فهرست مطالب

کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره

این روزها در تب و تاب مشغله های زیاد زندگی و ساعات کاری طولانی، برقراری سکوت و آرامش در محیط درونی خانه بیش از گذشته اهمیت پیدا می کند. در شرایط حاضر آستانه تحمل افراد کمتر شده و برای تمدد اعصاب نیاز به محیطی امن و آرام فارغ از صدای ماشینها و هیاهوی شهر دارند. از این رو مسئله آلودگی صوتی و راهکارهای پیشگیری از نفوذ آن به ساختمانها به مسئله ای جدی برای سازندگان و مالکان مبدل شده است. حال با درک اینکه شلوغی و سر و صدا در کلانشهرها گریز ناپذیر است، باید برای این معضل چاره‌ای جدی اندیشید. کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره مهمترین اقدام برای عایق سازی ساختمان در کنار عایق سازی دیوارها و سقف می باشد.

پنجره دوجداره عایق صوتی

اینگونه بود که مطرح شدن این چالش در ساختمان سازی به تولید درب و پنجره دوجداره UPVC  و آلومینیوم منتهی شد. ویژگی اصلی پنجره های دوجداره استاندارد این است که در کنار طراحی ساختاری خاص، تا ۸۰ درصد مشکل انتقال سر و صدا به داخل ساختمان را رفع می‌کند. در و پنجره هایی که با شیشه های دوجداره، یراق آلات و لاستیک EPDM صدای ورودی را تا ۴۰ دسیبل کاهش می دهند.

چرا مقابله با آلودگی صوتی در ساختمان سازی جدید اهمیت پیدا کرده است؟

محققان حوزه سلامت این نظریه را بیان می‌کنند که صداهای ناهنجار محیطی حتی در مقیاس کم بر آرامش و سلامت فردی تاثیرات مخرب دارد. بنابراین عایق کاری محیط داخلی خانه و محل کار سبب ایجاد سدی در برابر ورود سر و صدا و همهمه محیط خارجی به داخل ساختمان می شود. افزایش تمایل به شهرنشینی در شرایط حاضر روز به روز به جمعیت شهر ها افزوده است و همین امر تردد ماشین های بیشتری را در پی دارد. سکونت در اتوبان ها و بزرگراه های پر ترافیک، نزدیکی به محدوده فرودگاه، راه آهن یا هر مجموعه پر سر و صدای دیگر در طولانی‌مدت آسایش افراد را بر هم میزند. مزید بر اینکه با گسترش جمعیت و ساخت و ساز بیشتر، ساختمان ها تراکم بیشتری پیدا می‌کنند و فاکتورهای بر هم زننده آرامش بیشتر می شود. همچنین اغلب خانه های امروزی آپارتمانهایی هستند که با سایر واحدها فضاهای مشترک زیادی دارند. این گونه است که برای فرار از آلودگی های صوتی گوناگون باید چاره ای اندیشید.

کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره

کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره دوجداره UPVC

اگر قصد دارید اقدامی اساسی برای حذف صداهای خیابان و یا هر نوع صدای مزاحم بیرون از خانه انجام دهید، اولین راهکار استفاده از پنجره های آلومینیومی و پنجره دوجداره UPVC است. در طراحی قطعات مختلف این سازه های مدرن ابزار آلات و متریالی به کار گرفته شده که در برابر حرارت، سر و صدا و رطوبت کاملا عایق و مقاوم است. اولین عاملی که در این پنجره ها از نفوذ صدا جلوگیری می کند، دو لایه شیشه موازی است. شیشه بدنه می تواند سه جداره یا چهار جداره هم باشد اما کاربرد این نمونه چندان رایج نیست.

