فهرست مطالب

رگلاژ پنجره دوجداره

پنجره دوجداره را می توان یکی از پنجره های مدرن معرفی کرد. پنجره ای که نه تنها در زیبایی ظاهری ساختمان، موثر می باشد؛ بلکه در افزایش راندمان کلی ساختمان نیز تاثیرگذار است. حال یکی از اقداماتی که در رابطه با پنجره دوجداره صورت گرفته و عملکرد و بازدهی آن را بهبود می دهد؛ رگلاژ است. رگلاژ پنجره دوجداره منجر به تنظیم کلی آن شده و اجزای مربوط به پنجره اعم از یراق آلات، لولاها و شیشه ها را با عملکرد صحیح روبرو می سازد. در واقع رگلاژ کردن سبب می شود تا پنجره دوجداره، نقش خود را در خصوص جلوگیری از ورود گرد و خاک و آلودگی به داخل محیط و جلوگیری از اتلاف انرژی را به درستی ایفا نماید.

پس از گذشت مدتی، پنجره های دوجداره از عملکرد اصلی خود دور شده و دیگر کارایی سابق را نخواهند داشت. لذا باید هراز چندگاهی رگلاژ شده تا دوباره عملکرد سابق را پیدا کنند. با این تفاسیر در می یابیم رگلاژ پنجره دوجداره از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و انجام آن بسیار ضروری است.

چگونه بفهمیم پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ دارد؟

عدم نصب صحیح پنجره دوجداره و همینطور عدم رگلاژ آن باعث می شود تا در بلندمدت پنجره دچار اشکال شود. جهت جلوگیری از بروز این مشکلات باید پیشاپیش اقداماتی را در خصوص رگلاژ پنجره دوجداره انجام داد. یکی از سوالاتی که در رابطه با این موضوع به وجود آمده و می خواهیم به آن پاسخ دهیم؛ این است که چطور می توان فهمید پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ شدن دارد؟ در قسمت زیر، پاسخ هایی را در خصوص این سوال، ارائه داده ایم:

شنیدن صداهای غیر معمول از پنجره

یکی از نشانه هایی که به ما می فهماند پنجره دوجداره، نیازمند رگلاژ است؛ شنیدن صدایی شبیه به صدای باد از آن است. در حالت عادی، هیچ صدایی از پنجره شنیده نمی شود؛ مگر اینکه تنظیمات آن به هم خورده باشد.

ورود هوای گرم یا سرد به داخل ساختمان

حالت دوم زمانی است که از طریق درزهای پنجره، هوای سرد یا هوای گرم به داخل ساختمان راه می یابد. به ویژه در زمستان که شدت سرما زیاد است؛ بهتر می توان این مشکل را احساس کرد. پنجره دوجداره به طور کلی عایق خوبی در برابر انرژی و صداست؛ تنها زمانی عملکرد آن دچار اختلال خواهد شد که فرآیند رگلاژ در خصوص آن صورت نگرفته باشد.

رگلاژ پنجره دوجداره به چه صورت است؟

بسته نشدن کامل پنجره و عدم کارکرد صحیح دستگیره ها

نشانه دیگری که می توان از طریق آن متوجه شد پنجره نیاز به رگلاژ دارد؛ عدم بسته شدن کامل است. حتی کار نکردن صحیح دستگیره های پنجره نیز خبر از بروز این مشکل می دهند.

شل شدن لاستیک ها و نفوذ آب به داخل

شل شدن لاستیک های دور پنجره و ورود قطرات آب به داخل نیز ما را از خارج شدن پنجره از تنظیمات اصلی خود و نیاز آن به رگلاژ، آگاه می سازند.

عرق کردن فضای بین دو شیشه

پی بردن به مشکلات پنجره دوجداره و نیاز مبرم آن به رگلاژ شدن، کار چندان سختی نیست. کافیست به نشانه ها توجه کرده و آنها را جدی بگیرید. عرق کردن فضای بین دو شیشه یکی از نشانه هایی است که به راحتی، ما را متوجه این موضوع می سازد. زمانی که پنجره رگلاژ شده باشد؛ به هیچ وجه به این مشکل دچار نشده و اثری از عرق در شیشه های آن دیده نخواهد شد.

