تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره

پنجره ‌ها در حال حاضر یکی از مهم‌ترین تجهیزات هنگام ساخت خانه می‌باشند. در دنیای امروز به واسطه مهم بودن روند صرفه ‌جویی در انرژی، از انواع متفاوت پنجره ‌های چند جداره بهره گرفته می‌شود. پنجره ها می‌توانند در انواع تک جداره، دوجداره، سه جداره و … در اختیار مصرف ‌کنندگان قرار بگیرند. ما در این مقاله، می‌خواهیم در رابطه با تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره صحبت کنیم و بگوییم که آیا این کار امکان‌ پذیر هست یا خیر. در واقع می‌توان گفت که جداره‌ ها و شیشه ‌ها مهم‌ترین بخشی هستند که پنجره را تشکیل می‌دهند. هر چه تعداد جداره ها بیشتر باشد، خاصیت هایی مانند استحکام، عایق حرارت، برودت و صدا بودن بهبود پیدا می‌کند. علاوه‌ بر این موضوع، جداره‌ های بیشتر می‌تواند به شما کمک کند تا سازه مورد نظر خود را در مقابل آلودگی‌ های صوتی نیز مقاوم کنید.

اما اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بدانید آیا تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان ‌پذیر هست یا نه و آیا می‌توانید با اقدامات کم ‌هزینه و ساده درصد عایق بودن پنجره خود را افزایش دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید. ما در ادامه به‌ صورت دقیق و جزئی برای شما در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد.

بررسی تفاوت پنجره دو جداره با سه جداره 

قبل ‌از این ‌که به شما بگوییم که آیا تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان‌ پذیر هست یا نه، بد نیست در رابطه با تفاوت این دو محصول نیز صحبتی داشته باشیم. بررسی تفاوت ‌های این محصولات به شما کمک خواهد کرد تا هنگام انتخاب محصول با توجه به شرایط موجود بهترین گزینه را تهیه کنید. قاعدتاً بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تفاوت میان محصولات، جداره‌ های موجود در آن ‌ها می‌باشد. اما این دو نوع پنجره‌، تفاوت ‌های بیشتری نیز دارند. بیایید با یکدیگر بیشتر در این ‌رابطه ‌صحبت کنیم.

تعداد جداره ‌ها 

همان ‌طور‌ که پیش‌تر نیز برای شما گفتیم، تعداد جداره ها مهم‌ترین تفاوت پنجره ‌های دوجداره و سه جداره می‌باشند. تعداد جداره ‌ها یعنی تعداد شیشه ‌هایی که درون پنجره بهره گرفته شده‌اند. پنجره های دو جداره دارای دو عدد شیشه می‌باشند. ولی پنجره ‌های سه جداره همان طور که از نام آن ها پیداست، از سه جداره و شیشه تشکیل ‌شده‌اند. همین جداره بیشتر، به ‌خودی‌ خود می‌تواند تفاوت ‌های زیادی را در پنجره ‌ها ایجاد کند.

ضخامت شیشه ها 

نکته دیگری که بد نیست بدانید، ضخامت شیشه ‌ها در این پنجره هاست. علاوه ‌بر تعداد شیشه‌ ها، ضخامت شیشه ‌های استفاده ‌شده در پنجره ‌های دو جداره و سه ‌جداره نیز متفاوت می‌باشد. در پنجره‌ های دو جداره عمومااز دو شیشه با ضخامت ‌های چهار و شش بهره گرفته می‌شود. اما در پنجره‌ های سه جداره، از شیشه با ضخامت چهار، شش و چهار بهره گرفته می‌شود. فضای بین هر شیشه را اسپیسر مب نامند که عموما با گاز آرگون پر می شود.

خاصیت عایق بودن 

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ های پنجره دو جداره و سه جداره میزان عایق بودن این محصولات است. شیشه‌ های سه جداره معمولاً 40 درصد بیشتر از شیشه‌ های دو جداره عایق دما می‌باشند. علاوه‌ بر این موضوع، معمولاً پنجره‌ های سه جداره از لحاظ عایق گرد و غبار و عایق صوت بودن نیز قدرتمند‌تر هستند.

