لوور چیست؟

نمای مدرن لوور

لوور چیست؟ نوعی نمای مدرن شبه پنجره با ظاهر کرکره ای و لت های افقی یا عمودی شیب دار است که به واسطه آن، بیشترین بهره وری از جریان هوا و تابش نور و ممانعت از ورود برف و باران به داخل ساختمان است.  ممکن است زاویه پره های نما قابلیت تنظیم داشته یا اینکه ثابت باشند. این نوع سازه پره دار همانند حایلی سایبان مانند از ورود عوامل ناخوشایند محیطی همچون  تابش مستقیم خورشید و گرمای شدید به محوطه داخلی ساختمان جلوگیری می کند. همانطور که در جریان هستید بحث کاهش مصرف انرژی و تهویه اصولی به همان اندازه با اهمیت است که جلوگیری از آلودگی های صوتی برای ساختمانهای جدید. این موضوع مهم ضمن تاثیر بر روی هزینه های کلی ساختمان از جمله هزینه انرژی، آسایش داخلی ساکنان ساختمان را نیز ارتقا می دهد.

لوور چیست؟

واقعیت این است که نمای ظاهری هر ساختمان در عیار و ارزش آن تاثیر فوق العاده ای دارد. به همین جهت نمای ساختمانهای مدرن با اهداف زیبایی شناسی، کاهش هزینه های سنگین و بهره وری انرژی پیوسته در حال تحول است. یکی از این گونه نماهای به روز نمای لوور است، سازه ای متشکل از قطعات متقاطع شیب دار که از متریال های مختلف از جمله آلومینیوم تولید شده و نه تنها جلوه بیشتری به ساختمان می دهد بلکه در مقابل عوامل محیطی از ساختمان محافظت می کند.

نمای لوور چیست؟

در تکمیل توصیف لوور چیست؟ باید گفت: لوور یا شیدر به قطعات مشبک پنجره مانند چوبی یا فلزی گفته می شود. ساختار داخلی این نما از صفحات باریک نواری شیب دار و موازی تشکیل شده که با حالتی افقی یا عمودی روی شیشه ها یا بدنه ساختمان نصب می شود. نصب این نوع سازه در ورودی و خروجی ساختمان از ورود نویزهای اضافی که توسط تجهیزات صنعتی و یا آلودگی های کلان شهرها ایجاد می شود ممانعت می کند. ضمن اینکه در نقش عایق نمای خارجی، در برابر نور شدید خورشید و گرد و غبار به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کند.

طراحی و متریال کاربردی در سازه لوور

این سازه ها در انواع متنوع با طراحی مشبک و در متریال مختلف بسته به کاربری ساختمان اجرا می شوند. هنگام طراحی لوور یا شیدر باید موارد خاصی همچون میزان جریان هوا، شرایط جوی، جلوگیری از ورود موجودات زنده و میزان تابش خورشید مد نظر قرار بگیرد. برای انتخاب بهترین نوع لوور مطابق با شرایط ساختمانهای صنعتی، تجاری و مسکونی باید از مهندس مکانیک و متخصصان طراحی ساختمان مشورت گرفت. این سازه های نما در انواع متحرک و ثابت و در حالت های مختلف بازشو و ثابت بسته به نوع کاربردشان ساخته می شوند.

کارایی های لوور چیست؟

همانطور که توصیف شد لوور سازه مشبک پره داری برای کنترل ورود هوا و بارندگی، ممانعت از تابش مستقیم خورشید، ممانعت از ورود نویز و سر و صدا، جلوگیری از ورود موجودات زنده و گرم شدن بیش از حد فضای داخلی از طریق کانالهای قابل تنظیم یا ثابت است. هر نوع سازه با توجه به نوع کاربری، مشخصات فنی خاصی دارد که بر مبنای طراحی های مهندسی و صنعتی مشخص می شود. نمای لوور به طور گسترده ای برای ساختمانهای تجاری و اداری، ورزشگاه ها، مدارس و ساختمانهای صنعتی و… قابل اجراست. نماسازی با سازه های لوور علاوه بر اینکه جلوه ای مدرن و دلنشین ایجاد می کند، بلکه فضای داخلی آرام با دمای معتدل و نور کنترل شده فراهم می آورد. این نما به طور اختصاصی برای پوشش آلاچیق ها و پشت بام و همچنین مناطقی که در معرض تابش شدید آفتاب هستند بسیار کاربردی و مناسب است.