رگلاژ پنجره دوجداره، چه نتایج مثبتی را به دنبال دارد؟

رگلاژ پنجره دوجداره، نتایج مهم و مثبتی را به ارمغان می آورد. مهمترین آن، افزایش تاثیرات ناشی از این پنجره است. پس از رگلاژ، پنجره به درستی عمل نموده و مانند یک عایق ظاهر خواهد شد. ضمنا رگلاژ کردن باعث رفع مشکلات کلی پنجره شده و این فواید را رقم می زند:

  • با رگلاژ کردن می توان پنجره را به آسانی باز و بسته کرد. در حقیقت با این اقدام، پنجره روان تر عمل کرده و از مشکلات قبلی رها می گردد.
  • فواصل بین پنجره و قاب بازشو از بین رفته و در نهایت، ورود و خروج انرژی و صدا رخ نخواهد داد.
  • در اثر این اقدام، شیشه پنجره به طور کامل فیکس شده و کارکرد بهبود می یابد.

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

آیا می توان به تنهایی اقدام به رگلاژ پنجره دوجداره نمود؟

پاسخ این سوال قطعا منفی است. نه تنها نصب پنجره دوجداره، نیازمند حضور متخصصان می باشد؛ بلکه رگلاژ آن نیز نیازمند حضور این افراد است. رگلاژ پنجره دوجداره اقدامی است تخصصی و آن را باید تنها از اهالی فن درخواست کرد. اگر خود به تنهایی دست به این اقدام بزنیم؛ نه تنها مشکلی را حل نخواهیم کرد؛ بلکه مشکلی جدید به مشکلات قبلی اضافه می گردد.

ضمن اینکه هزینه های اضافی به بار آمده و باید هزینه بیشتری را بابت جبران مشکلات متعدد، صرف کرد. لذا باید از اقدامات سرخود پرهیز نمود و از متخصصان این حوزه درخواست کرد. آنها تخصص و دانش کافی در رابطه با این اقدام را داشته و می توانند رگلاژ پنجره دوجداره را به درستی و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند.

کدام یک از پنجره های دوجداره باید رگلاژ شوند؟

پنجره های دوجداره به انواع مختلف از جمله پنجره دوجداره UPVC تک حالته و پنجره دوجداره دوحالته، پنجره دوجداره آلومینیومی و پنجره دوجداره کشویی تقسیم می گردند. نکته مهم اینجاست که همه این پنجره ها نیاز به رگلاژ داشته و اقدامات خاصی در رابطه با آنها صورت می گیرد. در ادامه راجع به این موضوع، بیشتر صحبت خواهیم کرد:

نحوه رگلاژ کردن پنجره دوجداره تک حالته:

رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته، بسیار آسان می باشد. در ادامه، مراحل رگلاژ آن را توضیح خواهیم داد. برای این کار ابتدا باید کاور لولای پنجره را از آن جدا کرد. این کار با استفاده از ابزارهایی مثل پیچ گوشتی یا آچار آلن صورت می گیرد. در مرحله بعد، نیاز به جابجا کردن لنگه بازشو پنجره در دو حالت عمودی و افقی می باشد. اگر ساعتگرد پیچ را بچرخانید؛ خواهید دید که حرکت لنگه به سمت بالا خواهد بود.

در صورتی که چرخش در جهت پادساعتگرد صورت گیرد؛ حرکت لنگه به سمت پایین خواهد بود. رگلاژ کردن جهت های افقی و عمودی باید به صورت موازی انجام شود. لولاهای تنظیم شونده؛ نه تنها عملیات عایق بندی پنجره را به نحو احسن انجام می دهند؛ بلکه به راحتی رگلاژ شده و وزن بالا یعنی دویست کیلوگرم را به خوبی تحمل می کنند.

رگلاژ پنجره دوجداره چگونه انجام می شود؟

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره دوحالته:

پنجره دوجداره دوحالته از 3 لولا یعنی لولای بالا، پایین و اهرمی برخوردار می باشد. رگلاژ پنجره با استفاده از این 3 لولا صورت می گیرد. دو پیچ با حفره شش ضلعی که در لولای پایین وجود دارند؛ می توانند مقدمات جابجایی لنگه را فراهم کنند. پیچ متعلق به لولای بالا نیز در قسمت بالایی لنگه بازشو و اهرم لولا دیده می شود. اقدامی که برای رگلاژ این قسمت باید صورت گیرد؛ جداسازی کاور لولای پایین است.

پس از آن، پیچ هایی با حفره شش ضلعی ظاهر می شوند. برای اینکه لنگه بتواند در جهت پایین و بالا حرکت کند؛ نیازمند استفاده از پیچی است که به صورت عمودی قرار گرفته است. برای حرکت لنگه به جهت راست و چپ نیز می توان از پیچ دوم استفاده کرد.

