شیشه دوجداره از جمله تجهیزاتی است که امروزه بیشتر معماران و مهندسان در ساختمانها از آن استفاده می کنند. از دلایل مهم استفاده از این نوع شیشه در ساختمان سازی عایق بودن آن است. در واقع با استفاده از این شیشه در درب و پنجره ساختمانها از هدر رفت انرژی گرمایی و سرمایی جلوگیری می شود.

علاوه بر این شیشه دوجداره مانع انتقال آلودگی های صوتی به فضای داخلی ساختمان می شود. شیشه های دوجداره از چند لایه تشکیل شده اند. لایه های شیشه توسط اسپیسر از هم فاصله دارند. در فاصله بین لایه ها نیز گازی به نام آرگون تزریق می شود. وجود این گاز، سبب ویژگی عایق بودن این شیشه ها می شود.

ساختار شیشه دوجداره

انواع شیشه دوجداره

شیشه دوجداره دارای انواع مختلفی مانند سکوریت، لمینت، رنگی، مات، رفلکس، عایق، کنترل کننده انرژی و … است. هر کدام از این شیشه ها دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه به معرفی بیشتر این نوع شیشه ها خواهیم پرداخت.

شیشه سکوریت

یکی از انواع شیشه های دوجداره سکوریت است. از ویژگیهای این شیشه داشتن مقاومت بالا در مقابل هر نوع ضربه و فشار است. در مواردی که نیاز به استفاده از شیشه مقاوم در پنجره باشد این نوع شیشه به کار میرود.

شیشه لمینت

شیشه لمینت دوجداره نیز از شیشه های مقاوم محسوب می شود. در صورت برخورد ضربه محکم به این نوع شیشه، شیشه پخش نمی شود و در جای خود باقی می ماند. علت پخش نشدن این نوع شیشه به دلیل وجود یک لایه ژله ای در بین دو شیشه است.

شیشه رنگی

این نوع شیشه دوجداره از یک جداره ساده و یک جداره رنگی تشکیل شده است. از مزیت های شیشه دوجداره رنگی می توان به زیبایی در نمای ساختمان و حفظ بیشتر حریم خصوصی اشاره کرد. علاوه بر این شیشه های رنگی مانع عبور اشعه ماوراء بنفش خورشید می شوند.

شیشه رفلاکس

این نوع شیشه های دوجداره دارای یک جداره رفلاکس و یک جداره ساده هستند. جداره ای که رفلاکس است در طرف بیرون پنجره قرار می گیرد. از مزیت های شیشه رفلاکس این است که مانع عبور نور شدید خورشید به محیط داخلی ساختمان می شود.

شیشه دوجداره رفلکس

 شیشه دوجداره مات

شیشه های مات دارای طرح های خاصی هستند. از مزیت این نوع شیشه عبور راحت نور خورشید با وجود دیده نشدن سمت دیگر شیشه است. معمولا از این نوع شیشه دوجداره در حمام، درب ورودی شرکت های بزرگ و مراکز تجاری استفاده می شود. در واقع هر مکانی که نیاز به کاهش دید داشته باشد بهترین گزینه استفاده از شیشه مات است.

با مراجعه به مقاله قیمت شیشه مات شونده می توانید از قیمت این نوع شیشه ها مطلع شوید.

شیشه دوجداره مات

شیشه عایق

شیشه عایق یکی دیگر از انواع شیشه دوجداره است. این نوع شیشه انتخاب مناسبی جهت پنجره های بیرونی، در ساختمانهای مسکونی و ساختمانهای اداری است. از مزیت شیشه های عایق صرفه جویی چشمگیر در مصرف انرژی است. ویژگی شیشه های عایق از نظر عایق صوتی و حرارتی بسیار مطلوب است، به نحوی که در ساخت و سازهای مقیاس بالا از این نوع شیشه استفاده می شود.

