تعمیر پنجره های دو جداره در شیراز

رگلاژ پنجره دو جداره در حقیقت مجموعه فرایند هایی است که در طی آن لولاها، شیشه، لنگه بازشو و همچنین یراق آلات مربوط به پنجره به صورت کامل تنظیم شده و هرگونه عیب و نقص به وجود آمده در حین کارکرد پنجره از بین برده می شود. در برخی مواقع پیش می‌آید که درب یا پنجره به خوبی باز و بسته نشده و یا بر روی غلطک خود به درستی نمی چرخد. اصطلاحا در چنین شرایطی گفته می‌شود که در و پنجره به خوبی چفت یا بسته نمی شوند. ممکن است شما فکر کنید که درب و یا پنجره پروژه شما خراب شده است و باید آن را تعویض کنید. درصورتیکه احتیاج به این کار نبوده و تنها با رگلاژ درب و پنجره مورد نظر، مشکل برطرف شده و در بحث هزینه‌ نیز صرفه جویی ایجاد می گردد.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ی این مقاله، با اجزای تشکیل دهنده پنجره دوجداره آشنا شوید.

شما می توانید انواع مختلف درب و پنجره دوجداره که شامل درب و پنجره های آلومینیومی و UPVC است را رگلاژ و تنظیم نمایید. اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد رگلاژ پنجره دو جداره و انواع مختلف درب ها اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

رگلاژ پنجره دو جداره

چه زمانی احتیاج به رگلاژ پنجره دوجداره می باشد؟

در حالت کلی رگلاژ پنجره دو جداره در دو زمان بسیار حیاتی بوده و حتماً باید انجام شود. مورد اول رگلاژ پنجره دو جداره در هنگام نصب است. یعنی شما بعد از آنکه پنجره خود را نصب کردید، باید حتماً از نصاب بخواهید تا پنجره شما را رگلاژ کند. در این فرایند لازم است تا شیشه پنجره به صورت کامل بررسی شود که کاملاً فیکس باشد و در اثر وزش باد و یا تکان، صدا ندهد. همچنین لازم است تا بین پنجره و دیواری که پنجره بر روی آن سوار شده، هیچگونه فاصله و یا درزی وجود نداشته باشد. مورد دیگر که در رگلاژ پنجره دو جداره در هنگام نصب باید توجه کنید، قسمت بازشو پنجره باید بسیار روان و بدون هیچگونه مشکلی باز و بسته شود. همچنین نباید هیچگونه فاصله‌ای بین قسمت ثابت و قاب بازشو وجود داشته باشد. چراکه این فاصله می‌تواند باعث خروج و ورود هوا و از دست رفتن انرژی و همچنین آلودگی صوتی گردد. در حقیقت کارایی و قابلیت پنجره دوجداره بی‌اثر خواهد شد.

مورد دیگری که احتیاج به رگلاژ پنجره دو جداره است بعد از نصب می باشد. البته اگر در فرایند نصب، پنجره به درستی و توسط کادر حرفه ای انجام شده باشد رگلاژ پنجره دو جداره بعد از نصب کمتر احتیاج بوده و یا بعد از گذشت مدت زیادی لازم می باشد. در پروژه هایی که به مرحله بهره برداری نرسیده اند  متاسفانه بدلیل عدم توجه کارگران مشغول بکار نسبت به باز و بسته کردن آن ها، ایراداتی در پنجره ها رخ می دهد که در نتیجه آن، مجددا رگلاژ نیاز خواهد بود. در حالت کلی بعد از گذشت مدتی پنجره های دوجداره افتادگی پیدا کرده و برای از بین بردن این مشکل عمل رگلاژ پنجره دو جداره انجام می شود. بدین صورت پنجره مانند روزهای اول به خوبی باز و بسته می شود.

چقدر زمان برای رگلاژ پنجره دو جداره نیاز است؟

اینکه یک پنجره دوجداره به چقدر زمان برای انجام تنظیم و رگلاژ احتیاج دارد بستگی به این دارد که ابعاد و میزان ارتفاع پنجره چقدر بوده و همچنین چه نوع پنجره‌ای قرار است رگلاژ شود. در کنار دو فاکتور ذکر شده، تخصص و تجربه تیم اجرایی نیز بسیار حائز اهمیت است. شاید شما فکر کنید که رگلاژ پنجره دو جداره کار آسانی بوده و خودتان از پس آن بر می‌آیید، ولی اصلا اینطور نیست. حتما باید فردی متخصص که دارای تجربه کافی است، تنظیم را انجام دهد تا به کلیه جزئیات توجه کافی داشته و نتیجه کار کاملا اصولی باشد.

