نمای کرتین وال

– یکی از مزایای نمای کرتین وال زیبایی فوق العاده آن در مقایسه با سایر نماها است. در واقع یک دست بودن شیشه ها در این نما سبب خلق این زیبایی می شود.

– با توجه به اینکه این نما یک نوع نمای شیشه ای است اما وزن آن بسیار سبک است و طراحی آن به گونه ای است که سبب ایجاد بار روی ساختمان نمی شود.

– از دیگر ویژگیهای این نما ایمنی زیاد آن است. چون در این نما همانطور که اشاره شد از شیشه های لمینت استفاده می شود به همین دلیل احتمال شکسته شدن شیشه بسیار کم است.

– یکی از مزیت های دیگر این نما این است که امکان استفاده از نور طبیعی به صورت کنترل شده در فضای داخلی ساختمان وجود دارد. استفاده از نور طبیعی نیاز به روشن کردن لامپ را در طول روز کم می کند. که این کار نیز به به طبع در کاهش مصرف برق تاثیر زیادی دارد.

نمای کرتین وال از نظر عملکرد حرارتی نیز بسیار فوق العاده است. منظور از عملکرد حرارتی این است که اگر نما به صورت اصولی طراحی شود دمای داخلی ساختمان به طور مداوم دارای دمای دلخواه و طبیعی است.

– علاوه بر مواردی که ذکر شد این نما از نظر هزینه نگهداری هزینه ی بسیار پایینی دارد. همچنین از نظر تنوع رنگ شیشه نیز در این نما می توان از هر رنگی با توجه به طراحی نما و نوع آن استفاده کرد.

زیبایی نمای شیشه ای

 قیمت نمای شیشه ای به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل زیادی هستند که در قیمت نمای شیشه ای کرتین وال موثر هستند.

– از جمله عوامل موثر در قیمت نمای شیشه ای کرتین وال نوع نما است. چون در بعضی از نماهای شیشه ای یراق آلات خاصی استفاده می شود به همین دلیل قیمت نهایی کار افزایش می یابد. به عنوان مثال در نمای فیس کپ همانطور که اشاره شد از درپوش های خاصی استفاده می شود. چون کار گذاشتن این درپوش ها هم زمان بیشتر و هم مصالح بیشتر (منظور از مصالح بیشتر همان درپوش است) نیاز دارد در نتیجه قیمت اجرا هم بیشتر می شود.

– یکی از عوامل موثر در قیمت نمای شیشه ای کرتین وال میزان متراژ نما است. با توجه به اینکه هرچه متراژ بیشتر باشد از مصالح بیشتری استفاده می شود قیمت نهایی کار نیز افزایش می یابد.

– جنس شیشه های به کار رفته نیز از دیگر عوامل موثر در قیمت نمای شیشه ای کرتین وال است. چون باید در این نما از شیشه های نشکن و دوجداره استفاده شود. به همین دلیل هرچه جنس شیشه ها مرغوب تر باشد قیمت نهایی نما نیز افزایش می یابد.

سایر عوامل موثر در قیمت این نما

– علاوه بر موارد ذکر شده یراق آلات به کار رفته نیز از جمله موارد دیگری هستند که در قیمت این نمای شیشه ای  موثر هستند. یکی از یراق آلات استفاده شده در این نما قاب دور شیشه است. اگر از جنس آلومینیوم مرغوب جهت قاب شیشه استفاده شود طبیعتا قیمت اجرای نما افزایش می یابد. اما اگر از جنس نامرغوب غیر از آلومینیوم استفاده شود قیمت اجرای کار کاهش می یاید. البته با استفاده از  یراق آلات نامرغوب علاوه بر کاهش قیمت کیفیت کار نیز کاهش می یابد.

– از موارد دیگر که در افزایش قیمت نمای شیشه ای کرتین وال موثر است استفاده از بازشوهای مخفی است. اما اگر از بازشوهای معمولی استفاده شود قیمت نهایی نما کاهش می یابد.

