انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره آلومینیومی

امروزه بیشتر تولید کنندگان، انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی را به دلیل استقبال بیشتر کارفرمایان و سازندگان عرضه می کنند. دلیل استقبال بیشتر افراد از درب و پنجره های رنگی، تنوعی است که از این طریق ایجاد می شود. در مجموع درب و پنجره های آلومینیومی به دلیل مزایای زیاد در مقایسه با سایر متریال ها طرفداران بیشتری دارند. به عبارت دیگر با استفاده از درب و پنجره های رنگی آلومینیومی هم از مزایای بی نظیر این نوع درب و پنجره استفاده می شود و هم با کمک تنوع رنگ موجود، امکان خلق سبک های مدرن وجود دارد. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر این مزایا و انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی خواهیم پرداخت.

پنجره آلومینیومی

مزایای استفاده از این نوع درب و پنجره

همانطور که اشاره شد درب و پنجره آلومینیومی در مقایسه با سایر متریال ها طرفداران بیشتری دارد. مزایای فوق العاده این نوع درب و پنجره مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

– یکی از ویژگیهای درب و پنجره آلومینیومی سبک بودن این نوع درب و پنجره با وجود مقاومت زیاد است. به عبارت دیگر سبک بودن متریال آلومینیوم به معنی ضعیف بودن آن نیست. منظور از مقاومت این است که بعضی از قاب های درب و پنجره زمانی که شیشه دوجداره در آن قرار می گیرد دچار خمیدگی می شود و توان تحمل وزن شیشه و یراق آلات را ندارد. اما قاب درب و پنجره آلومینیومی از این نظر مقاومت زیادی دارد.

– از دیگر ویژگیهای این نوع درب و پنجره مقاومت در مقابل رطوبت است. در صورت تماس آب با پروفیل آلومینیوم زنگ زدگی و خوردگی در این متریال به وجود نمی آید.

– درب و پنجره های آلومینیومی قدیمی عایق خوبی در برابر حرارت و صدا نبودند. اما امروزه با پیشرفت هایی که در ساخت این نوع درب و پنجره به وجود آمده ویژگی عایق بودن نیز به این نوع درب و پنجره اضافه شده است. در واقع فناوری که سبب عایق شدن این نوع درب و پنجره شده، ترمال بریک نامیده می شود. درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک یک عایق کامل در برابر انرژی گرمایی، انرژی برودتی و آلودگی صوتی محیط هستند.

– یکی دیگر از ویژگیهای درب و پنجره آلومینیومی بحث تنوع در طرح های آن است. پروفیل آلومینیوم انعطاف زیادی دارد. به همین دلیل امکان ساخت پنجره های بزرگ در طرحهای متنوع وجود دارد. در صورتی که در سایر متریال ها امکان ساخت درب و پنجره با ابعاد و طرحهای متنوع وجود ندارد. مزیت ساخت پنجره در سایز بزرگ نیز استفاده بیشتر از نور طبیعی در محیط است.

– علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگیهای این درب و پنجره  امکان ساخت آن در رنگهای متنوع است. پروفیل های رنگی علاوه بر بحث زیبایی مزیت دیگری نیز دارند. زمانی که پروفیل آلومینیوم رنگ می شود یک لایه روی آن به وجود می آید که این لایه یک محافظ برای پروفیل محسوب می شود.

– علاوه بر تنوع رنگ، امکان ساخت بازشو درب و پنجره های آلومینیومی در مدلهای مختلف با توجه به شرایط محیط وجود دارد. درب و پنجره های آلومینیومی در بازشو های مختلفی مانند تک حالته، دو حالته، کشویی و کلنگی ساخته می شوند.

– یکی دیگر از این مزایا قیمت این نوع درب و پنجره است. با توجه به مزایای زیادی که درب و پنجره های آلومینیومی دارند قیمت آنها در مقایسه با سایر متریال ها بسیار با صرفه است و انتخاب این نوع درب و پنجره یک انتخاب اقتصادی و با ارزش است.

برای مقایسه درب و پنجره های آلومینیومی و یو پی وی سی می توانید به مقاله درب و پنجره آلومینیومی بهتر است یا یو پی وی سی مراجعه کنید.