آیتم دوم برای عایق سازی در پنجره دوجداره UPVC گاز آرگون موجود بین دو لایه شیشه است. با وجود اینکه قرارگیری دو لایه شیشه در بدنه پنجره از ورود سر و صدا به ساختمان موثر است، اما عامل گازی در کنار تعادل فشار نقش موثرتری در این عایق بندی دارد. مولکول های گاز آرگون مانع انتقال حرارت و صوت در دو سمت پنجره می شوند. از این رو آلودگی صوتی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

بهترین پنجره دوجداره UPVC عایق صوتی

همانطور که اشاره شد برای انتخاب پنجره مناسب ابتدا باید موقعیت مکانی ساختمان را در نظر بگیرید. اگر آپارتمان یا خانه ویلایی شما در نزدیکی بزرگراه های پر تردد مانند نیایش است یا در خیابان بسیار شلوغ قرار گرفته باید بهترین مدل پنجره عایق صوتی را تهیه کنید. واضح تر بگویم برای انتخاب پنجره مناسب باید بهترین محصول استاندارد را بشناسید تا تصمیم درست بگیرید. خیلی از مواقع خانواده ها با وجود پنجره های دو جداره خانه شان هنوز هم از ورود سر و صدای خیابان گلایه دارند. علت این اتفاق عدم توجه به استانداردهای موجود و کاربرد مصالح نادرست بدون در نظر گرفتن شرایط است. بنابراین لازم است یک سری خصوصیات را در هنگام خرید پنجره متناسب با موقعیت در نظر داشت.

هنگامی که بحث انتخاب پنجره دوجداره UPVC عایق صدا و حرارت به میان می‌آید، در نظر گرفتن شرایط ساختمان مهمترین مسئله است. اگر در مجاورت اتوبان های شلوغ با تردد شبانه روزی زندگی و کار می کنید، معمولاً شیشه های دوجداره و سه جداره معمولی مشکل را حل نمی‌کند. باید شیشه سه جداره در ساختار پنجره به کار گرفته شود که یکی از جداره های آن شیشه لمینت PVB استاندارد باشد.

پنجره دوجداره عایق صوتی

طراحی استاندارد پنجره دوجداره UPVC

پیش از هر چیز برای کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره باید محصولی استاندارد با طراحی منطبق بر الزامات فنی پیدا کنید. استاندارد بودن یعنی یراق آلات و لوله ها با متریال مناسب تولید شده و به طور اصولی جاسازی شده باشد. این استانداردها مواردی مانند وجود لاستیکهای EPDM، گالوانیزه های استاندارد داخلی با ضخامت مناسب، لوله های قابل تنظیم و… را در بر میگیرد.

آیتم دوم پروفیل UPVC است که باید 5 حفره یا 5 کاناله در ضخامت مشخص پروفیل باشد. در ضمن دیواره های پروفیل ضخامت استاندارد داشته باشد. 5 کانال به گونه ای تعبیه شده باشد که فضای گالوانیزه کم نشود. جالب است بدانید که هر چه تعداد کانالها یا حفره های داخلی پروفیل بیشتر باشد، عایق سازی صوتی بهتر خواهد بود. اگر بخواهیم ایده آل ترین پنجره برای کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره را معرفی کنیم، گزینه ای مناسب است که بدنه شیشه ای آن سه جداره و پروفیل upvc  5 کاناله باشد. در ضمن یکی از جداره های شیشه ای لمینت 4+4 با pvb استاندارد باشد.

مهم ترین اولویت برای کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره این است که سازه مورد نظر را از تولید کننده های برتر یا همان برندهای مطرح ایرانی و خارجی تهیه کنید. در این برندها همه اجزای داخلی و یراق آلات از بهترین و استانداردترین متریال با ابعاد مناسب تهیه شده است. بنابراین خیالتان راحت است که پنجره تمام آیتم های استاندارد عایق سازی را دارد. به گونه ای که بیشترین مقاومت را در برابر نفوذ سر و صدا و حرارت و سرما دارد.  هر گونه کاستی در فرآیند تولید پنجره های دوجداره موجب می شود مشتری از محصول نهایی رضایت کامل نداشته باشد.

