درب و پنجره UPVC

UPVC  اختصار چیست و چه تفاوتی با PVC  دارد؟

UPVC مخفف  Unplasticized PolyVinyl Chloride حالت سخت شده ی پلی وینیل کلراید است. ۸۵ درصد پروفیل های  UPVC از همین ماده تشکیل شده است. مواد اصلی UPVC را نفت خام و نمک طعام تشکیل می دهد. از نفت خام اتیلن و از نمک، کلر بدست می آید. از طریق پلیمریزاسیون، کلر، اتیلن و وینیل کلرید با هم ترکیب شده و پلی وینیل کلرید یا بصورت خلاصه PVC  بدست می آید که ماده ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است. کاربرد این ماده تنها در ساخت درب و پنجره نیست، بلکه در بسیاری از صنایع مانند لوله کشی و حتی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 UPVC  از ماده اصلی  PVC  ساخته می‌شود ولی آن را با افزودن ترکیباتی برای ساخت پروفیل بهینه سازی می کنند. از آنجاییکه پلیمر pvc نسبت به حرارت و نور خورشید حساس است و با اکسیژن نیز ترکیب می شود نیاز است که یک پایدار کننده به آن اضافه شود. به این منظور از پایدار کننده های مختلفی استفاده می شود تا کیفیت PVC در پروسه تولید UPVC کاهش پیدا نکند و پس از آن برای افزایش استحکام از پر کننده هایی مانند کربنات کلسیم استفاده می شود.

متاسفانه برخی از تولیدکنندگان تنها به جنبه اقتصادی و پایین آوردن قیمت توجه می کنند و پروفیل ها با کیفیت نامرغوب به بازار ارائه می شود. درست است که به عنوان خریدار، قیمت محصول همواره از عوامل تاثیرگذار در انتخاب می باشد؛ اما در صورت انتخاب پروفیل با کیفیت، نه تنها عمر مفید محصول خریداری شده بالا می رود، بلکه به دلیل کاهش چشمگیر هدر رفت انرژی، بازگشت سرمایه نیز اتفاق می افتد. (برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله انواع پروفیل یو پی وی سی مراجعه کنید.)

لذا در زمان عقد قرارداد توصیه می کنیم که از تولیدکنندگان معتبر و به نام محصولات خود را تامین نمایید. ایستاوین با بهره گیری از دستگاه های مجهز در حوزه تست پروفیل های مورد استفاده، این اطمینان را به خریداران خود می دهد که از برترین تامین کنندگان در حوزه پروفیل و یراق استفاده می نماید.

ویژگی های پنجره UPVC

پایداری UPVC بسیار بالاست، خنثی است و با اکسیژن ترکیب نمی شود. از این رو  کاملا بی ضرر است.

ضد آب

یک پنجره UPVC  کاملا ضدآب است و رطوبت هیچ تاثیری روی آن نخواهد داشت. اتصال پروفیل ها در درب و پنجره های یو پی وی سی از نوع جوش حرارتی با دمایی بین 235 تا 245 درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین نه پروفیل و نه درزهای گوشه هرگز اجازه عبور آب و رطوبت از پنجره را نمی دهند.

عایق حرارتی و صوتی

مهم ترین دستاورد پنجره های امروزی نسبت به مدل¬های قدیمی حفظ انرژی است. پنجره های UPVC عایق حرارتی هستند و با حفظ گرما و سرمای محیط داخلی، مصرف انرژی را تا حد بالایی کاهش می دهند. همچنین پنجره UPVC مزاحمت های صوتی را تا یک هشتم (حدود 33 تا 43 دسی بل) کاهش می دهد و همین طور از بهترین گزینه ها برای ترکیب با شیشه دوجداره است.

مقاومت و دوام بالا

از آنجاییکه رطوبت، خوردگی و آلودگی در شهرهای بزرگ بالاست،  پنجره UPVC به دلیل داشتن مقاومت بالا در تمامی این موارد گزینه بسیار مناسبی است.

سازگار با محیط زیست

پروفیل های UPVC قابلیت بازیابی و بازیافت را دارا می باشند. به همین دلیل دوستدار محیط زیست می باشند.

