فهرست مطالب

پنجره دوجداره مناسب ویلا

مناسب سازی پنجره ساختمان

همگام با پیشرفت های گسترده فناوری در صنایع مختلف شاهد این تحولات بزرگ در حیطه در و پنجره سازی و در کل ساختمان سازی هم بودیم. تغییراتی که تمام نقایص و مشکلات عایق بندی ورودی های ساختمان که همان در و پنجره ها هستند را رفع کرد. در حال حاضر سازه هایی از هر نظر ایده آل در اختیار داریم. تنها باید آنها را مطابق ساختمانهای تجاری و مسکونی مناسب سازی کنیم. ویلاها از جمله ساختمانهایی هستند که حفاظت از آنها در شرایط آب و هوای مختلف و از لحاظ ممانعت از آلودگی صوتی و گرد و غبار برای ما بسیار مورد توجه قرار دارند. از این رو باید نمونه هایی از پنجره دوجداره مناسب ویلا را به کار ببریم که در کنار استانداردهای فنی از لحاظ زیبایی شناسی هم مورد قبول باشند.

نمونه پروژه ویلایی انجام شده توسط ایستاوین

چه پنجره هایی مناسب ویلا هستند؟

مسلما اولین آیتم هایی که در مورد این سبک از پنجره ها به ذهن می آید، عایق بودن متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه قرارگیری ویلا است. به این معنا که در ساختار پنجره دوجداره مناسب ویلا از متریالی استفاده شده باشد که در آب و هوای خاص دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نشود. از جنبه دیگر پنجره های ویلایی باید چارچوبی مناسب داشته باشد تا حداکثر چشم انداز را ایجاد کند.

شاید وقتی نام ویلا به میان می آید، بیش از هر چیزی ظاهر منحصر به فرد و رویایی آن در ذهن تداعی شود. اما باید بدانیم ساختمان ویلا معمولا در منطقه ای دور از مرکز شهر بنا شده است. از این رو پیش از هر چیز باید حداکثر استانداردسازی و ایمنی در برابر سرقت را داشته باشد. از طرف دیگر ویلاها اغلب در مناطقی با آب و هوای خاص مثلا خیلی شرجی و پربارش ساخته می شوند. به همین دلیل لازم است سازه هایی که برای در و پنجره ویلا به کار می روند، بیشترین مقاومت را در برابر رطوبت و تغییرات دمایی داشته باشند. با این حساب استحکام و کیفیت متریال پنجره های ویلا مهم ترین اولویت است.

مسلما پنجره هایی که برای ساختمانهای ویلایی شمال استفاده می شود، با توجه به اقلیم جغرافیایی سرد و مرطوب آن نسبت به نمونه های کاربردی در سرزمین خشک و کم بارش و با درجه حرارت بالا متفاوت خواهد بود. در مناطق شرجی باید پنجره در تمام بخش ها کوران را رقم بزند. نه تنها جنس و استحکام این پنجره ها باید برای جغرافیای مورد نظر مناسب باشد بلکه نحوه قرارگیری آنها در نمای ساختمان و پهنای آنها نیز نسبت به شرایط متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه باید به جهت وزش باد در سبک قرارگیری پنجره نیز توجه ویژه شده باشد.

اندازه پنجره های ویلایی

مهم ترین آیتمی که در انتخاب ابعاد پنجره دوجداره مناسب ویلا (گذشته از چشم انداز محلی) باید مدنظر قرار گیرد، ایجاد کوران است.

بزرگ بودن پنجره ویوی بسیار دلپذیرتری فراهم می کند. اما اگر در طراحی ساختمان محدودیتی برای پنجره بزرگ وجود داشته باشد، همین که پنجره انتخابی به برقراری کوران کمک کند ضرورت بزرگ بودن سازه را پوشش می دهد.

همانطور که اشاره شد پنجره ها تنها به عنوان منافذی برای تهویه ساختمان و ایجاد چشم انداز مورد توجه نیستند، بلکه مرغوب بودن این چارچوبها به ایمن بودن، ضد ضربه بودن و ضد سرقت بودن آن هم مربوط می شود.

