شیشه دکوراتیو چه نوع شیشه ای است؟

منظور از شیشه دکوراتیو شیشه ای است که از آن برای انجام تزئینات کلاسیک یا سنتی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود. این نوع شیشه دارای انواع مختلفی مانند: رنگی، مات، اسپندرال، سندبلاست، فتولمینت، مشجر و طرح شکسته است. استفاده از هرکدام از این شیشه ها با توجه به فضایی که از آن استفاده می شود یا سلیقه کاربر متفاوت است. به شیشه دکوراتیو، شیشه تزئینی نیز گفته می شود. در ادامه به معرفی انواع این شیشه و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

شیشه دکوراتیو

 شیشه تزئینی رنگی و ویژگیهای آن

شیشه رنگی یکی از انواع شیشه دکوراتیو است. در گذشته معمولا از شیشه های رنگی در مساجد استفاده می شد. اما به دلیل زیبایی این نوع شیشه، امروزه از آن در ساختمانهای مسکونی و تجاری نیز استفاده می شود. استفاده از این نوع شیشه تزئینی و ترکیب رنگهای مختلف آن به محیط نشاط خاصی می بخشد. از جمله مکان هایی که از این نوع شیشه استفاده می شود، کابینت آشپزخانه، پنجره ها، پارتیشن ها، دیوار های لابی و … است.

شیشه های رنگی در دو نوع لاکوبل و لمینت وجود دارند. ویژگی شیشه رنگی لمینت این است که عایق مناسبی در برابر آلودگی صوتی و انرژی حرارتی، برودتی محیط است. همچنین مقاومت زیادی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و ضربه احتمالی دارد. از جمله ویژگیهای شیشه رنگی لاکوبل نیز ایجاد پوشش مناسب به دلیل عدم عبور نور است. علاوه بر این، این نوع شیشه رنگی قابل شستشو و ضد خش نیز است.

زیبایی چشم نواز شیشه دکوراتیو رنگی

شیشه تزئینی سند بلاست

سند بلاست یکی دیگر از انواع شیشه دکوراتیو است. در واقع منظور از سند بلاست، مات بودن شیشه است. مات کردن شیشه به روش سند بلاست از طریق پاشیدن شن روی شیشه (البته کار پاشیدن شن روی شیشه توسط دستگاه های مخصوص سند بلاست صورت می گیرد) انجام می شود. هنگامی که شن روی شیشه پاشیده می شود شیشه به شکل مات در می آید. در هنگام پاشیدن شن می توان طرح دلخواه را روی شیشه اجرا کرد. معمولا از این نوع شیشه مات در شرکت های خصوصی و دولتی جهت ایجاد پوشش در اتاق و جداسازی اتاق ها استفاده می شود. شیشه سند بلاست دارای انواع مختلفی مانند تمام سند بلاست، سند بلاست جزئی، راه مات و لوگو است.

 در شیشه سند بلاست تمام، همه ی قسمتهای شیشه مات می شود به همین دلیل به آن تمام سند بلاست گفته می شود. در سند بلاست جزئی نیز همانطوری که از نام آن مشخص است تنها قسمتی از شیشه مات می شود. قسمت مات شده می تواند آرم شرکت و یا هر طرح دیگری باشد. نوع دیگر شیشه سند بلاست طرح لوگو است. معمولا نقش لوگو مورد نظر ابتدا چاپ می شود و بعد از آماده شدن طرح را روی شیشه سند بلاست می کنند. علاوه بر طرح های گفته شده یکی دیگر از انواع سند بلاست راه مات است. در این طرح، خطوطی منظم به شکل شطرنجی، افقی و یا عمودی روی شیشه طراحی می شود. این طرح شیشه سند بلاست یکی از طرحهای پرطرفدار محسوب می شود.

با مطالعه مقاله قیمت شیشه مات شونده از قیمت این نوع شیشه ها مطلع گردید.

نمونه اجرای شیشه سند بلاست

شیشه اسپندرال 

شیشه اسپندرال یکی دیگر از انواع شیشه تزئینی است که به آن شیشه چاپی نیز گفته می شود. این شیشه  به صورت غیر شفاف و رنگی است. از ویژگیهای این نوع شیشه این است که امکان چاپ شکلهای مختلف روی آن وجود دارد. معمولا جنس شیشه هایی که در این نوع شیشه تزئینی به کار میروند از نوع سکوریت  هستند. دلیل انتخاب شیشه سکوریت مقاومت زیاد آن در برابر تغییرات دمایی و مواد شیمیایی است.

کاربرد شیشه اسپندرال: به طور کلی از شیشه اسپندرال جهت پوشاندن قسمت هایی از ساختمان استفاده می شود که نباید دیده شوند. به عنوان مثال سقف های شیشه ای، اتاق خواب ها، حمام، ساختمانهای اداری و … که نیاز است دید از بین برود از این نوع شیشه استفاده می شود.