– نوع چسب استفاده شده نیز در قیمت نهایی نما بسیار موثر است. اگر از چسب های مقاوم در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی استفاده شود در نتیجه قیمت نهایی نمای شیشه ای کرتین وال و البته کیفیت آن نیز افزایش می یابد.

 البته با توجه به مزایای این نما بهتر است که در زمان اجرای آن از تجهیزات با کیفیت استفاده کرد و قیمت نمای شیشه ای کرتین وال در انتخاب تجهیزات با کیفیت در نظر گرفته نشود. به طور کلی هرچه کیفیت تجهیزات و مصالح استفاده شده بیشتر باشد کیفیت نهایی کار و قیمت نهایی نیز بیشتر است.

 یکپارچه بودن نمای کرتین وال

رعایت نکاتی در اجرای این نوع نما

همانطور که اشاره شد نمای کرتین وال دارای مزیت های زیادی است. اما این مزیت ها زمانی وجود دارند که در اجرای نما نکاتی توسط طراح و مجری در نظر گرفته شود. این نکات شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

– یکی از نکات مهم در اجرای نمای کرتین وال نوع شیشه های به کار رفته در این نما است. شیشه های به کار رفته باید حتما از نوع دوجداره باشند. اهمیت دوجداره بودن شیشه ها به این دلیل است که شیشه های دوجداره یک عایق کامل در برابر آلودگی صوتی، انرژی حرارتی و برودتی ساختمان هستند.

– همچنین شیشه های جداره بیرونی حتما باید نشکن باشند تا در برابر هر گونه ضربه احتمالی و یا ریزش های جوی (تگرگ) مقاومت لازم را داشته باشند.

– یکی دیگر از نکات مهم در نمای کرتین وال استفاده از پروفیل های آلومینیومی است. چون متریال آلومینیوم مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی  و رطوبت دارد و همچنین دارای وزن سبکی است و سبب سنگین شدن نما نمی شود. همچنین متریال آلومینیوم در برابر تابش آفتاب دچار تغییر رنگ نمی شود و عایق مناسبی هم است به همین دلایل بهتر است حتما از این نوع قاب استفاده شود.

سایر نکاتی که باید در اجرای این نما در نظر گرفته شود

– نکته دیگر در این مورد نحوه درزبندی فاصله بین شیشه و قاب است. اگر درزبندی به صورت اصولی انجام نشود ویژگی عایق بودن شیشه ها و قاب از بین میرود و در نهایت سبب کاهش کیفیت نما می شود. به همین دلیل معمولا از یک لاستیک به نام EPDM جهت درزبندی استفاده می شود. چون این لاستیک به طور کامل کار درزبندی را انجام می دهد.

– نوع چسب استفاده شده بحث دیگری است که اهمیت زیادی در نمای کرتین وال دارد. معمولا از چسب های سیلیکونی در این نما استفاده می شود. دلیل استفاده از چسب سیلیکونی خاصیت چسبندگی و ارتجاعی آن است. علاوه بر این چسب سیلیکونی مقاومت مطلوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید دارد و به مرور زمان دچار پوسیدگی نمی شود.

 – از جمله نکات بسیار مهم در این زمینه که تاثیر زیادی در سایر موارد نیز دارد، انجام کار توسط افراد حرفه ای و با تجربه در این زمینه است. چون در صورت وجود تجهیزات با کیفیت اگر مجری کار تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد احتمال اینکه در کیفیت نهای کار موثر باشد زیاد است. به همین دلیل بهتر است حتما اجرای نما توسط شرکت های معتبر و با تجربه در این زمینه انجام بگیرد.

یکی از شرکت های معتبر در این زمینه که هم از تجهیزات با کیفیت و مرغوب استفاده می کند و هم کار اجرای نمای شیشه ای را توسط افراد حرفه ای و با تجربه انجام می دهد شرکت ایستاوین است. علاوه بر این شرکت ایستاوین در راستای احترام به مشتریان، تمام محصولات خود را با ضمانت 3 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله ارائه می دهد.

Leave a Reply