درب و پنجره های آلومینیومی

امروزه در صنعت ساختمان درب و پنجره های آلومینیوم به دلیل مزایا و ویژگی هایی که به همراه دارند به نسبت سایر متریال های موجود در بازار از طرفداران بیشتری برخوردار می باشند. در ادامه با آلومینیوم و ویزگی های آن بیشتر آشنا می شویم.

آلومینیوم

از ویژگی های اصلی آلومینیوم می توان به مقاومت مکانیکی بالا، مقاوم در برابر اکسیداسیون، چکش خوار، قابل انعطاف، شکل پذیرو ضدزنگ بودن آن اشاره نمود. علاوه بر آن آلومینیوم به دلیل وزن سبکی که دارد برای تولید درب و پنجره بسیار مناسب است. پنجره آلومینیومی دارای تنوع در فریم، رنگ، یراق آلات و بازشو می باشند.

بسیاری از ما، درب و پنجره‌های آلومینیومی قدیمی را به یاد داریم که اولین نسل از درب و پنجره‌های غیرآهنی بودند و عایق بندی بهتری نسبت به پنجره‌های آهنی داشتند. به همین دلیل، پس از ورود به بازار، بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفتند. لازم به ذکر است که نسل جدید درب و پنجره های آلومینیوم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به لحاظ عایق صدا، حرارت و گرد غبار بودن و همچنین تنوع بازشو، نسبت به اولین نسل پنجره های آلومینیومی پیشرفت چشمگیری داشته اند. برای تولید پروفیل آلومینیوم، ابتدا ماده اولیه را که بیلت آلومینیومی نام دارد، تحت فشار بسیار بالا و درجه حرارت مناسب قرار می‌دهند. سپس آن را از میان قالب های مخصوصی حرکت می‌دهند. به این ترتیب ماده اولیه تغییر شکل پیدا می‌کند و به اشکال مورد نظر درمی‌آید. به خاطر اعمال فرآیند حرارتی و فشار بالا روی فلز آلومینیوم، ماده اولیه کاملا تغییرشکل پیدا می‌کند و در نتیجه پروفیل آلومینیوم تولید می‌شود.

پروفیل آلومینیومی بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

– پروفیل آلومینیومی نرمال: از اولین سری پنجره های آلومینیومی می باشند که در پروفیل آن ها از هیچگونه نوار و یا تیغه پلی آمیدی جهت عایق بندی استفاده نشده است. در پنجره های نرمال امکان استفاده از انواع سیستم های بازشو وجود دارد که در زیر توضیحات کافی در خصوص انواع بازشوها آورده شده است.

– پروفیل آلومینیومی ترمال بریک: ترمال بریک به معنای شکست حرارتی است و به خاصیت تبادل دمایی در پروفیل آلومینیومی اشاره دارد. جهت پایین آوردن ضریب انتقال حرارت در آلومینیوم از تیغه های پلی آمید به عنوان عایق استفاده می شود و انتقال حرارت از پروفیل های آلومینیومی را تا حد بسیار قابل توجهی کاهش می دهند. سیستم های بازشو در پروفیل های ترمال بریک به دو دسته ساده و یا هیدن ونت (مخفی) تقسیم می شوند. بازشوهای ساده شامل لیفت اند اسلاید، لولایی ( دوحالته و تک حالته) ، پیوت (محوری)، کشویی، فرانسوی، آکاردئونی، کلنگی و … می باشد درحالیکه در پروفیل های هیدن ونت امکان قراردادن بازشوی لولایی (دوحالته و تک حالته) وجود دارد.

در ویدئوی زیر به توضیح مختصری راجع به درب های پیوت یا محوری و خصوصیات و ویژگی های آن پرداخته شده است.

انواع پروفیل های درب و پنجره آلومینیومی:

– پروفیل فریم : برای چهارچوب درب یا پنجره دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد.

– پروفیل سش یا لنگه: تشکیل دهنده ی قسمت بازشوی درب یا پنجره می باشد.

– پروفیل مولیون(میانی) : این پروفیل به عنوان ستون عمودی در داخل چهارچوب پنجره به کار می رود.

– پروفیل ترنزوم: پروفیل ترنزوم ستون افقی در چهارچوب پنجره را تشکیل می دهد.