معرفی انواع رنگ پرطرفدار درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره آلومینیومی در رنگهای مختلف طوسی، قهوه ای، طلایی، کرم، سفید و … به بازار عرضه می شوند. انتخاب هر کدام از این رنگهای مختلف به عوامل مختلفی از جمله نوع دکوراسیون، سلیقه کاربر و سبک معماری بستگی دارد. یکی از رنگهای پرطرفدار درب و پنجره آلومینیومی رنگ قهوه ای شبیه چوب است. مزیت رنگ قهوه ای طرح چوب این است که هم میتوان از زیبایی چوب در دکوراسیون استفاده کرد و هم اینکه، از تمام مزیت های درب و پنجره های آلومینیومی نیز استفاده کرد.

 از دیگر رنگهای پرطرفدار در انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی رنگهای طلایی، سفید ساده و … است. چون رنگ سفید به راحتی با سایر رنگها هماهنگ می شود به همین دلیل بعضی از افراد به جای استفاده از رنگهای مختلف از رنگ سفید و یا ترکیب این رنگ با رنگهای دیگر استفاده می کنند. یکی دیگر از انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی رنگ کرم یا شامپاینی است. این نوع رنگ درب و پنجره از رنگهایی است که طرفداران خاص خود را دارد و از رنگهای لوکس محسوب می شود. در ادامه به معرفی چند روش رنگ کردن درب و پنجره های آلومینیومی خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با پروفیل های پنجره آلومینیومی می توانید به مقاله انواع پروفیل پنجره آلومینیومی مراجعه کنید.

معرفی روشهای رنگ کردن درب و پنجره آلومینیومی

یکی از روشهایی که با آن انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی ساخته می شود رنگ پادرکوتینگ یا پودری است. رنگی که با این روش روی قاب درب و پنجره کشیده می شود دارای کیفیت قابل توجه ای است. از جمله ویژگیهای رنگ پادرکوتینگ مقاومت بالای آن در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی، تنوع در طرح و رنگ است. رنگ پادرکوتینگ در واقع یک نوع رنگ پودری است که در کارخانه روی پروفیل آلومینیوم به صورت اصولی اجرا می شود.

روش اجرای رنگ پادرکوتینگ روی پروفیل آلومینیوم به این صورت است. ابتدا باید کار زیرسازی پروفیل جهت انجام رنگ آمیزی انجام شود. بعد از این مرحله پروفیل ها را از طریق قرارهایی که به نوار نقالی متصل هستند به قسمتی که در آن کار رنگ پاشی انجام می شود انتقال می دهند و کار پاشیدن رنگ توسط دستگاه های مخصوص در این قسمت انجام می شود. این دستگاه ها تمام قسمت های پروفیل را به صورت یکدست رنگ می کنند. بعد از اتمام کار در قسمت رنگ پاشی پروفیل ها را به کوره انتقال می دهند تا رنگ زده شده در آنجا پخته شود. معمولا مدت زمانی که پروفیل جهت پخته شدن در کوره قرار داده می شود در حدود 15 دقیقه است. بعد از اتمام کار پخت، پروفیل ها را از قرارها جدا می کنند. بعد از سرد شدن کامل پروفیل و کنترل کیفیت رنگ انجام شده، کار بسته بندی آنها انجام می شود.

معرفی روش آنادایز جهت رنگ کردن پروفیل آلومینیوم

یکی دیگر از روشهایی که با آن انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی ساخته می شود روش آنادایز است. در واقع آنادایز فرایندی است که کار رنگ کردن پروفیل ها بر اساس فعل و انفعالات شیمیایی صورت می گیرد. روش رنگ کردن آنادایز به این صورت است که پروفیل های آلومینیومی در حوضچه های رنگ قرار داده می شوند. طیف رنگی که روی پروفیل به وجود می آید بر اساس مدت زمانی است که پروفیل در حوضچه قرار دارد. به همین دلیل امکان اینکه تفاوت جزئی از نظر رنگ به وجود بیاید زیاد است.

