یراق آلات پنجره های دوجداره

انواع یراق آلات پنجره دوجداره

به کار بردن هر کدام از انواع یراق آلات پنجره دوجداره، در ساخت انواع پنجره های دوجداره یکی از ملزومات محسوب می شود. در واقع یکی از بخش های اصلی در ساخت پنجره دوجداره نصب یراق آلات آن است. یراق آلات پنجره های دوجداره یو پی وی سی و آلومینیومی تا حدودی با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال یکی از طرح های ساخت پنجره آلومینیومی دوجداره طرح لیفت اند اسلاید است، که در ساخت آن از یک قطعه به نام بلبرینگ استفاده می شود.

 از تفاوت های یراق آلات پنجره های یو پی وی سی و آلومینیومی نیز وجود همین قطعه بلبرینگ است. چون این قطعه فقط مخصوص پنجره های آلومینیومی لیفت اند اسلاید است و کاربردی در دیگر طرح های پنجره یو پی وی سی و آلومینیومی ندارد. اما سایر یراق آلات که در ادامه به آنها اشاره می شود هم در پنجره های دوجداره یو پی وی سی و هم در پنجره های دوجداره آلومینیومی به کار میروند.

به طور کلی منظور از یراق آلات در پنجره های دوجداره لولا، دستگیره، اسپانیولت، کانکتور و … است. هر کدام از این یراق آلات، دارای انواع مختلف و در کیفیت های متفاوتی ساخته می شوند. آنچه که در انتخاب یراق آلات اهمیت دارد داشتن کیفیت استاندارد قطعه است. در ادامه به معرفی بیشتر انواع یراق آلات پنجره دوجداره خواهیم پرداخت.

لولای پنجره دوجداره

یکی از انواع یراق آلات پنجره دوجداره، لولای پنجره است. لولاها با توجه به نوع بازشوی پنجره ها دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع لولا پنجره دوجداره، لولا تک حالته است. لولا تک حالته یکی از پرکاربردترین انواع لولا است. علاوه بر این لولا دوحالته، کلنگی، لیفت اند اسلاید و آکاردئونی نیز از دیگر انواع لولاها هستند که با توجه به نوع پنجره به کار میروند. چون لولا یکی از قسمت های مهم در پنجره های دوجداره است و وزن لنگه پنجره روی آن قرار دارد، به همین خاطر کیفیت لولا نیز اهمیت زیادی دارد. چنانچه لولا توان تحمل لنگه پنجره را نداشته باشد سبب کج شدن لنگه و از بین رفتن کیفیت پنجره می شود.

امروزه علاوه بر لولاهای ثابت از لولاهای قابل تنظیم نیز در پنجره های دوجداره استفاده می شود. مزیت استفاده از لولای قابل تنظیم این است که با تنظیم کردن آن امکان تقسیم وزن لنگه وجود دارد، به همین دلیل مقاومت این نوع لولا در مقایسه با لولای ثابت بیشتر است. البته اگر از لولای ثابت در پنجره های کوچک و متوسط استفاده شود لولاهای ثابت نیز کیفیت قابل توجه ای دارند.

لولای قابل تنظیم

اسپانیولت پنجره دوجداره

اسپانیولت یکی دیگر از انواع یراق آلات پنجره دوجداره است. منظور از اسپانیولت همان قفل است. هرچه کیفیت اسپانیولت بیشتر باشد فشار کمتری به دستگیره پنجره وارد می شود. از آلیاژهای مختلفی در ساخت اسپانیولت استفاده می شود. هرچه آلیاژ به کار رفته در ساخت این قطعه مقاوم تر باشد کیفیت پنجره و امنیت آن نیز بیشتر است.

چون کیفیت انواع یراق آلات پنجره دوجداره هر کدام به نحوی در کیفیت پنجره تاثیر دارند بهتر است، کار ساخت و طراحی پنجره های دوجداره به شرکت هایی سپرده شود که، از یراق آلات با کیفیت و استاندارد در ساخت پنجره استفاده کنند. بعضی از شرکت ها به منظور کاهش قیمت تمام شده پنجره یراق آلات بی کیفیت را در ساخت پنجره به کار می برند. یکی از شرکت هایی که از یراق آلات استاندراد و با کیفیت بالا در ساخت پنجره دوجداره استفاده می کند شرکت ایستاوین است.