رگلاژ پنجره دو جداره چه مزیتی دارد؟

در حقیقت زمانی که شما فرایند رگلاژ پنجره دو جداره را انجام می‌دهید باعث می‌شود تا کیفیت کارکرد پنجره شما به حالت اولیه باز گردد. همچنین هرگونه سفتی و یا عدم کارایی صحیح در پنجره شما از بین می رود. با انجام این کار ایرادات مربوط به عایق بندی برطرف شده و صرفه جویی بسیار مناسبی در بحث انرژی و همچنین جلوگیری از ورود آلودگی صوتی، ایجاد میشود. در نهایت با انجام رگلاژ پنجره دو جداره تمامی یراق‌آلات و المان‌های به کار رفته در پنجره، عملکرد صحیح خود را به دست آورده و کارکرد آنها اصلاح می‌شود.

مزایای رگلاژ پنجره دو جداره

رگلاژ پنجره دو جداره از نوع تک حالته

یکی از انواع پنجره های دوجداره مدل های تک حالته هستند. برای رگلاژ پنجره دو جداره از نوع تک حالته لازم است تا کاور پنجره باز شود. سپس با استفاده از آچار مخصوص که معمولاً آچار آلن می باشد کاور را از جای خود در بیاورید. برای انجام عملیات رگلاژ، لنگه بازشو پنجره باید در جهت افقی و عمودی حرکت کند. اگر شما پیچ را به صورت ساعتگرد بچرخانید، لنگه بازشو در جهت عمودی به سمت بالا حرکت میکند. همچنین چرخاندن پیچ در جهت پادساعتگرد باعث می‌شود تا این لنگه به سمت پایین برود. لازم است تا عملیات رگلاژ در دو جهت عمودی و افقی انجام شود تا نهایتاً پنجره، به صورت صحیح حرکت کرده و باز و بسته شود. همچنین شما می‌توانید از لولای قابل تنظیم استفاده نمایید، این لولا‌ها به راحتی می‌توانند تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل کرده و به پنجره در ایجاد عایق‌بندی بهتر کمک کنند.

رگلاژ پنجره دو جداره از نوع دو حالته

برای پنجره های دو حالته، رگلاژ باید بر روی لولا های بالا، پایین و همچنین جلوی اهرمی انجام شود. لولای پایین وظیفه دارد تا لنگه بازشو پنجره را با استفاده از دو پیچ که حفره آنها شش ضلعی هستند ایجاد نماید. در عین حال در لولای بالا پیچی وجود نداشته و پیچ مربوط به این قسمت در قسمت بالای لنگه بازشو وجود دارد. برای انجام رگلاژ پنجره دو جداره ابتدا باید کاور لولای پایین را بیرون بکشید تا پیچ ها رویت شوند. پیچی که به صورت عمودی به کار برده شده لنگه بازشو را در جهت بالا و پایین حرکت می دهد. همچنین پیچ دیگر می‌تواند لنگه را در جهت چپ و راست یا همان جهت افقی جابجا کند. برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله آموزش تعویض لولای پنجره مراجعه کنید.

رگلاژ پنجره های آلومینیومی

یکی از انواع پنجره های بسیار پر کاربرد پنجره های دوجداره آلومینیومی هستند که در گاهی اوقات احتیاج به رگلاژ پیدا می کنند. از جمله دلایلی که می تواند باعث نیاز به رگلاژ پنجره دو جداره آلومینیومی شود، استفاده غیر صحیح از پنجره و یا وجود اشکال و ایراد در هنگام نصب اولیه پنجره می باشد. رگلاژ پنجره دو جداره از نوع آلومینیومی در مقایسه با سایر مدل ها بسیار سخت است. چراکه ساخت یراق آلات که در این نوع پنجره ها به کار برده می شوند بسیار پیچیده می باشد. به همین دلیل احتیاج است تا یک نصاب بسیار حرفه ای و با تجربه فرآیند آن را انجام دهد. تعمیر و رگلاژ پنجره های آلومینیومی، در مقایسه با سایر پنجره ها به مدت زمان بیشتری احتیاج داشته و در عین حال هزینه آن نیز بالاتر می باشد.

