پنجره دوجداره نسل جدیدی از پنجره است که به دلیل مزایای زیاد آن امروزه مورد توجه بیشتر معماران و مهندسان جهت استفاده در ساختمان ها قرار گرفته است. این نوع پنجره در قاب های مختلفی ساخته می شود. هر کدام از این قاب ها ویژگی های خاص خود را دارند و سبب حفظ ویژگی پنجره دوجداره نیز می شوند. قاب هایی که برای پنجره دوجداره استفاده می شوند معمولا از جنس آلومینیوم و upvc هستند. استفاده از این قاب ها به سلیقه و بودجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ی کاربر بستگی دارد.

ویژگی پنجره های دوجداره

پنجره دوجداره به دلیل طراحی خاصی که دارد دارای ویژگی هایی است که سبب متمایز شدن آن با پنجره های معمولی می شود. از جمله ویژگیهای مهم این نوع پنجره مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

– از جمله ویژگی پنجره های دوجداره وزن آنها است. وزن این نوع پنجره ها بسیار سبک است.

– از ویژگیهای دیگر پنجره دوجداره عایق بودن حرارتی و صوتی آن است. در طراحی و ساخت پنجره دوجداره از دو لایه شیشه استفاده می شود. در بین دو لایه شیشه، یک گاز به نام آرگون تزریق می شود. در واقع یکی از دلایل عایق بودن این نوع پنجره به دلیل وجود گاز آرگون است.

– ویژگی دیگر پنجره های دوجداره آب بندی آنها است. به دلیل آب بندی کاملی که این پنجره ها دارند احتمال نفوذ آب در هنگام بارندگی به محیط داخل به صفر می رسد. علاوه بر عدم نفوذ آب، هیچگونه گرد و غباری نیز به دلیل درز بندی اصولی این پنجره ها به محیط داخلی ساختمان وارد نمی شود.

مزایای استفاده از پنجره دوجداره

همانطور که اشاره شد پنجره دوجداره مزایای زیادی دارد و استقبال از این نوع پنجره به دلیل وجود مزایای بی نظیر آن است. این مزایای شامل این موارد است.

– از جمله مزایای پنجره دوجداره داشتن امنیت است. چون در این نوع پنجره بر خلاف پنجره های قدیمی از دو لایه شیشه ضخیم استفاده می شود به همین دلیل شکستن این نوع شیشه سخت تر از شیشه های معمولی است. برای مطالعه خصوصیات شیشه های دوجداره میتوانید به مقاله شیشه دو جداره مراجعه فرمایید.

– از مزایای دیگر استفاده از این نوع پنجره ها در ساختمان سازی کاهش هزینه های انرژی ساختمان (هم سرمایی و هم گرمایی) است. این امر (کاهش مصرف انرژی) از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

– عمر مفید پنجره های دوجداره در مقایسه با پنجره های قدیمی بیشتر است. این عمر بالا نیاز به تعویض این پنجره ها را طی چندین سال به تاخیر می اندازد. این تاخیر در تعویض نیز، از نظر اقتصادی یک انتخاب با صرفه محسوب می شود.

– زیبایی و تنوع رنگ قاب های پنجره دوجداره از مزایای دیگر این پنجره ها است. این تنوع رنگ سبب  استقبال بیشتر معماران، طراحان و سازندگان می شود. به دلیل اینکه میتوان با توجه به سبک معماری استفاده شده در نما از رنگهای متنوع این پنجره ها بهره برد.

نکاتی در هنگام خرید این پنجره ها

اگر در ساخت هر کدام از قسمتهای پنجره دوجداره استانداردهای لازم رعایت نشود، در کیفیت نهایی محصول موثر است. به همین دلیل قبل از خرید پنجره های دوجداره باید به نکاتی توجه کرد تا محصول خریداری شده کیفیت لازم و استاندارد را داشته باشد.