اسپانیولت

دستگیره پنجره دوجداره

چون پنجره از طریق دستگیره باز و بسته می شود بنابراین این قطعه استهلاک زیادی دارد. هرچه دستگیره روان تر باشد فشار کمتری به اسپانیولت وارد می شود و ماندگاری دستگیره و اسپانیولت بیشتر می شود. دستگیره ها در چند نوع تک حالته، دوحالته و مخفی وجود دارند. از دستگیره های مخفی در پنجره های کشویی جهت زیبایی بیشتر استفاده می شود. هر کدام از این دستگیره ها نیز در رنگهای مختلفی ساخته می شوند. آنچه که در انتخاب یک دستگیره برای پنجره اهمیت دارد، دسته دستگیره است. دستگیره هایی که کوتاه هستند سبب فشار بیشتر به قطعه اسپانیولت می شوند.

علاوه بر این بهتر است دستگیره هایی که اهرم آنها توپر است در پنجره دوجداره استفاده شود. همچنین یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب دستگیره میزان ضخامت صفحه آن، جنس فنر به کار رفته در دستگیره و از همه مهمتر آلیاژی است که در ساخت دستگیره به کار میرود. چنانچه دستگیره به کار رفته کیفیت استانداردی نداشته باشد احتمال هرز شدن دنده ها و یا شکسته شدن آنها وجود دارد. یکی دیگر از موارد مهم در دستگیره پنجره دوجداره رنگ آن است. بهترین نوع دستگیره در این مورد دستگیره ای است که دارای چند لایه رنگ باشد. دلیل اهمیت چند لایه بودن رنگ دستگیره، از این جهت است که دستگیره مقاومت بیشتری در برابر ضربه پیدا می کند.

معرفی کانکتور یکی از یراق آلات پنجره دوجداره

کانکتور یکی از انواع یراق آلات پنجره دوجداره است. این قطعه یکی از قطعات مهم در ساخت پنجره دوجداره محسوب می شود. به کانکتور، کانکشن یا بست نیز گفته می شود. در واقع این قطعه نقطه اتصال بین پروفیل مولیون و فریم است. در ساخت کانکتور هشت سوراخ متقارن طراحی می شود. کانکتوری که از زاماک یا فولاد ساخته شده باشد کیفیت بالایی دارد. منظور از زاماک یک نوع آلیاژ است که در ساخت قطعاتی از آن استفاده می شود که تحت فشار قرار داشته باشند.

قطعه ای مانند کانکتور نیز که تحت فشار قرار دارد اگر از آلیاژی مانند زاماک ساخته شود، مقاومت زیادی پیدا می کند و استفاده از آن در کیفیت بیشتر پنجره ساخته شده بسیار موثر است. علاوه بر کانکشن زاماک، کانکشنی که از ورق گالوانیزه نیز ساخته شده باشد کیفیت قابل توجه ای دارد. معمولا از ورق گالوانیزه با ضخامت 2 یا 2.5 جهت ساخت کانکتور با کیفیت، استفاده می شود. نکته قابل توجه در کانکتور زاماک این است که سوراخ های که در این قطعه وجود دارد خیلی با دقت و بر اساس محاسبه های دقیق روی قطعه ایجاد می شوند. بعضی از سازندگان به دقیق بودن محل سوراخ های کانکتور توجه نمی کنند و این امر (نامتقارن بودن سوراخ های کانکتور) می تواند در بی کیفیتی پنجره دوجداره بسیار موثر باشد.

کانکتور

 گسکت و کاربرد آن در پنجره دوجداره

گسکت یکی دیگر از انواع یراق آلات پنجره دوجداره است. منظور از گسکت همان واشر است. در واقع گسکت یک نوار است که به منظور درزگیری پنجره های دوجداره از آن استفاده می شود. گسکت را دور تا دور لنگه بازشو پنجره قرار می دهند، تا از ورود و خروج هوا جلوگیری شود. گسکت ها در انواع مختلفی وجود دارند. هر کدام از این گسکت ها نیز دارای کیفیت متفاوتی هستند. یکی از ویژگیهای گسکت نصب راحت آن است. یکی از گسکت هایی که امروز مورد استقبال بیشتر سازندگان قرار گرفته گسکت نوع ای پی دی ام است.

