فهرست مطالب

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. در مبحث انرژی،  ساختمان ها یکی از اصلی ترین مراکز مصرف کننده انرژی به حساب می آیند. چراکه در انواع مختلف ساختمان ها افراد با انگیزه های مختلفی زندگی کرده و یا مشغول به فعالیت هستند و در نتیجه برای گرم شدن و یا سرد شدن انرژی مصرف می نمایند. با توجه به همین موضوع نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی نیز به صورت جدی در بحث ساختمان سازی مورد توجه قرار می گیرد. چراکه اگر این طور نباشد بحران انرژی در آینده قطعاً شامل حال ما شده و در نتیجه آلودگی بیش از اندازه، محیط زیست تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

طبق آماری که وجود دارد ساختمان‌ها بیش از نیمی از انرژی مصرفی در یک منطقه را در اختیار داشته و به خود اختصاص می دهند. اگر به نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی توجه ویژه شود، می توان از اتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری کرد. توجه به نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی می تواند چیزی در حدود ۶ میلیارد دلار در سطح جهانی در بحث انرژی صرفه‌جویی ایجاد کند. اگر علاقمند هستید تا در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، با ما در ادامه همراه باشید:

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی

پنجره در ساختمان های مختلف چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی به عنوان یک بخش از ساختمان حائز اهمیت می باشد. در حالت کلی پنجره یک عنصر بسیار مهم در ساختمان سازی به حساب آمده و همیشه قبل از آنکه بنای مورد نظر ساخته شود، در طرح های معماری از پیش تعیین شده محل و نوع پنجره ها مشخص می شود. از سایر وظایف پنجره در ساختمان سازی می‌توان به ایجاد تهویه، تامین نور و روشنایی و ایجاد منظره و ارائه جلوه زیبا به ساختمان اشاره کرد. پنجره ها همچنین نور خورشید و هوای اضافی را فیلتر کرده و نمی گذارند تا وارد محیط مورد نظر شود. در حقیقت زمانی که به درستی یک پنجره در ساختمان به کار برده می شود، به فضای داخلی جلوه بهتری می بخشد. همچنین در بسیاری از مواقع در بروز مشکلات طبیعی و حادثه‌ها مانند سیل، زلزله و آتش سوزی به مکانی مناسب جهت خروج افراد از ساختمان مورد نظر تبدیل می‌شود.

تاثیر و نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی

طبق آمار ارائه شده پنجره استاندارد حدودا ۴۰ الی ۵۰ درصد در در کاهش مصرف انرژی یک ساختمان موثر است. در حالت کلی اگر یک پنجره در ساختمان به صورت اصولی و صحیح به کار برده شود و جایگذاری آن نیز مهندسی شده باشد، می تواند انتقال انرژی را هم به صورت تشعشعی و هم هدایتی به بهینه ترین شکل ممکن انجام دهد. در حالت کلی نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی از دو طریق امکان پذیر است. پنجره وظیفه دارد تا از ورود هوای بیرون به فضای داخل ساختمان جلوگیری کند که پنجره های استاندارد به دلیل درزبند بودن و هوابند بودن این ویژگی را به خوبی اجرایی می نمایند. همچنین پنجره وظیفه دارد تا در میان اختلاف دمایی که بین داخل و بیرون ساختمان وجود دارد تعادل ایجاد کند.

نقش پنجره ها در کاهش مصرف انرژی

ارائه راهکار های موثر در زمینه کاهش مصرف انرژی

امروزه با توجه به گسترش توسعه و فناوری های بسیار به روزی که در صنعت ساخت درب و پنجره ها به کار برده می شود، تاثیر پنجره در زمینه کاهش مصرف انرژی را شاهد هستیم. این موضوع می‌تواند انرژی مصرفی را بهینه کرده و در نتیجه آرامش و اطمینان را برای افراد ساکن در یک ساختمان به ارمغان بیاورد. در این راستا راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که سازندگان و همچنین طراحان با توجه به نیاز و همچنین سلیقه و بودجه‌ای که در اختیار دارند می توانند مصرف انرژی در ساختمان خود را کنترل و مدیریت کنند. یکی از اصلی ترین روش ها، استفاده از پنجره های دوجداره به صورت اصولی و مهندسی شده می باشد.

تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی بر ما پوشیده نیست. یکی از راه‌هایی که می‌تواند تا حدود زیادی از اتلاف انرژی در یک ساختمان جلوگیری کند، تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های جدید از نوع دوجداره می‌باشد. زمانی که شما پنجره های قدیمی موجود در یک ساختمان را با پنجره‌های دوجداره تعویض می‌کنید، می‌توانید چیزی در حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کنید. در حقیقت استفاده از پنجره های دوجداره بهترین روش برای صرفه جویی در مصرف، در تمامی فصل های سال مخصوصا تابستان و زمستان به حساب می آید. در بازار پنجره های چند جداره‌ وجود دارد، ولی متداول ترین و در عین حال مقرون به صرفه ترین پنجره های چند جداره مدل های دوجداره می باشند.