لوور چیست؟

انواع نماهای لوور

نمای آفتابگیر لوور بر اساس عملکرد به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی می شوند. برای ساخت مدل ثابت معمولا از متریال کامپوزیت استفاده می شود. اما چوب و آلومینیوم هم موارد مناسبی برای طراحی این دریچه ها هستند. نوع متحرک هم می تواند به صورت دستی و هم با کمک موتور الکتریکی کار کند، در این نوع، نوارهای متحرک عموما از جنس آلومینیوم و کامپوزیت هستند. این نوع نما به طور متداول برای مجتمع های لوکس تجاری و مدرن طراحی و اجرا می شود.

متریال کاربردی در انواع لوور چیست؟

پره ها یا صفحات شیب دار لوور از متریال مختلفی ساخته شده که در انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

لوور چوبی: متریال چوب برای پوشش پنجره و شیشه های نمای ساختمان در نوع ثابت به کار می رود. تنوع طراحی لوور با عناصر چوبی بسیار زیاد است. اما قیمت آن گرانتر است. این سبک  هماهنگی بسیار خوبی با انواع نمای خارجی ساختمان دارد. لوورهای چوبی همچنین به شکل عناصر تزئین دیوار یا سقف های کاذب به کار برده می شوند.

لوور کامپوزیتی: متریال کامپوزیتی به دلیل امکان طراحی ساختاری در رنگ و طرح متنوع، مورد توجه سازندگان هستند. مهمتر اینکه این جنس نما از نظر اقتصادی هم به صرفه تر تمام می شود.

لوور آلومینیومی: پرفروش ترین و پرطرفدارترین نوع لوور از متریال آلومینیومی است. مزیت بارز آلومینیوم این است که نسبت به متریال های دیگر سبک تر بوده و بار تمام شده کمتری را به ساختمان تحمیل می کند. ضمن اینکه به دلیل مقاومت بالا ماندگاری آن در شرایط آب و هوایی سخت بالاتر است. نوارهای آلومینیومی فرم پذیری بهتری داشته و می توانید آنها را به رنگ دلخواه و به صورت سفارشی درخواست دهید.

نمای آفتابگیر

نمای ظاهری صفحات لوور

حال که به سوال ذهنی تان در مورد لوور چیست؟ پاسخ داده شد ، جالب است بدانید نمای شبکه ای لوور را می توان از حیث فرم ظاهری پره ها نیز انتخاب کرد. این مدلها در چند دسته بندی زیر شناخته می شوند:

لوور مربعی و مستطیلی: این دو مدل از نمونه های پرطرفدار هستند که بر اساس فرم ظاهری نوارهای لوور نام گذاری شده اند. لوورهای مستطیلی ساختار  نواری باریک و ضخیمی دارند و به خاطر شکل پره دار بیشتر مورد استقبال واقع می شوند.

ساختار دوکی شکل: متداول ترین و محبوب ترین مدل سازه های لوور سطح مقطعی به شکل بیضی برجسته دارد. نوع دوکی تنها با متریال آلومینیوم آن هم با قطر ورقه های 100 تا 400 میلی متر ساخته می شود. سطح مقطع این ورق ها معمولا بین 80 تا 300 میلی متر متغیر است.

فرم z شکل: این نمونه از سازه های لوور همانطور که از نامش پیداست ساختار سطح مقطعی با حالت شکسته دارد. با اینکه این مدل را می توان با انواع متریال تولید کرد، اما این قالب بیشتر با آلومینیوم ساخته می شود.

نمای لوور یا شیدر دارای دو مدل ثابت و متحرک است که مدل متحرک به کمک ریموت کنترل از راه دور قابل تنظیم است. در نوع آلومینیومی به دلیل کاربرد آلیاژ آلومینیومی 6063 بسیار مقاوم بوده و سازه نهایی حتی در برابر طوفانهایی با سرعت بیش از 150 کیلومتر در ساعت نیز پایدار است.