 کیفیت لاستیک درزگیر (گسکت) در عایق بندی پنجره دوجداره بسیار موثر است. به گونه ای که اگر لاستیک کیفیت لازم را نداشته باشد و کار درزگیری را به صورت کامل انجام ندهد، کیفیت پنجره دوجداره به طور قابل توجه ای کاهش می یابد. به دلیل اهمیت لاستیک درزگیر معمولا سازندگانی که به کیفیت پنجره ساخته شده اهمیت می دهند از لاستیک ای پی دی ام استفاده می کنند.

این لاستیک مقاوم ترین نوع لاستیک درزگیر در پنجره های دوجداره است. دلیل مقاوم بودن این درزگیر در مقایسه با سایر درزگیرها ساختار ویژه آن است. ساختار درزگیر ای پی دی ام به گونه ای است که با تابش نور خورشید دچار پوسیدگی نمی شود و با گذشت چندین سال نیز کیفیت آن تغییری نمی کند. گسکت علاوه بر درزگیری، کار هم پوشانی در پنجره را نیز انجام می دهد. منظور از هم پوشانی پوشش بین قاب پنجره و لنگه بازشو است.

لاستیک یا گسکت ای پی دی ام

دیگر یراق آلاتی که در پنجره های دوجداره از آنها استفاده می شود

– یکی دیگر از انواع یراق آلات پنجره دوجداره زبانه قفل است. زبانه قفل به دو صورت کوتاه و بلند در بازار موجود است، اما آنچه که در نصب این زبانه ها اهمیت دارد نحوه ی نصب آنها است. در واقع نصب زبانه باید به نحوی باشد که پنجره با باز و بسته کردن در جای خود فیکس شود.

– سیلندر نیز یکی دیگر از یراق آلاتی است که در پنجره های دوجداره استفاده می شود. بهترین نوع سیلندر، سیلندری است که در ساخت آن از آلیاژ برنج استفاده شده باشد. این نوع سیلندرها معمولا دارای یک روکش آلومینیومی هستند، که این روکش در کیفیت بیشتر سیلندر موثر است.

– فیکسر نیز یکی دیگر از انواع یراق آلات پنجره های دوجداره است. از فیکسر در اتصال و ساخت قاب پنجره استفاده می شود. به طور کلی در اتصال پروفیل های آلومینیومی از این قطعه استفاده می شود. فیکسرها در انواع مختلفی ساخته می شوند.

– بلبرینگ نیز همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد از جمله یراق آلاتی است که فقط در پنجره های لیفت اند اسلاید آلومینیومی یا کشویی از آن استفاده می شود. در بلبرینگ یکی سری چرخ قرار دارد که سبب حرکت راحت پنجره در هنگام باز و بسته شدن می شود. بلبرینگ ها از نظر تحمل توان در چند نوع ساخته می شوند. چنانچه بلبرینگ تحمل وزن لنگه پنجره را در هنگام باز و بسته کردن نداشته باشد بعد از مدتی بلبرینگ ها کج و یا شکسته می شوند.

اهمیت وجود یراق آلات در پنجره های دوجداره

وجود یراق آلات همانطور که اشاره شد در ساخت پنجره دوجداره ضروری است. اما دلیل این ضرورت چیست؟ یکی از کاربردهای وجود یراق آلات زیبایی این قطعات است. در واقع با استفاده از یراق آلات می توان زیبایی بیشتری به پنجره بخشید. یکی دیگر از دلایل وجود یراق آلات کاربرد این قطعات است. به عنوان مثال دستگیره، که یکی از انواع یراق آلات پنجره دوجداره محسوب می شود، از آن جهت باز و بسته کردن راحت پنجره استفاده می شود. علاوه بر این یکی دیگر از دلایل اهمیت وجود یراق آلات امنیت دادن به پنجره و ساختمان است.