انواع شیشه اسپندرال: این نوع شیشه در انواع مختلفی مانند دوجداره، سکوریت، لمینت، خم، کریستال و هوشمند ساخته می شود. از شیشه های دوجداره در فضاهایی استفاده می شود که عایق بودن شیشه از نظر صوتی و حرارتی اهمیت داشته باشد. شیشه هوشمند نیز که یکی از انواع شیشه های اسپندرال است دارای طراحی خاصی است، به این معنی که امکان تغییر حالت شیشه از شفاف به مات و یا از مات به شفاف از طریق یک ریموت وجود دارد.

شیشه مشجر و ویژگیهای آن

شیشه مشجر یکی دیگر از انواع شیشه دکوراتیو است. طرح های شیشه مشجر به صورت برجسته طراحی می شوند. به این نوع شیشه، بافت دار و طرح دار نیز گفته می شود. به دلیل وجود طرح های برجسته در شیشه مشجر طرف دیگر شیشه دیده نمی شود به همین دلیل، برای ایجاد یک حریم خصوصی شیشه مشجر انتخاب مناسبی است. شیشه مشجر به دلیل ویژگی هایی که دارد یکی از پرکاربردترین شیشه های تزئینی محسوب می شود. این ویژگیها شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

– یکی از این ویژگیها این است که شیشه مشجر با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ می شود. به این معنی که به سبک خاصی تعلق ندارد. چنانچه در طراحی دکوراسیون از چوب، فلز و یا هر متریال دیگری استفاده شده باشد به کار بردن شیشه مشجر در کنار این متریال ها سبب زیبایی بیشتر محیط می شود.

– از دیگر ویژگیهای این نوع شیشه تزئینی بحث عایق بودن آن است. با استفاده از این شیشه، عایق مناسبی از نظر حرارتی، برودتی و صوتی در محیط ایجاد می شود.

– یکی دیگر از ویژگیهای این نوع شیشه دکوراتیو مهار اشعه ماوراء بنفش خورشید است. چون تابش نور خورشید به مرور زمان سبب پوسیده شدن هر نوع اسباب و اثاثیه منزل می شود، شیشه مشجر با انحراف و مهار این اشعه مانع تابش آن به محیط داخلی می شود.

– یکی دیگر از ویژگیهای این شیشه تزئینی که اهمیت زیادی برای طرفداران محیط زیست دارد قابل بازیافت بودن آن است.

نمونه شیشه مشجر

مزایای استفاده از شیشه های تزئینی

– یکی از مزایای استفاده از شیشه های دکوراتیو و تزئینی ایجاد ظاهری شیک و مدرن در فضای مورد استفاده است. این شیشه ها علاوه بر ایجاد فضای زیبا، یک حریم خصوصی را نیز به وجود می آورند.

– همچنین با استفاده از شیشه دکوراتیو می توان از نور طبیعی در محیط داخلی جهت روشنایی استفاده کرد. به عنوان مثال در شرکت هایی که از شیشه به جای دیوارهای کاذب جهت جدا کردن اتاق ها استفاده می شود، وجود شیشه سبب ایجاد روشنایی بیشتری در محیط می شود.

– یکی دیگر از مزایای استفاده از شیشه دکوراتیو صرفه جویی در مصرف انرژی برق است. به عبارت دیگر چون با وجود این شیشه ها روشنایی و نور بیشتری در محیط وجود دارد به همین دلیل نیاز به روشن کردن لامپ در طول روز نیست، که این امر خود سبب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف برق می شود. علاوه بر این، چنانچه از شیشه های تزئینی دوجداره استفاده شود از هدر رفت انرژی حرارتی و برودتی محیط نیز جلوگیری می شود.

– از دیگر مزایای این نوع شیشه ها بحث تنوع رنگ آنها است. در واقع با استفاده از تنوع رنگی که شیشه های تزئینی دارند امکان خلق سبک های مدرن و شیک برای طراح وجود دارد. علاوه بر موارد ذکر شده این شیشه ها از نظر قیمت، قیمت بسیار مناسبی دارند.

استفاده از شیشه دکوراتیو در سرویس بهداشتی و حمام

کاربرد این شیشه ها

– یکی از کاربردهای شیشه دکوراتیو استفاده از آن در طراحی دکوراسیون خانه است. به عنوان مثال میتوان از این شیشه ها جهت ایجاد یک نمای زیبا و با شکوه برای ستون هایی استفاده کرد که در سالن پذیرایی وجود دارند.