شیشه های کنترل کننده انرژی

 شیشه های کنترل کننده، شیشه هایی هستند که تولید آنها به نحوی خاص صورت می گیرد. این روش خاص تولید، ویژگی را به این نوع شیشه می دهد که سبب انعکاس تابش حرارت خورشید شود. در فصل گرم همیشه تابش خورشید سبب گرم شدن فضای داخلی می شود. اما استفاده از شیشه کنترل کننده انرژی، مانع عبور گرمای خورشید به فضای داخلی می شود. علاوه بر این نیز در فصل سرما این نوع شیشه مانع خروج گرما از فضای داخلی می شود. این نوع کنترل انرژی از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است.

علاوه بر موارد نامبرده، برای آشنایی با انواع شیشه های هوشمند، کاربرد آنها و نحوه عملکرد آن به مقاله شیشه های هوشمند مراجعه کنید.

مزایای استفاده از شیشه دوجداره

– یکی از مزایای استفاده از شیشه های دوجداره در ساختمان همانطور که اشاره شد عایق بودن این شیشه ها است.

– این شیشه ها به دلیل ساختار غیر قابل نفوذی که دارند مانع ورود هر نوع گرد و غبار به فضای داخلی می شوند.

– از نظر استحکام و ایمن بودن این شیشه ها بسیار مستحکم هستند. ایمنی بودن این نوع شیشه به این دلیل است که به راحتی شکسته نمی شود. به دلیل داشتن استحکام بالا در صورت وجود زلزله احتمالی شیشه دوجداره امنیت بیشتری دارد.

شیشه دوجداره به دلیل داشتن کیفیت زیاد، طول عمر و ماندگاری زیادی دارد. این طول عمر مفید از نظر اقتصادی نیز اهمیت زیادی دارد.

– یکی دیگر از مزیت های شیشه دوجداره عدم تشکیل بخار روی شیشه و بین دو لایه است. این عدم بخار نیز به دلیل وجود رطوبت گیر در این شیشه ها است.

– همانطور که در انواع شیشه های دوجداره اشاره شد این شیشه ها مانع ورود اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید می شوند.

– از دیگر مزیت های این شیشه ها قابلیت نصب آنها روی انواع یراق آلات است. به عبارت دیگر لازم نیست که از یراق آلات خاصی استفاده کرد.

– از مزیت مهم این شیشه ها قابل بازیافت بودن است. به همین دلیل سبب ایجاد آلودگی در محیط زیست نیز نمی شوند.

– از شیشه های دوجداره در هر نوع اقلیمی می توان استفاده کرد. به این معنی که گرما و سرما تاثیری در کم شدن کیفیت این شیشه ها ندارد.

– مزیت دیگر شیشه دوجداره عدم اشتعال آن است. در صورت وجود آتش سوزی احتمالی این نوع شیشه سبب انتقال و توسعه حریق نمی شود.

– مزیت دیگر شیشه های دوجداره تنوع رنگ این شیشه ها است. این تنوع رنگ سبب استقبال بیشتر معماران و مهندسان از این نوع شیشه ها شده است. این تنوع رنگ امکان انتخاب هر رنگی را با توجه به سبک معماری می دهد.

شیشه دوجداره

بهترین شیشه دوجداره

همانطور که اشاره شد یکی از ویژگیهای مهم شیشه های دوجداره عایق بودن آنها است. اما اگر مرحله ساخت و اجرای این نوع شیشه به صورت اصولی و استاندارد نباشد ویژگی عایق بودن آن از بین میرود. بهتر است شیشه دوجداره ای که خریداری می شود از یک شرکت معتبر باشد. چون معمولا شرکت های معتبر محصولات استانداردی را تولید می کنند.

کارشناسان شرکت ایستاوین در صورت درخواست کارفرما مشاوره های لازم را در خصوص انتخاب بهترین ساختار شیشه ارائه می دهند و پس از انتخاب نوع و ساختار از سوی طراح و کارفرما، از معتبرترین کارخانجات کشور شیشه را خریداری و نصب می نمایند.

Leave a Reply