رگلاژ پنجره های آلومینیومی

درب و پنجره های آلومینیومی چه زمانی احتیاج به رگلاژ دارند؟

رگلاژ پنجره های دوجداره از نوع آلومینیومی زمانی باید انجام شود که این پنجره ها به درستی باز و بسته نشده و یا متوجه شویم که این پنجره ها قابلیت عایق حرارتی و صوتی خود را از دست داده‌اند. معمولاً با گذشت زمان، پنجره های آلومینیومی احتیاج به تنظیم و رگلاژ دارند. در صورتی که از یراق آلات نامرغوب استفاده شده و یا به لاستیک های اطراف پنجره آسیب وارد شود، رطوبت و برودت هوا از پنجره رد خواهد شد. در نتیجه باید فرایند رگلاژ بر روی آنها پیاده شود. همچنین گاهی اوقات در هنگام نصب پنجره آلومینیومی فریم قوی و مستحکمی بر روی آنها سوار نشده و در نتیجه بعد از گذشت مدتی باز و بسته شدن پنجره دچار مشکل میشود. در نهایت پنجره قابلیت عایق صوتی و حرارتی خود را از دست داده و یا از کیفیت عایق بودن آن کاسته می شود.

چه زمانی باید درب و پنجره آلومینیومی رگلاژ شود؟

زمانی که هر نوع پوسیدگی و خوردگی در قسمت درزگیر های درب و پنجره آلومینیومی مشاهده شود و یا لنگه های پنجره خم شده باشد به ما هشدار داده می شود که باید درب و پنجره را رگلاژ کنیم. گاهی اوقات نیز یراق آلات به کار رفته در درب و پنجره، به درستی عمل نکرده و باعث می‌شود تا درب یا پنجره به درستی باز و بسته نشود. همچنین ممکن است شما بخواهید درب و پنجره خود را قفل کنید و متوجه شوید که به درستی قفل نشده و یا ناگهان باز می‌شود. این موارد نیز به عنوان علائم احتیاج به رگلاژ درب و پنجره آلومینیومی می باشد.

رگلاژ درب و پنجره آلومینیومی

فرایند رگلاژ و تعمیر درب آلومینیومی

برای انجام رگلاژ درب آلومینیومی ابتدا باید قسمت زاماک درب چک شده و در صورتی که در جای خود قرار نداشت، باید آن را در جای خود فیکس کرد. بعد از انجام این کار با استفاده از آچار مخصوص مانند آلن و یا پیچ گوشتی، یراق آلات به کار رفته در درب را تنظیم نموده و به گونه ای عملیات رگلاژ را انجام دهیم تا لنگه و قاب با هم، هم‌جهت و هم راستا شوند. بعد از انجام این کار اگر درب آلومینیومی شما شیشه دارد، باید با استفاده از زیر شیشه و کارتک، شیشه به کار رفته در درب تراز شده تا وزن شیشه به صورت متناسب در کل قاب درب پخش شود. همچنین هرگونه لقی در قسمت های مختلف شیشه از بین برده می شود.

شرکت ایستاوین یکی از واحدهای تولیدی معتبر است که دارای سالها تجربه در زمینه طراحی و اجرای انواع پنجره های دوجداره می باشد. یکی از دلایل انتخاب شرکت ایستاوین توسط سازندگان و معماران به نام  این است که شرکت ایستاوین در طراحی پنجره های خود از مرغوب ترین یراق آلات و قطعات استفاده می کند و همچنین با بکارگیری ماهرترین افراد در زمینه نصب درب و پنجره، این اطمینان خاطر را به شما می دهد که کلیه محصولات این شرکت به بهترین شکل نصب می شوند .شرکت ایستاوین در راستای احترام به مشتریان و اطمینان دادن به آنها از نظر کیفیت، تمام محصولات خود را با ضمانت نامه ۳ ساله و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله ارائه می دهد.

Leave a Reply