پروفیل پنجره های upvc

 این روزها نمونه های متنوعی از پنجره های دوجداره آلومینیومی را در ساختمانها مشاهده می کنیم. اما هیچ متریالی به اندازه پروفیلهای  upvc نقش خود را در عایق سازی به این خوبی نشان نداده است. پروفیل آلومینیوم با تمام مزایا در مقابل صوت و دما خاصیت انتقال پذیری دارد. اما متریال upvc با ضریب هدایتی کمتر در مقابل حرارت و صوت ممانعت بیشتری ایجاد می کند. با این توصیف برای ساختمانهای مسکونی و اداری که در مناطق شلوغ قرار گرفته اند upvc  بهترین گزینه است.

قطعات درزگیر و عایق پنجره دوجداره

یکی دیگر از آیتم های بسیار موثر در کاهش سر و صدا، درزگیرها و عایق بندی های به کار گرفته شده در درب و پنجره هاست. پنجره دوجداره UPVC با طراحی درزگیرها و عایق های لاستیکی تاثیر بسیار زیادی در کاهش آلودگی صوتی دارند.

 پنجره دوجداره UPVC استاندارد

در مواردی فروشندگان و تولیدکننده های در و پنجره دوجداره UPVC پروفیل های نامرغوب درجه B ارائه می دهند که در آنها فضای گالوانیزه U شکل داخلی کاسته شده و یک حفره یا کانال اضافه شده است. این در حالی است که با کوچک شدن فضای گالوانیزه، ابعاد استاندارد گالوانیزه که 33*25 میلی متر می باشد تغییر کرده و گالوانیزه کوچکتری به کار گرفته می شود. در نهایت محصول با قیمت ارزان تری تولید می شود. با کاهش گالوانیزه و ضعیف تر شدن آن مقاومت پروفیل نهایی هم کمتر می شود. لازم است بدانید مهم ترین عامل در افزایش مقاومت و عایق سازی در و پنجره ها مربوط به گالوانیزه U شکل داخلی است.

 با این توصیف نرسیدن به نتیجه مطلوب برای کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره تقریبا واضح است. بنابراین پیشنهاد می شود که روی استاندارد بودن تمام قطعات و اجزای در و پنجره های دوجداره دقت کافی به خرج دهید. محصول استاندارد باید با دارا بودن پروفیل 5 حفره بیشترین میزان عایق بندی صوتی را داشته باشد. البته این گزینه برای ساختمانهایی که در مجاورت خیابان های بسیار شلوغ و بزرگراه ها قرار دارند توصیه می شود. در سایر شرایط کاربرد پروفیلهای 6 و 3 کاناله و شیشه 4-6 استاندارد و یراق آلات دوحالته پاسخگوی نیاز ساکنان است و نیازی به صرف هزینه های بیشتر نیست.

اهمیت کاهش آلودگی صوتی با استفاده از پنجره های دوجداره

ممکن است در نگاه اول هزینه طراحی و نصب پنجره های دوجداره عایق زیاد به نظر برسد. اما لازم است بدانید بعد از نصب این پنجره ها صدای ماشینها و هیاهوی بیرون از منزل را در کمترین حد ممکن حس می کنید.اگر تجربه چنین خانه ای را دارید، احتمالا مواقعی پیش آمده که حتی از بروز تصادفی در اطراف ساختمان باخبر نشدید. این موضوع نشان دهنده اهمیت بسیار بالای این پنجره های نسل جدید در جداسازی دنیای ماشینی از آرامش عمیق فضای داخل خانه است. به ویژه در کلان شهرهایی که به دلیل تراکم زیاد، ساختمانها با فاصله اندکی از هم بنا می شوند. شرکت ایستاوین با بهره گیری از پروفیل های استاندارد، این اطمینان را به شما میدهد که محصولات تولید شده 100% عایق صوتی، حرارتی و همین طور عایق گرد و غبار می باشند. استفاده از گالوانیزه هایی با طول استاندارد و لاستیک های مرغوب در کنار پروفیل های برتر داخلی و خارجی و همین طور شیشه های دو و سه جداره با کیفیت، محصولات ایستاوین را از سایر رقبا متمایز نموده است.