اما در رنگ پادرکوتینگ رنگ هایی که روی پروفیل اجرا می شوند دارای کد هستند و دقیقا همان رنگ روی پروفیل اجرا می شود. از نظر کیفیت هم رنگ آنادایز و هم رنگ پودری کیفیت یکسانی دارند. اما افرادی که به تفاوت جزئی رنگ اهمیت می دهند بهتر است که از رنگ پودری جهت رنگ کردن درب و پنجره آنها استفاده شود تا رنگ مورد نظرشان دقیقا روی پروفیل اجرا شود. طیف رنگ در آنادایز از کرم (شامپاینی) تا رنگ مشکی است.

درب و پنجره های آلومینیومی با رنگ دکورال

رنگ دکورال یکی دیگر از انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی است. این رنگ نمونه ای از رنگهای پودری و به عنوان رنگ پایه و پس زمینه روی پروفیل اجرا و بعد در کوره پخته می شود. تنوع رنگ دکورال بسیار زیاد است و با اجرای آن، امکان ایجاد طرح های متنوع روی پروفیل وجود دارد. اجرای این رنگ پایه، علاوه بر ایجاد تنوع رنگ روی پروفیل، سبب مقاومت بیشتر محصول نهایی در مقابل شرایط مختلف جوی و اشعه ماوراء بنفش می شود.

نکاتی در رابطه با خرید درب و پنجره آلومینیومی

جهت خرید درب و پنجره آلومینیومی چه رنگی چه ساده بهتر است نکاتی در نظر گرفته شود. * یکی از نکات مهم در خرید درب و پنجره های رنگی آلومینیومی کیفیت رنگ آنها است. چه درب و پنجره های آنادایز شده و چه پادرکوتینگ شده اگر به صورت اصولی انجام نشوند کیفیت مورد نظر را ندارند. چنانچه رنگ زده شده کیفیت بالایی نداشته باشد بعد از مدتی در اثر شرایط مختلف آب و هوایی دچار ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن می شود.

–  همانطور که اشاره شد پروفیل آلومینیوم خود مقاومت زیادی در برابر رطوبت، تغییر رنگ و … دارد. اما زمانی که قاب درب و پنجره های آلومینیومی رنگ می شوند یک لایه و روکش روی آنها تشکیل می شود. به دلیل وجود این روکش، پروفیل های رنگی مزیت بیشتری نسبت به پروفیل ساده دارند، چون سبب افزایش مقاومت آلومینیوم می شود.

– یکی دیگر از این نکات توجه به عایق بودن درب و پنجره آلومینیومی است. درب و پنجره های ترمال بریک یک عایق کامل در برابر انرژی های محیط هستند، به همین دلیل بهتر است جهت اطمینان از عایق بودن درب و پنجره های آلومینیومی از نوع ترمال بریک آنها استفاده شود.

– علاوه بر موارد ذکر شده یکی دیگر از نکات مهم در خرید انواع طرحها و رنگهای مختلف درب و پنجره آلومینیومی توجه به لاستیک ای پی دی ام آنها است. لاستیک ای پی دی ام یک درزگیر فوق العاده است. استفاده از این درزگیر در درب و پنجره آلومینیومی سبب بیشتر شدن ویژگی عایق بودن آنها می شود. به نحوی که امکان ورود هیچگونه هوا یا گرد و غباری به محیط داخلی وجود ندارد. ویژگی مهم این لاستیک این است که در برابر تابش نور خورشید دچار پوسیدگی نمی شود و مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید دارد.

– جهت اطمینان از تمام موارد ذکر شده در مورد خرید انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی بهتر است به شرکت ها و برند های معتبر مراجعه کرد، به این دلیل که معمولا برندهای معتبر از محصولات و قطعات با کیفیت جهت ساخت درب و پنجره استفاده می کنند.

معرفی برترین برند تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی

یکی از واحدهای تولیدی مطرح و معتبر در زمینه طراحی و اجرای انواع درب و پنجره آلومینیومی شرکت ایستاوین است. مشاورین این شرکت همچنین در مورد معرفی انواع رنگ درب و پنجره آلومینیومی و کیفیت آنها کارفرمایان عزیز را به طور کامل راهنمایی می کنند. شرکت ایستاوین تمام مراحل طراحی تا اجرا را از طریق افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه انجام می دهد. همچنین این شرکت در راستای احترام به مشتریان تمام محصولات خود را با ضمانت نامه 3 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله ارائه می دهد.

Leave a Reply