مقاومت در برابر آتش سوزی و تغییرات جوی

پنجره یو پی وی سی به دلیل ساختار خود و استفاده از کلرید کلسیم، در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین در ترکیب این پنجره از پلی وینیل کلرید، تثبیت کننده و دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. این ترکیبات در برابر تغییرات شرایط جوی، اشعه خورشید و ماوراء بنفش، برف و باران و … تغییر شکل نمی دهند و امکان استفاده از این پروفیل را در هر اقلیمی ایجاد می نماید.

زیبایی ظاهری

پروفیل یو پی وی سی به طور ذاتی سفید رنگ است. تنوع در رنگ پروفیل های یو پی وی سی توسط روکشی 2 میلی متری به نام لمینت ایجاد می شود. پیشنهاد میکنیم مقاله طرح ها و رنگ های پنجره یو پی وی سی را مطالعه فرمایید.

  در زیر با انواع بازشوهای درب و پنجره های یوپی وی سی آشنا می شوید:

درب و پنجره آکاردئونی (Fold & Slide)

در این سیستم بازشو، با باز نمودن قفل و حرکت دادن پنجره، بازشوها به یکی سمت جمع می شوند و هیچگونه پروفیل میانی در فضای مابین پنجره قابل مشاهده نمی باشد.

پنجره با بازشوی آکاردئونی

درب و پنجره فرانسوی (French)

این نوع بازشوها عموما رو به فضای باز و یا بالکن مورد استفاده قرار می گیرند و جذابیت آنها به دلیل عدم وجود پروفیل میانی پنجره در هنگام باز شدن دو لنگه می باشد.

پنجره فرانسوی

درب و پنجره دو حالته (Turn & Tilt)

این نوع درب و پنجره ها دارای قفل های دور تا دور می باشند که علاوه بر امنیت بیشتر، عایق بندی صوتی، حرارتی و همچنین ممانعت از ورود گرد و غبار به ارمغان می آورد.

پنجره دوحالته یوپی وی سی

درب و پنجره های فولکس واگنی (Tilt & Slide)

این نوع بازشو به نسبت کشویی، عایق بندی بالایی دارد و جایگزین مناسب سیستم کشویی است. یراق آلات فولکس واگنی از گران ترین نوع یراق آلات هست و برای ابعاد بزرگ مناسب است.

پنجره فولکس واگنی

درب و پنجره تک حالته (Turn)

در این نوع بازشو صرفا درب و پنجره حول محور قائم و از یک سمت باز می شوند و به لحاظ صوتی، حرارتی و گرد و غبار کاملا عایق می باشند.

پی وی سی لولایی سفید

درب و پنجره کلنگی (Tilt)

در بازشو کلنگی، بازشو از پایین به فریم لولا می شود و از قسمت بالا قابلیت باز شدن را داراست. این نوع بازشو در سرویس ها، راهروها و پارکینگ قابلیت استفاده دارد.

پنجره کلنگی

 پنجره فن لایت (Fan Light)

این نوع بازشو همانند پنجره کلنگی باز می شود با این تفاوت که جهت فضاهایی که دسترسی به آنها آسان نیست و در عین حال تهویه الزامی است، کاربرد بالایی دارد.

فن لایت

درب و پنجره پیوت (Pivot)

پنجره های پیوت یا محوری صرف نظر از محل قرارگیری لولا، کاملا متعادل می باشند و هیچ محدودیتی در وزن و اندازه این بازشوها وجود ندارد.

پنجره پیوت

درب و پنجره های کشویی (Sliding)

این نوع پنجره از یک پروفیل قاب یا فریم ساخته شده که لنگه به صورت کشویی و به وسیله یک غلتک روی آن قرار داشته و حرکت می کند.

پنجره کشویی

 پنجره فیکس

این نوع پنجره فاقد لنگه بازشو می باشد و پرکاربردترین نوع پنجره دوجداره است و جهت فضاهایی که ورود نور به آن الزامی است، استفاده می شود.

پنجره فیکس

برای مطالعه بیشتر راجع به بازشو ها می توانید به مقاله انواع بازشوی پنجره UPVC مراجعه نمایید.