فواید و نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی

فواید و نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی در تابستان

یکی دیگر از زمینه های نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی، در خنک نگه داشتن فضا در فصل های گرم سال مانند تابستان می باشد. در حالت کلی اگر ما در روزهای گرم سال بخواهیم یک فضا را خنک کنیم، چیزی در حدود سه برابر بیشتر در مقایسه با روزهای سرد سال که احتیاج به گرم کردن خانه است، انرژی احتیاج داریم. در اینجاست که موضوع نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی خودنمایی می کند. استفاده از پنجره های دوجداره و مهندسی ساز باعث می شود تا حد زیادی از ورود انرژی گرمای خورشید به درون محیط جلوگیری شود. در نتیجه در فصل های گرم مانند تابستان محیط خانه و یا اتاق مورد نظر سردتر می باشد. نتیجه این امر این است که شما به انرژی سرمایشی کمتری احتیاج خواهید داشت تا فضای اتاق را خنک نگه دارید.

همچنین در پنجره های دوجداره استفاده از بازشوهای خاص نظیر تیلت اوت(tilt out) این امکان را فراهم می کند تا با استفاده از یک تهویه کاملاً طبیعی و با صرف انرژی بسیار کمتری فضای داخلی خانه و یا مکان مورد نظر خود را خنک تر نماید. نتیجه این موضوع این است که شما احتیاج کمتری به استفاده از وسایل سرمایشی مانند انواع مختلف کولر های گازی و آبی خواهید داشت.

تاثیر استفاده از پنجره دوجداره در فصل های سرد سال

یکی دیگر از مواردی که نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی به صورت موثر را نشان می‌دهد، ایجاد فضای گرم برای خانه یا مکان مورد نظر در زمستان و روزهای سرد سال است. در صورتی که شما برای مکان مورد نظر از پنجره‌های استاندارد UPVC و آلومینیوم استفاده کنید، از هرگونه هدر رفت و فرار گرما و حرارت از طریق پنجره جلوگیری می‌کنید. در نتیجه تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی به وجود می آید. این پنجره ها همچنین از ورود هوای سرد از محیط بیرون به داخل خانه جلوگیری کرده و عملکرد بسیار بالایی دارند.

استفاده از پنجره های استاندارد

نقش پنجره در کاهش مصرف انرژی زمانی خود را به خوبی نشان می‌دهد که شما از نمونه‌های بهینه در مصرف انرژی، مانند درب و پنجره های آلومینیوم و UPVC استفاده کنید. در هنگام استفاده از پنجره های استاندارد شما می توانید تا حدود ۹۴ درصد، جلوی هدر رفتن انرژی را بگیرید که این میزان واقعاً قابل توجه است. در حقیقت شما با خرید این نوع پنجره ها یک بار هزینه کرده و خود را یک عمر بیمه می کنید. چراکه قطعاً مصرف انرژی بالا نیازمند این است که شما هزینه بیشتری را برای پرداخت برق و گاز مصرفی بپردازید.

پنجره های استاندارد با توجه به محیط شان و فضایی که بین دو جداره شیشه آنها وجود دارد گرما و سرمای بیرون را نگه داشته و محیط داخلی را به خوبی از نظر دمایی تنظیم می کنند. این پنجره ها همچنین از نظر انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز عملکرد بسیار مناسبی دارند. این نوع پنجره‌ها در مقایسه با نمونه های قدیمی و پنجره های آلومینیومی، می توانند چیزی در حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند.

استفاده از پنجره های استاندارد

میزان هدر رفت انرژی در پنجره های معمولی چقدر است؟

طبق تحقیقات انجام شده اگر از پنجره های معمولی و غیر استاندارد در یک مکان استفاده کنیم، چیزی در حدود ۷۰ درصد از گرمای تولید شده در مکان مورد نظر از بین می رود. هرچقدر جنس و متریال به کار رفته در این پنجره ها بی‌کیفیت‌تر باشد، میزان هدر رفت انرژی نیز به تبع بالاتر خواهد بود. در صورتی که از فریم های فلزی و نامرغوب در ساختن پنجره استفاده شود، در برخی مواقع حتی تا ۱۰۰ درصد انرژی نیز از دست می ‌رود. زمانی که روزهای سرد سال فرا می رسد، استفاده از یک صفحه شیشه‌ای که تنها ۳ میلی متر عمق داشته باشد، می تواند تا حدود ۱۰ الی ۱۵ برابر یک دیوار عایق بندی را ایجاد کرده و در نتیجه از هدر رفت گرما جلوگیری کند. این موضوع در روزهای گرم سال نیز صدق می کند.

کارشناسان مجموعه ما در خدمت شما هستند تا در زمینه خرید انواع مختلف درب و پنجره های دوجداره، مشاوره تخصصی به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند. پس اگر قصد خرید دارید همین الان با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید.