اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC

اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC شامل مواردی مانند شیشه، رطوبت گیر، یراق آلات، لاستیک، دربند و غیره می‌شود که در این مقاله می خواهیم به بررسی هر یک از این موارد بپردازیم. اگر به خانه های نوساز در شهرهای مختلف نگاه کنید، متوجه می شوید که تمامی خانه‌ها از پنجره های دوجداره بهره می برند. این پنجره ها علاوه بر اینکه ظاهر بسیار جذاب تری در مقایسه با پنجره های قدیمی دارند، از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین جلوگیری از ورود آلودگی صوتی نیز عملکرد بسیار مناسبی دارند. اگر علاقمند هستید تا در مورد اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC

معرفی اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره پروفیل

یکی از مهمترین اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره پروفیل یو پی وی سی می باشد. پروفیل انواع مختلفی دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به پروفیل بازشو یا لنگه، پروفیل های کمکی، پروفیل بست و همچنین پروفیل چهارچوب پنجره اشاره کرد. این پروفیل با توجه به اینکه پنجره مورد نظر برای چه مکانی طراحی شده باشد، در متر طول محاسبه شده و بر قیمت نهایی پنجره تاثیر می گذارد.

آهن گالوانیزه

از جمله دیگر اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  می‌توان به نمونه های تقویت شده از آهن گالوانیزه اشاره کرد. شرکت ها و برند های مختلف با توجه به کیفیتی که مد نظر دارند تا در محصول نهایی شان ایجاد کنند و همچنین اعتبار آنها از انواع مختلف آهن گالوانیزه با ضخامت های گوناگون بهره می برند. تشخیص این موضوع که آهن گالوانیزه به کار رفته چه ضخامتی دارد کار آسانی نبوده و تنها افراد متخصص از عهده آن بر می‌آید. البته توصیه بر این است که حتماً پنجره های خود را از یک برند معتبر و نام آشنا خریداری کنید.

در برخی مواقع در بازار متوجه میشویم که یک سری کارگاه های نامعتبر و غیرمجاز فعالیت می‌کنند. این کارگاه ها برای پایین آوردن هزینه نهایی محصولاتشان از آهن گالوانیزه با ضخامت کم و در برخی مواقع از آهن هایی که اصلاً گالوانیزه نیستند، استفاده می کنند. در چنین شرایطی معمولا عمر پنجره به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند. همچنین متوجه می‌شویم که پنجره عملکرد لازم در زمینه های مختلف از جمله مصرف انرژی و آلودگی صوتی ارائه نمی کند. طبق استانداردهای موجود، ورقه های گالوانیزه استفاده شده به عنوان اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره  UPVC باید چیزی در حدود ۱.۵ تا ۱.۲۵ میلی متر ضخامت داشته باشند.

آهن گالوانیزه به کار رفته در پنجره دو جداره UPVC

شیشه یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC

همه ما می دانیم که مهمترین اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره های دوجداره شیشه های آن می باشد. این موضوع بسیار مهم است که شیشه های به کار رفته در انواع مختلف پنجره های دوجداره از نوع فلوت باشد. این نوع شیشه ها معمولاً هیچگونه موج و ناصافی و همچنین فضای اضافی برای نفوذ هوا ندارند و کیفیت آنها مطلوب است. در نظر گرفتن کیفیت شیشه های پنجره دوجداره بسیار در نتیجه نهایی پنجره به کار رفته اثرگذار است. چرا ‌که وظیفه بسیار زیادی در حفظ انرژی و جلوگیری از ورود الودگی صوتی ایفا می کند. توجه به میزان ضخامت شیشه‌ها نیز بسیار مهم است.

شیشه ها باید ضخامت بالایی داشته باشند تا بتوانند در صورت صدمه، ضربه و یا آسیب مقاومت داشته و به راحتی نشکنند و همچنین آلودگی صوتی را نیز به راحتی به محیط مورد نظر منتقل نکنند. معمولاً شیشه های به کار رفته بر روی پنجره های دوجداره ضخامتی در حدود ۴ الی ۶ میلیمتر دارند. همچنین بین دو شیشه لازم است تا ضخامتی در حدود ۸ میلیمتر وجود داشته باشد تا به بهترین شکل، بتوانند به عنوان عایق گرمایشی و عایق صوتی عملکرد داشته باشند.

فاصله گذار

یکی دیگر از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره های دوجداره اسپیسر یا همان فاصله گذار می باشد. این متریال بسیار مهم بکار رفته در پنجره های دوجداره، معمولاً از جنس آلومینیوم بوده و برای ایجاد سطحی متخلخل میان دو شیشه به کار برده می شود. این فاصله طبق استانداردهای موجود باید اندازه‌ای در حدود ۶ میلی‌متر الی ۱۶ میلیمتر داشته باشد. این موضوع بسیار مهم است که کیفیت فاصله گذار در حد بالایی باشد تا انعطاف لازم را در صورت خم شدن از خود نشان داده و به راحتی نشکند. در هنگامی که پروسه ساخت و تولید پنجره دوجداره در حال انجام است، اندازه گیری های لازم برای فاصله گذاری انجام شده و آن را درون یک دستگاه خم کن قرار می دهند. بعد از اینکه فاصله گذار خم شد دو سر فاصله گذار را به یکدیگر متصل می کنند.

رطوبت گیر

رطوبت گیر از جمله اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  است که نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در حقیقت رطوبت‌گیر وظیفه دارد تا شبیه به شبکه غیر قابل نفوذ عملکرد داشته باشد تا در نتیجه، از ورود رطوبت و هوای اضافی به محیط مورد نظر جلوگیری نماید. رطوبت‌گیر‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که به خوبی بتوانند رطوبت را به خود جذب نموده تا در نتیجه در اثر تغییر دما و گرم شدن یا سرد شدن بین فضای دو شیشه در پنجره های دوجداره حالت مه گرفتگی یا بخار زدن پیش نیاید. برای قرار دادن رطوبت گیر به عنوان یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  این موارد را درون دستگاه مخصوص قرار داده و با استفاده از فاصله گذار آنها را خم می‌کنند. سپس فضای مورد نظر را با استفاده از دستگاه به صورت کامل پر می نمایند.

رطوبت گیر به کار رفته در پنجره دو جداره UPVC

لاستیک درزبند از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  

یکی دیگر از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  لاستیک درزبند یا گسکت نام دارد. در حقیقت این مورد ویژگی بسیار مهمی در این پنجره را ارائه کرده که با استفاده از آن، می‌توان میزان عایق‌بندی پنجره را تا حدود ۱۵ درصد افزایش داد. این لاستیک ها استحکام بسیار بالایی داشته و به راحتی خورده نمی شوند. در عین حال با توجه به قیمت بالای آن ها تنها در نمونه های با کیفیت و تراز اول بازار استفاده می شوند.

گاز آرگون

از سایر اعضای اصلی تشکیل دهنده پنجره دوجداره که نقش بسیار کلیدی و مهمی را ایفا می کنند، گاز آرگون می باشد. این گاز وظیفه دارد تا فضای میان دو شیشه را پر کرده تا فرایند عایق شدن پنجره به بهترین نحو انجام شود. گاز آرگون با توجه به اینکه با نور خورشید واکنش نمی دهد، جزو گازهای بی اثر به حساب می آید. دلیل اینکه گاز آرگون به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای ایجاد عایق صوتی و حرارتی به حساب می آید، این است که فاصله مولکولی بین ذرات تشکیل دهنده این گاز در مقایسه با هوایی که ما آن را تنفس می کنیم، بسیار بیشتر است.

چسب بوتیل یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC

از دیگر اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  می‌توان به چسب بوتیل اشاره کرد. این چسب وظیفه دارد تا فاصله بین جداره های شیشه را پر کند. برای پر کردن این فضا ابتدا لازم است تا فاصله گذار به کار رفته در پنجره را در دستگاه مخصوصی که با استفاده از آن فرآیند چسب زنی انجام می شود قرار داده تا فضای بین دو شیشه به یکدیگر ارتباط پیدا کنند.

فرایند چسب‌زنی با استفاده از چسب بوتیل باید به صورت کاملاً یکنواخت و یکدست انجام شده تا به بهترین شکل ممکن، دور تا دور شیشه و فاصله گذار پوشانده شود. با انجام این کار تمام منافذ بین دو شیشه، با استفاده از فاصله‌گذار به بهترین شکل ممکن پر شده و هیچ گونه رفت‌و‌آمد هوا در این مکان صورت نمی‌گیرد. این نکته بسیار حائز اهمیت است که چسب بوتیل به کار رفته کیفیت بالایی داشته باشد تا فضای ایجاد شده بین دو شیشه به خوبی در برابر ورود هوا، رطوبت، گرما و همچنین صوت مقاوم شود.

چسب بوتیل به کار رفته در پنجره دو جداره

یراق آلات

از جمله مهمترین اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  می ‌توان به یراق آلات بکار رفته در این پنجره ها اشاره نمود. یراق آلات به کار رفته معمولاً از جنس فلز بوده که شامل مواردی مانند سیلندر، درب و پنجره، لولا، بازشو ها، انواع زبانه، قفل و همچنین دستگیره ها می‌باشد. یراق آلات نقش بسیار کلیدی و مهمی را رد پنجره های دوجداره ایفا کرده و می‌تواند بر روی قیمت و کیفیت پنجره تاثیر بگذارد. در حقیقت این یراق‌آلات وظیفه دارند تا عملکرد پنجره را بهبود بخشیده و در نتیجه فرآیند مربوط به تعمیرات و نگهداری این پنجره ها در صورتیکه یراق آلات کیفیت مناسبی داشته باشند، بسیار کم تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

زهوار 

زهوار نیز از اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره دو جداره UPVC  به حساب می آید. این متریال معمولاً از جنس یو پی وی سی و آلومینیوم ساخته می شود و وظیفه دارد تا فضای اطراف شیشه را به صورت کامل، در بر بگیرد. در حقیقت با استفاده از زهوار شیشه به‌خوبی در جای خود فیکس شده و در اثر وزش باد تکان نمی‌خورد. اگر زهوار در هنگام فیکس سازی شیشه به کار نرود، ممکن است شما با باز و بسته کردن پنجره و یا وزش باد متوجه صداهای اضافی در پنجره شوید. همچنین ورود و خروج رطوبت و هوا نیز به صورت کاملا آزادانه در پنجره صورت می گیرد.

اگر قصد خرید و دریافت مشاوره در مورد انواع مختلف پنجره دوجداره با بالاترین کیفیت را دارید، می توانید با کارشناسان مجموعه ما ارتباط برقرار کنید.

Leave a Reply