– یکی از موارد موثر در کیفیت پنجره دوجداره، نوع پروفیل و ضخامت آن است. پروفیلی که جهت ساخت این نوع پنجره ها به کار میرود باید از نظر ضخامت دارای ضخامت 3 میلیمتری باشد. این میزان ضخامت مطابق استاندارد جهانی است.

– جنس پروفیل استفاده شده نیز یکی دیگر از نکات مهم در ساخت این نوع پنجره ها است. عموما از پروفیل های upvc و یا آلومینیوم با تیغه های ترمال بریک استفاده می شود. استفاده از این پروفیل ها ویژگی عایق بودن پنجره را نیز حفظ می کند.

– نوار درزبندی یکی دیگر از نکاتی است که حتما قبل از خرید باید به آن توجه شود. این نوار نقش زیادی در عایق بودن پنجره های دوجداره دارد. به عبارت دیگر اگر نوار درزگیر، کیفیت مناسبی نداشته باشد بعد از مدتی کارایی خود را از دست می دهد. در صورت نبود این نوار نیز، پنجره ویژگی عایق بودن خود را به طور کامل از دست می دهد. از جمله نوارهای با کیفیت، نوار EPDM است. این نوع نوار مقاومت زیادی در برابر نور خورشید دارد، و در اثر تابش این نور پوسیده نمی شود.

دیگر نکات مهم قبل از خرید

– یراق آلات استفاده شده در پنجره می تواند در کیفیت نهایی محصول موثر باشد. به عنوان مثال اگر دستگیره استفاده شده در پنجره سبب بسته شدن کامل پنجره نشود امکان ورود و خروج هوا از این قسمت وجود دارد. که این امر سبب کاهش کیفیت عایق بودن پنجره می شود. بهتر است از یراق آلات شرکت های معتبر استفاده کرد که هم کیفیت، و هم قیمت مناسبی دارند.

– نوع شیشه ی استفاده شده در پنجره دوجداره اهمیت زیادی دارد. در واقع شیشه باید مطابق با استاندارد باشد تا بتواند عایق کاملی را ایجاد کند. معمولا شیشه هایی که در پنجره های دوجداره به کار میروند دارای ضخامت متفاوتی هستند. یکسان نبودن شیشه ها از نظر ضخامت، یکی از دلایل عایق بودن این شیشه ها است.

– چسبی که در شیشه های دوجداره استفاده می شود باید دارای کیفیت بالایی باشد که بعد از مدتی در اثر تابش نور خورشید به مایع تبدیل نشود. معمولا چسبی که برای شیشه های دوجداره به کار میرود از نوع پلی سولفات است. این نوع چسب بسیار مرغوب و سبب بسته شدن نفوذ در شیشه می شود.

– یکی از نکات دیگر در خرید پنجره های دوجداره که اهمیت زیادی نیز دارد وجود رطوبت گیر شیشه است. در مناطق بارانی و شرجی، اهمیت وجود رطوبت گیر بیشتر حس می شود. وجود رطوبت گیر مانع ایجاد بخار روی شیشه در هنگام بارندگی و سردی هوا می شود. همانطور که وجود رطوبت گیر مهم است با کیفیت بودن آن نیز اهمیت زیادی دارد.

– نکته ی آخر و البته مهم، در مورد خرید پنجره های دوجداره طراحی و ساخت آنها است. بهتر است جهت اطمینان از تمام موارد ذکر شده در ساخت پنجره دوجداره کار طراحی و ساخت آن را به شرکت ها و افراد معتبر سپرد، تا کیفیت نهایی محصول مطابق با استاندارد باشد. یکی از شرکت های معتبر در زمینه ی طراحی و ساخت انواع پنجره دوجداره شرکت ایستاوین است. تمام محصولات شرکت ایستاوین به دلیل استفاده از مواد مرغوب دارای بالاترین کیفیت و البته قیمت مناسب هستند. همچنین تمام محصولات این شرکت در راستای احترام به مشتریان گرامی دارای ضمانت 3 ساله و خدمات پس از فروش به مدت 10 سال می باشند.

نظر خود را بنویسید