– پروفیل های جانبی : پروفیل های جانبی پروفیل های مکملی هستند که در حالت های مختلف می توانند کاربرد داشته باشند. ازجمله: زهوار شیشه دوجداره و سه جداره، پروفیل اتصال 90 درجه و زاویه دار( شامل پروفیل گرد و آداپتور) ، نبشی، گریل

مزایای درب و پنجره دوجداره آلومینیومی چیست؟

پروفیل آلومینیومی مقاوم‌ بوده و با وجود وزن پایین استحکام بالایی دارند. در برابر نور آفتاب و شرایط جوی و محیطی مقاوم هستند. تنوع در رنگ، طرح و سیستم های بازشو از مزایای دیگر درب و پنجره های آلومینیوم می باشد. همچنین با توجه به مقاومت در برابر خوردگی، تعمیر و نگهداری آن ها به نسبت پایین است.

انواع رنگ در پروفیل های آلومینیوم:

– رنگ آنادایز: آنادایز یک فرآیند الکتروشیمیایی است که یک لایه اکسید آلومینیوم را با آلومینیوم سطحی مخلوط می کند. هرچه لایه‌ی آنادایز ضخیم‌تر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. اکسید آلومینیوم یا رنگ آنادایز فواید بسیاری از جمله سختی، دوام و مقاومت آن در برابر هوای خورنده، مقاوم در مقابل زنگ زدن و خوردگی فلز دارد. از آنجا که لایه ی محافظ به صورت الکتروشیمیایی ترکیب شده است، این لایه به قسمتی از ماده تبدیل خواهد شد که مانند دیگر پوشش‌ها کنده نمی‌شود و پوسته پوسته نمی‌گردد.

– رنگ پودری یا الکترواستاتیک: این رنگ شامل سمباده ای، مات یا براق می باشد. در این روش قطعه مورد نظر که قرار است رنگ‌آمیزی شود در یک محفظه قرار گرفته و با کابل ارت به زمین متصل می‌شود. پودر درون تفنگ مخصوص پاشش قرار می‌گیرد و به صورت الکترواستاتیکی باردار می‌َشود. در مرحله پاشش رنگ باید بسیار مواظب بود که فشار هوا کنترل شده و هم چنین ضخامت سطح رنگی که بر روی قطعه قرار می‌گیرد نیز کنترل شود تا ضخامت پوشش رنگی در عایق بودن سطحِ زیر رنگ تاثیر نگذارد. فرآیند رنگ‌آمیزی با این نوع از رنگ‌ها آسان است، با وجود ایجاد لایه‌ای نازک از رنگ،پوشش دهی و دور پوشانی مطلوب دارد و تنها با یک لایه رنگ خواص عالی فیزیکی و شیمیایی مطلوبی برای محصول به وجود می آید.

– رنگ دکورال: دکورال یکی از پوشش های سطحی آلومینیوم است که تمام ویژگی های پوشش رنگ پودری را دارد. یکی از مزایای دکورال آلومینیوم تنوع در طرح است. دکورال شامل هر طرحی ( فانتزی، سنگی، چوبی و …. ) میشود. پروفیل آلومینیوم دکورال در معماری مدرن جایگاه ویژه ای دارد. چرا که ظاهرا به شکل چوب یا سنگ است ولی از سازه های چوبی و سنگی سبک تر و منعطف تر است و این ویژگی سبب گردیده تا پوشش های دکورال در سازه های مدرن محبوبیت ویژه ای داشته باشند.فرآیند دکورال آلومینیوم شبیه به مراحل پوشش رنگ پودری است.

در مقاله انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی با محبوب ترین رنگ ها بیشتر آشنا شوید.

در زیر با انواع سیستم های بازشو در درب و پنجره های آلومینیوم آشنا می شوید.

درب و پنجره پیوت (Pivot)

یکی از خواسته های معماری نوین نداشتن محدودیت وزن واندازه در انتخاب درب های ورودی ساختمان است. ایستاوین با استفاده از پروفیل ترمال بریک این درب ها را به گونه ای طراحی می نماید که تا وزن 250 کیلوگرم را در حالت محوری و 300 کیلوگرم را در حالت بازشوی بادبزنی تحمل می نماید. اطلاعات بیشتر در مقاله درب و پنجره پیوت یا محوری.

درب پیوت

درب و پنجره لیفت اند اسلاید (Lift & Slide)

ویژگی بارز این سیستم بازشو، عایق صوت و هوابند بودن است که با بهره گیری از مکانیزم پیشرفته در بازشوهایی با عرض بالا نیز عایق بندی کامل اتفاق می افتد. این سیستم امکان استفاده از یراق با تحمل وزن 200، 300 و 400 کیلوگرم را داراست.