مزایای اجرای نمای لوور چیست؟

نمای لوور چیست؟ نوعی نمای ضد تابش با فرم منقطع است. هنگامی که از این ساختار پره دار برای پوشش شیشه های نما استفاده می شود، اشعه مادون قرمز نور خورشید در برخورد با صفحات لوور گرما تولید می کند.

این حرارت در خارج از ساختمان ایجاد شده و به داخل نفوذ نمی کند. حال در صورتی که لوورهای موتوردار پیاده سازی شود، دو قابلیت تغییر فرم نمای خارجی و سازگاری بیشتر با شرایط اقلیمی را به همراه خواهد داشت.

مهم ترین مزایای لوور چیست؟ با جلوه ظاهری جذاب کرکره مانند دید بیرونی به داخل ساختمان را کاهش داده و از تابش شدید و مستقیم خورشید، وزش باد به داخل و ورود گرد و غبار ممانعت می کند.

به عنوان یک نمای مدرن اقتصادی در بهره وری انرژی موثر است. این روزها نمای لوور در ساخت و سازهای جدید بسیار مشاهده می شود. با این حال دلایل بسیار دیگری هستند که اجرای نمای لوور را توجیه پذیر می کنند.

سازه لوور یا نمای آفتابگیر تا 80 درصد نفوذ نور مستقیم خورشید را کاهش می دهد – اجرای این نما جلوه بصری خیره کننده و منحصر به فردی ایجاد می کند – ورود گرد و غبار و آلودگی های صوتی و موجودات مزاحم را کاهش می دهد -با کمک انواع متحرک نمای لوور می توان میزان نور و درجه حرارت عبوری را کنترل کرد – نماسازی لوور برای هر نوع شرایط آب و هوای مناسب است و نیاز به نگهداری خاصی ندارد – طراحی این نماها به گونه ای است که چشم انداز داخل ساختمان به بیرون را محدود نمی کند – به واسطه انعطاف پذیری این نما می توان شکل قرارگیری صفحات شیب دار را در ساعات مختلف شبانه روز تغییر داد – این نمای سایبان مانند و نورگیر تا 30 درصد باعث صرفه جویی در انرژی می شود.

برآورد هزینه نمای لوور

در این نوشتار به توصیف اینکه لوور چیست؟ پرداختیم. اگر مشتاق شده اید این سبک نماسازی را در ساختمان تان اجرا کنید، باید بدانید که آیتم های مختلفی در تخمین قیمت نهایی موثر است. عواملی مانند کیفیت متریال مورد نظر، وسعت بدنه، تجهیزات لازم برای نصب و نهایتا ارتفاع ساختمان در هزینه های کلی اثر گذارند. از سوی دیگر نوسانات کنونی نرخ ارز در بازار موجب شده این سازه ها قیمت ثابتی نداشته باشند.

سخن پایانی

در جمع بندی نوشتار در خصوص لوور چیست؟ به این توصیف میرسیم که لوور نمایی متشکل از قطعات زاویه دار موازی است که به شکل افقی یا عمودی در کنار هم قرار گرفته اند. هدف این نما علاوه بر زیباسازی، تنظیم تابش مستقیم آفتاب، کنترل جریان هوا و.. در ساختمان سازی است. نمای مدرن لوور یکی از جدیدترین و جالب ترین نماهای ساختمانی است که روی بدنه نما و یا بخش های شیشه ای ساختمان اجرا می شود. این نمای مشبک و سایبان مانند به عنوان پوسته دوم ساختمان از دو جهت در نماسازی حائز اهمیت است. اول اینکه با ساختار سایبان مانند از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و نور و گرمای ورودی را کنترل می کند. از سوی دیگر ظاهری بسیار جذاب، فاخر و مدرن به ساختمان می دهد. ایستاوین با بهره گیری از دانش فنی و تکنولوژی تولید، با توجه به کاربری پروژه و نظر کارفرمایان عزیز، لوورهای آلومینیومی را هم بصورت ثابت و هم بصورت متحرک در طرح ها و رنگ های متنوع طراحی و تولید می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص لوورهای آلومینیومی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Leave a Reply