ویژگی یراق آلات با کیفیت

یراق آلات با کیفیت باید دارای ویژگی هایی باشند. این ویژگیها شامل این موارد است.

– یکی از ویژگیهای یراق آلات با کیفیت، داشتن تحمل وزن است. به عبارت دیگر چون وزن پروفیل و شیشه های پنجره روی یراق آلات است، به همین خاطر باید یراق آلات توان تحمل این وزن را داشته باشند. در غیر این صورت یراق آلات به مرور زمان دچار خمیدگی و شکستگی می شوند و کیفیت پنجره از بین میرود.

– از دیگر ویژگیهای انواع یراق آلات پنجره دوجداره، می توان به استاندارد بودن این قطعات اشاره نمود. اهمیت وجود ویژگی استاندارد بودن به این دلیل است که، فقط محصولات استاندارد کیفیت لازم را دارند.

– یکی دیگر از این ویژگیها بحث مقاومت این قطعات در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی است. چون تغییرات آب و هوایی روی پنجره ها موثر است، چنانچه یراق آلات به کار رفته مقاومت لازم را در برابر این تغییرات جوی نداشته باشند، به مرور زمان دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شوند و کیفیت خود را از دست می دهند.

طراحی پنجره دوجداره با بازشو کلنگی و ساده

– علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد روان بودن یکی دیگر از ویژگیهای یراق آلات پنجره دوجداره است. روان بودن هر کدام از این قطعات سبب کاهش فشار روی سایر قطعات می شود. کاهش فشار نیز سبب دوام و ماندگاری بیشتر پنجره و سایر یراق آلات به کار رفته در آن می شود.

تاثیر یراق آلات با کیفیت در کیفیت پنجره دوجداره به گونه ای است که چنانچه در ساخت پنجره از یراق آلات بی کیفیت استفاده شود از ساخت پنجره دوجداره پشیمان خواهید شد! به همین دلیل است که بیشتر سازندگانی که از پنجره های دوجداره در ساختمان خود استفاده می کنند، شرکت ایستاوین را برای ساخت پنجره های دوجداره خود انتخاب می کنند.

این شرکت تنها از یراق آلات با کیفیت و مرغوب داخلی و خارجی ساخت کشورهای ترکیه و آلمان در ساخت پنجره های دوجداره استفاده می کند. علاوه بر این، شرکت ایستاوین این میزان از کیفیت را با کمترین هزینه به مشتری ارائه می دهد.

اهمیت نصب درست یراق آلات

وجود هر کدام از ویژگی هایی که به آنها اشاره شد در کیفیت یراق آلات تاثیر به سزایی دارند. اما علاوه بر این ویژگیها، نکته ی مهم دیگر در انواع یراق آلات نحوه نصب و اجرای این قطعات است. به عنوان مثال اگر طراح از بهترین یراق آلات در ساخت پنجره دوجداره استفاده کند، اما در هنگام اجرای کار به طور کامل با نصب درست قطعات آشنایی نداشته باشد، بدون شک پنجره ساخته شده کیفیت لازم را ندارد. به همین خاطر بهتر است کار طراحی و اجرای پنجره های دوجداره را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. یکی از تیم های حرفه ای در این زمینه، گروه تولیدی ایستاوین است.

دلیل انتخاب شرکت ایستاوین از سوی بیشتر سازندگان

شرکت ایستاوین یک واحد تولیدی در زمینه طراحی و اجرای انواع پنجره های دوجداره با بالاترین کیفیت است. این شرکت در زمینه انتخاب انواع یراق آلات پنجره دوجداره  با کیفیت، به مشتریان و کارفرمایان گرامی مشاوره ارائه می دهد و آنها را در یک انتخاب بدون نقص به طور کامل راهنمایی می کند. از دیگر ویژگیهای این شرکت این است که تمام مراحل طراحی و اجرای پنجره های دوجداره را فقط توسط افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه انجام می دهد. علاوه بر این شرکت ایستاوین در راستای احترام به انتخاب مشتریان گرامی، تمام محصولات خود را با ضمانت نامه 3 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله به آنها ارائه می دهد.

Leave a Reply