لیفت اند اسلاید

درب و پنجره دو حالته (Turn & Tilt)

درب و پنجره های دوحالته، همانطور که از اسمش پیداست قابلیت بازشدن از طرفین و همچنین از بالا را داراست. همچنین امکان تولید در ابعاد بزرگ را داراست. دور تا دور فضای بازشو در درب و پنجره های دوحالته، قفل هایی سوار می شود که علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر، عایق بندی صوتی و حرارتی را بطور کامل به ارمغان می آورند و از ورود گرد و غبار ممانعت کامل صورت می گیرد.

Aluminium window tilt and turn پنجره الومینیومی دوحالته

درب و پنجره فرانسویی (French)

در صنعت ساختمان سازی، یکی از زیباترین نوع پنجره دوجداره، پنجره فرانسوی است. این پنجره که دولنگه نیز نامیده می شود، قابلیت باز و بسته شدن همزمان هر دو لنگه را داراست. همچنین هر یک از لنگه ها به تنهایی و به صورت جداگانه نیز باز و بسته می شوند. در پنجره فرانسوی بدلیل نداشتن مولیون یا فریم در وسط آن زاویه دید بیشتری وجود دارد.

پنجره فرانسوی

درب و پنجره فولکس واگنی (Tilt & Slide)

این مدل از پنجره، مانند پنجره های کشویی است اما بازشوهای آن مانند فولکس واگنی بصورت ریلی باز و بسته می شوند. به همین علت به این مدل پنجره فولکس واگنی می گویند. این گروه از پنجره ها به نسبت مدل کشویی دارای فیتینگ بیشتری می باشند و از لحاظ عایق بودن در برابر صدا و گرد و غبارو همچنین جلوگیری از هدررفت انرژی همانند پنجره های لولایی می باشند.

پنجره-فولکس-واگنی

درب و پنجره آکاردئونی (Fold & Slide)

درب و پنجره آکاردئونی به دلیل نحوه بازشدن، زاویه دید گسترده ای را ایجاد می نمایند. با باز نمودن قفل و کشیدن پنجره، پنجره به آسانی به یک سمت جمع می شود و پروفیل های میانی قابل دید نمی باشند.

درب آکاردئونی

درب و پنجره کلنگی (Tilt)

در بازشوی کلنگی، بازشو از قسمت پایین به فریم لولا می شود و از قسمت بالا قابلیت بازشدن را داراست. در این نوع پنجره امکان باز شدن تا زاویه 30 درجه وجود دارد. جهت تمیز کردن این نوع پنجره، می توان ضامن درجه را آزاد نمود و پنجره کلنگی را به صورت کامل باز کرد.

پنجره کلنگی

پنجره تک حالته (Turn)

در پنجره تک حالته، قابلیت بازشوی پنجره صرفا از یک سمت و حول محور عمودی اتفاق می افتد. این نوع بازشو ساده ترین و در عین حال پرکاربردترین نوع پنجره است. پایین تر بودن قیمت این نوع بازشو بدلیل سادگی نوع یراق مصرفی و امکان باز شدن تا 180 درجه، این نوع پنجره را جزء پرفروش ترین پنجره دوجداره قرار داده است.

پنجره تک-حالته

درب بالکنی (Balcony Door)

درب بالکنی، جهت درب سرویس ها و همچنین تراس تولید می گردد و به لحاظ عایق بودن و امنیت دارای بهترین نوع یراق آلات می باشد. این نوع درب ها بسته به سلیقه و خواسته مشتری به صورت تک حالته و یا دوحالته طراحی می گردند.

درب+بالکن

درب و پنجره کشویی (Sliding)

مزیت پنجره کشویی نسبت به مدل لولایی این است که بر خلاف پنجره لولایی که به اندازه شعاع بازشوی خود نیاز به حریم دارد، در مدل کشویی این موضوع بر طرف شده است. درست است که بازشوی کشویی نسبت به لیفت اسلاید از قیمت مناسب تری برخوردار است و نحوه باز و بسته کردن بسیار ساده است اما بدلیل ضعف عایق بندی، در مناطق پر سر و صدا و پر گرد و غبار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

درب کشویی

برای مطالعه بیشتر راجع به بازشوها می توانید به مقاله انواع بازشو در پنجره های آلومینیومی مراجعه نمایید.