آنچه باعث شده در چند سال اخیر پنجره های upvc در ساختمان سازی کاربرد گسترده ای پیدا کنند، در وهله اول ضد سرقت بودن آن به واسطه وجود چهار نوع ابزار یراق فناورانه در ساختار این نوع پنجره ها است.

پروژه انجام شده توسط ایستاوین

پنجره دوجداره مناسب ویلا چه ساختاری دارد؟

پنجره دوجداره مناسب ویلا همانطور که از نامش بر می آید از دو لایه شیشه ای قرار گرفته در قاب یا فریم پروفیل upvc یا آلومینیوم تشکیل شده است. این ساختار به دلیل قالب بندی دقیق و جنس چارچوب و پروفیل و عایق بندی کامل شیشه ها، در برابر حرارت و آلودگی صوتی سد حفاظتی قوی ایجاد می کند. دو لایه شیشه ای در ساختار این پنجره ها با لایه ای از گاز بی اثر از هم جدا شده اند. این فضا نقش عایقی را دارد که در زمستان و تابستان از تبادل گرما و سرما به خانه جلوگیری می کند. به طور کلی باعث متعادل ماندن دمای داخلی و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

از این لحاظ پنجره دوجداره مناسب ویلا به خصوص در انواع ساحلی و جنگلی از لحاظ کاهش مصرف سوخت بسیار مناسب است. این سازه قدرتمند کمک می کند تغییرات شدید آب و هوایی تاثیری در محیط داخلی خانه نداشته باشد. یکی از مزایای مهم دیگر ممانعت پنجره دوجداره در برابر نفوذ طوفان و گرد و غبار از درزهای پنجره به داخل خانه است. به خصوص به خاطر اینکه به دلیل جاگذاری دقیق شیشه ها در فریم، شیشه ها هیچ لغزش و حرکتی ندارند. از این رو در هنگام طوفان صدای آزار دهنده وزش باد را نخواهید شنید.

نمونه پروژه ویلایی انجام شده توسط ایستاوین

پنجره دوجداره مناسب ویلا به سبک مدرن

همانطور که توصیف شد پنجره های دوجداره با پروفیل ها و حفاظ قوی شیشه ای که دارند از انتقال گرما و سرما و آلودگی صوتی جلوگیری می کنند. در ویلاهای مدرن اغلب از پنجره های خیلی بزرگ با پهنای زیاد و ورودی های تمام شیشه و قدی استفاده می شود. چنانچه برای این محل ها پنجره هایی با شیشه های معمولی استفاده شود، موجب گرم و سرد شدن شدید محوطه داخلی ویلا خواهد شد. در حالی که با وجود پنجره های دوجداره با شیشه های بلند در ویلاهای مدرن، بدنه شیشه ای همانند دیوار از ویلا حمایت می کند.

علاوه بر این چشم انداز بی نظیری در اختیار ساکنان خانه می گذارد. پنجره های ویلایی به دلیل انعطاف پذیری برای ساخت مدل های مدرن در ابعاد بزرگ با عملکرد راحت و عالی بیشترین طرفداران را در صنعت ساختمان دارند. به خصوص با وجود سیستم قفل چند نقطه ای که  امنیت همه جانبه ای برای ساختمانها فراهم می کند.

تا به اینجای کار به اهمیت پنجره دوجداره مناسب ویلا برای تامین امنیت، ایجاد ظاهر شیک و عایق سازی حرارتی و صوتی پی بردید. اما هنگام انتخاب پنجره ویلایی باید بهترین جنس پروفیل را انتخاب کنید تا کیفیت و عملکرد پنجره افزایش پیدا کند. شیشه های پنجره باید از نوع لمینت باشد که جداره داخلی آن سکوریت است.  این حالت مقاومت بالایی به پنجره می دهد. بهتر است پنجره های دوجداره از نوع لولایی یا کشویی باشند تا بیشترین گستره ویوی خارجی را از درون ویلا به نمایش بگذارند.

پنجره ویلایی کشویی مدلی است که شرکت های تولید کننده آن را برای بخش هایی از ویلا که رو به محوطه حیاط یا استخر واقع می شوند، طراحی می کنند. با این کار چشم انداز کاملی به محوطه سبز ویلا خواهید داشت. در مقابل از تابش نور خورشید به طور حداکثری استفاده می شود.