– از جمله کاربردهای دیگر شیشه تزئینی استفاده از آنها در نورگیرهای سقفی است. با استفاده از این شیشه ها در نورگیرها هم میتوان از وجود نور طبیعی لذت برد و هم اینکه زیبایی فوق العاده ای را به وجود آورد.

– یکی دیگر از کاربردهای شیشه دکوراتیو استفاده از آنها در پنجره ها است. گاهی اوقات پنجره هایی در فضای داخلی وجود دارند (مانند اتاق ها) که بهتر است دید نداشته باشند، در صورت دیوار چینی نیز فضای اتاق تاریک می شود. به همین دلیل بهترین انتخاب در چنین فضاهایی استفاده از شیشه های دکوراتیو است، چون هم از نور و روشنایی استفاده می شود و هم حریم خصوصی حفظ می شود.

– سرویس بهداشتی و حمام نیز از دیگر مکان هایی است که امکان استفاده از این نوع شیشه ها وجود دارد. کاربرد شیشه در این مکان جهت جدا کردن قسمت رختکن و یا در صورت مشترک بودن حمام و دستشویی (به دلیل کمبود فضا) می توان این دو قسمت را از طریق این شیشه ها به راحتی جدا کرد.

– علاوه بر موارد ذکر شده یکی از کاربردهای دیگر این شیشه ها استفاده از آنها در سقف های کاذب است. جهت ساخت سقف کاذب از متریال های مختلفی استفاده می شود، اما مزیت این شیشه ها به عنوان سقف کاذب علاوه بر ایجاد سبک های مدرن، ایجاد نورپردازی در محیط است. با استفاده از نورپردازی این شیشه ها می توان یک طراحی مجلل را خلق کرد.

زیبایی استفاده از شیشه تزئینی در سقف

نکاتی در رابطه با خرید شیشه های تزئینی

در انتخاب و اجرای شیشه دکوراتیو جهت یک انتخاب اصولی و درست بهتر است نکاتی در نظر گرفته شود. این نکات شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

– یکی از نکات مهم در این مورد توجه به نوع شیشه تزئینی با توجه به فضایی که در آن به کار میرود است. چون از شیشه های دکوراتیو هم در نمای داخلی و هم نمای خارجی استفاده می شود باید نوع شیشه مناسب همان مکان باشد. به عنوان مثال شیشه هایی که در نمای خارجی به کار میروند باید مقاومت آنها در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، ضربه احتمالی و عایق بودن در نظر گرفته شود.

– مورد بعدی در این مورد نوع شیشه است. اگر نیاز است که در محیط حریم خصوصی رعایت شود بهتر است از شیشه های مات و یا اسپندرال استفاده شود تا ضمن ایجاد یک محیط شیک و زیبا، حریم خصوصی نیز رعایت شود.

– یکی دیگر از نکات مهم در این مورد این است که حتما از شیشه های دکوراتیو دوجداره و یا سه جداره استفاده شود. به این دلیل که مقاومت شیشه های دوجداره دکوراتیو به دلیل ساختاری که دارند بیشتر از شیشه های معمولی است. همچنین این شیشه ها عایق خوبی در برابر انرژی حرارتی و برودتی محیط هستند.

– اجرای درست و اصولی شیشه دکوراتیو در میزان کیفیت شیشه بسیار موثر است. به عنوان مثال در محیطی که عایق بودن شیشه اهمیت دارد فقط استفاده از شیشه های دوجداره کافی نیست، بلکه کار درزگیری این شیشه ها نیز باید به صورت اصولی و درست صورت بگیرد تا یک عایق کامل به وجود بیاید.

– نکته آخر این که به منظور اطمینان از تمام نکات ذکر شده بهتر است جهت طراحی و اجرای این نوع شیشه های تزئینی به شرکت های معتبر و با تجربه در این زمینه مراجعه کرد. به این دلیل که شرکت های معتبر نه تنها از محصولات با کیفیت در این زمینه استفاده می کنند بلکه کار را از طریق افراد حرفه ای و با تجربه در این زمینه پیش می برند.

معرفی برترین طراح و مجری شیشه های دکوراتیو

یکی از واحدهای تولیدی در زمینه طراحی و اجرای انواع شیشه دکوراتیو شرکت ایستاوین است. مشاورین این شرکت همچنین در مورد اینکه کدام یک از انواع شیشه های تزئینی مناسب محیط اداری و یا مسکونی هستند کارفرمایان عزیز را به طور کامل راهنمایی می کنند. شرکت ایستاوین تمام مراحل طراحی تا اجرای پنجره و یا پارتیشن های شیشه ای را با شیشه های دکوراتیو از طریق تیم متخصص و حرفه ای خود انجام می دهد. همچنین این شرکت در راستای احترام به مشتریان تمام محصولات خود را با ضمانت نامه 3 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله ارائه می دهد.

Leave a Reply