پنجره دوجداره آلومینیومی و چگونگی رگلاژ آن:

رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیومی به آسانی رگلاژ پنجره های تک حالته و دوحالته نیست. اگرچه نحوه تنظیم این پنجره، شبیه به پنجره های یو پی وی سی می باشد؛ اما این کار، نیازمند تخصص و دانش بیشتری است. پیچیدگی ها و دشواری های ناشی از این کار، به مراتب بیشتر بوده و هزینه بر و زمانبر می باشد. لذا باید تنها متخصصان برای رگلاژ این پنجره اقدام فرمایند.

پنجره دوجداره کشویی و طرز رگلاژ آن:

به منظور رگلاژ پنجره دوجداره کشویی، ابتدا می بایست اقدام به باز کردن لولای پنجره کرد. اقدام بعدی، حرکت دادن پیچ عمودی حفره هاست که در دو جهت پایین و بالا صورت می گیرد. اکنون نوبت به حرکت دادن پیچ دوم در جهت راست و چپ و موازی با پیچ اول است.

کدام یک از اجزای پنجره، قابلیت رگلاژ دارند؟

دو بخش اصلی پنجره یعنی شیشه و یراق آلات را می توان رگلاژ کرد. شیشه که مهمترین جزء یک پنجره دوجداره محسوب می شود؛ تاثیر بسزایی در عملکرد آن داشته و بر تاثیرات مثبت پنجره می افزاید. با حضور شیشه و رگلاژ کردن آن، از ورود عوامل مزاحم جلوگیری شده و محیطی امن، آرام و مناسب، رقم خواهد خورد.

مراحل رگلاژ پنجره دوجداره

رگلاژ شیشه:

اولین اقدامی که در خصوص رگلاژ شیشه صورت می گیرد؛ استفاده از زیر شیشه ای است. متخصصان برای این کار به سراغ زیر شیشه های مخصوص رفته و از آنها مدد می جویند. مزیت استفاده از این زیر شیشه ها چیست؟ این ابزارها باعث می شوند تا شیشه در جای صحیح خود واقع گردد. همچنین این کار سبب پخش وزن کلی شیشه در همه قسمت های پنجره شده و فرآیند استحکام سازی رخ خواهد داد.

رگلاژ یراق آلات:

منظور از یراق آلات، اجزایی همچون لولا و اسپانیولت هستند. اگر رگلاژ این اجزا به درستی صورت گیرد؛ عملکرد پنجره دوجداره، ارتقا یافته و ضعف های مربوط به آن رفع می گردند. در مقابل اگر این اقدام به اشتباه انجام شود؛ مشکلات عدیده ای به وجود آمده و ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر هم وجود داشته باشد. در نتیجه رگلاژ یراق آلات باید به درستی و با دقت تمام صورت گیرد. در اولین قدم، کاور لولا با استفاده از آچار یا پیچ گوشتی، جدا می شود. سپس ادامه فرآیند طی دو مرحله انجام می شود:

مرحله نخست:

در این مرحله، رگلاژ پنجره دوجداره به صورت افقی انجام می شود. در واقع لنگه بازشو پنجره بدین شکل رگلاژ می شود. برای این کار، پیچ افقی توسط آچار آلن پنج میلیمتری، باز و بسته می شود. با این کار، حرکت افقی لنگه بازشو اتفاق می افتد. این کار آنقدر تکرار می شود که عدم تطابقات موجود در جهت افقی لنگه بازشو برطرف گردد.

مرحله دوم:

مرحله دوم اختصاص به رگلاژ عمودی لنگه بازشو دارد. این بار هم ابتدا کاور لولا باز می شود. حالا نوبت به چرخاندن پیچ می رسد. پس از آن لنگه بازشو با توجه به نحوه حرکت پیچ (در جهت ساعتگرد و پادساعتگرد) لنگه جابجا می شود.

آیا رگلاژ پنجره دوجداره نیازمند هزینه بالایی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در برخی مواقع، هزینه این کار، بالا و در موارد دیگر، اندک است. در مجموع، پرداخت هزینه بابت رگلاژ پنجره دوجداره، اقدامی است موثر و مفید که از ایجاد هزینه های سنگین در آینده، جلوگیری خواهد کرد.

همچنین در بررسی هزینه مربوط به این کار می توان گفت عوامل مختلفی، آن را تحت تاثیر قرار می دهند. مانند:

  • میزان عرض و ارتفاع پنجره
  • مدت زمان انجام کار
  • نوع پنجره دوجداره
  • میزان سختی کار
  • نوع بازشو

در راستای احترام به حقوق مشتریان، شرکت ایستاوین خدمات پس از فروش از جمله رگلاژ پنجره های دوجداره یوپی وی سی و آلومینیوم را بصورت رایگان به شما کارفرمایان عزیز ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.