پنجره دوجداره مناسب ویلا در اشکال مختلف

پنجره دوجداره مناسب ویلا را می توان در طرح ها و ابعاد متفاوت سفارشی سازی کرد. بنابراین هیچ محدودیتی برای طراحی اشکال و ابعاد مختلف پنجره در نمای ویلا وجود ندارد. اما در کل باید توجه کرد که هر چه در و پنجره های بزرگتری انتخاب شود، نمای مدرن تری ایجاد می کند. حتی دیوارهای تمام شیشه و پنجره های قدی جذابیت فوق العاده ای به ویلا می دهد. مزید بر اینکه چشم انداز همه جانبه ای به محوطه باز ویلا و مناطق اطراف فراهم می آورد. پنجره های دوجداره ای که برای این سبک ورودی های ساختمان به کار می روند، اغلب از انواع کشویی، لولایی،ثابت، فولکس واگنی و… هستند.

معمولا انواع کشویی برای ورودی های استخر و تراس کاربرد دارد. خوشبختانه این پنجره ها دست شما را برای انتخاب رنگ باز می گذارند. اگر به انواع متداول با رنگ سفید علاقه ای ندارید، روکش هایی با رنگها و طرح های متنوع موجود در بازار توقع شما را برآورده می کند. کاربرد این روکش ها در کنار زیبایی ماندگاری و مقاومت پروفیل را افزایش می دهد.

چرا پنجره آلومینیوم برای ویلا از upvc مناسب تر است؟

پیش از اینکه پنجره های دوجداره به این شدت در ساختمان سازی فراگیر شوند، انواع نمونه های آلومینیومی مرسوم بودند. اما به خوبی می دانیم که آلومینیوم رسانای حرارتی است. از این رو نمی تواند عایق معقولی برای محافظت از ساختمان باشد. برای از میان برداشتن این مشکل در ساختار پنجره های آلومینیومی از ترمال بریک استفاده شد تا از انتقال حرارت جلوگیری شود. با توجه به مواردی که در خصوص لزوم استحکام پنجره های ویلایی عنوان شد می توان نوع ترمال بریک را با مزیت استحکام و ماندگاری بالا و انعطاف پذیری بیشتر در نمای ساختمان انتخاب بهتری دانست.

پروژه ویلایی انجام شده توسط ایستاوین

ضمن اینکه استحکام بالای بدنه آلومینیومی به ضد سرقت بودن و امنیت بیشتر ساختمان کمک می کند. مسئله قابل توجه دیگری که ممکن است گاهی از دید معماران ساختمانی پنهان بماند مقاومت بیشتر آلیاژ آلومینیوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. آلومینیوم به سادگی اکسید نمی شود. با این توصیف اگر در شرایط آب و هوایی شرجی ویلاسازی می کنید مسلما پنجره آلومینیومی توصیه می شود. بحث مهم دیگر در خصوص مزیت پنجره های آلومینیوم امکان طراحی و ساخت در ابعاد بزرگ و با پهنای زیاد است. برای ساخت پنجره های کشویی و لیفت اند ساید باید از پروفیل آلومینیوم ترمال بریک استفاده شود. به خصوص برای تولید انواع یکپارچه و بدون اسلایدینگ و کتیبه به شکل کشویی که با پروفیل upvc قابل اجرا نیست.

در نتیجه این سبک پنجره در کنار نمای مدرن و شیک، چشم انداز وسیعی به محیط بیرون از ساختمان ایجاد می کند.پنجره هایی که حتی می توان با پیاده سازی پروفیل های چند حفره ای شدت عایق بندی شان را بیشتر کرد.

خصوصیت مهم دیگری که کاربرد پنجره دوجداره مناسب ویلا در نوع آلومینیوم را کاملا توجیه پذیر می کند، بدنه مقاوم به تغییر رنگ و ضد زنگ زدگی و خوردگی است. این متریال کاربردی از زنگ زدگی پنجره در مناطق پربارش و مرطوب جلوگیری می کند.