قیمت 

یکی از مهم‌ترین تفاوت ‌های بین شیشه ‌های پنجره‌ های دو جداره و سه جداره، تفاوت قیمت این محصولات است. قاعدتاً پنجره ‌های سه جداره قیمت بسیار بیشتری در مقایسه با پنجره ‌های دو جداره دارند. به واسطه استفاده از یک جداره بیشتر و طراحی تخصصی، برای تهیه این محصولات، شما باید هزینه ‌های نسبتاً بیشتری را بپردازید.

نوع پروفیل مصرفی 

شاید این نکته کمی تعجب ‌بر انگیز باشد، اما نوع پروفیل مصرفی نیز هنگام ساخت  پنجره‌ های دو جداره و سه جداره متفاوت می‌باشد. معمولاً با توجه به تعداد جداره های استفاده ‌شده، تولیدکنندگان از پروفیل ‌های متفاوتی بهره می‌برند. معمولا پروفیل‌ هایی که برای پنجره ‌های دو جداره مورد استفاده قرار می‌گیرند، دوام بیشتر و عایق ‌بندی بهتری برای گرد و غبار و دما دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا پروفیل‌ های استفاده‌ شده برای پنجره‌ های سه جداره کمی قیمت بیشتری داشته باشند.

محل استفاده 

درست است که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خودتان از پنجره ‌های دو جداره یا سه جداره بهره ببرید، اما قبل ‌از استفاده از این محصولات بهتر است در رابطه با مکان مناسب برای استفاده از آن ‌ها اطلاعاتی کسب کنید. به ‌طور کلی، پنجره‌‌ های سه جداره میزان عایق ‌بندی بیشتری دارند. پس بهتر است که از آن‌ ها در مناطقی که آلودگی بیشتری وجود دارد یا هوا خشن تر است، بهره ببرید. علاوه ‌بر این موضوع، این محصولات عایق بسیار خوبی برای صدا هستند و همین موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت ساخت‌ و ساز در مناطق صنعتی بتوانید از این محصولات با عایق صوتی بالا بهره ببرید. اگر محل مورد نظر شما شرایط نسبتاً معمولی تری دارد و منطقه‌ای نسبتاً کم ‌سروصدا با میزان آلودگی و دمای هوای متوسط می‌باشد، قاعدتاً استفاده از پنجره‌ های دو جداره انتخاب عاقلانه‌تری است.

آیا تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان ‌پذیر است؟

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌های هر کدام از این محصولات، حال نوبت به این می‌رسد که پاسخی برای سوال «آیا تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان‌پذیر هست یا نه؟» داشته باشیم. در بسیاری از موارد ممکن است که به واسطه فاکتور هایی مانند بالا بردن سطح امنیت، میزان عایق بودن و … بسیاری از افراد تصمیم بگیرند تا به تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره بپردازند. اما در این شرایط باید در ابتدا بررسی کنیم که آیا این اقدام امکان‌پذیر هست یا نه. شاید بسیاری از شما با توجه به پیشرفت ‌هایی که در حال حاضر در زمینه‌ های گوناگون و متنوعی صورت ‌گرفته، فکر کنید که پاسخ این سوال مثبت است؛ اما این تصور اشتباه است.

به واسطه فاکتور هایی مانند ماهیت از پیش‌ تعیین ‌شده، تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان ‌پذیر نیست. به دلیل این ‌که این پنجره ‌ها باید در شرایط خاصی تولید شوند و تغییر وضعیت آن‌ ها بدون دستگاه‌ های تخصصی امکان‌پذیر نیست، در واقع می‌توان گفت که تبدیل پنجره دوجداره به پنجره سه جداره اصلاً عملی نیست. اگر شما اصرار زیادی روی تبدیل پنجره ‌های خودتان دارید، تنها راه‌ حل شما جابه‌جایی پنجره‌ های دوجداره با سه جداره است. اگر شما کمی در رابطه با این پنجره‌ ها مطالعه کنید و حتی تصویر های مربوط به این پنجره‌ ها را نیز ببینید، متوجه خواهید شد که نمی‌توانید پنجره ‌های دوجداره را به پنجره‌ های سه جداره تبدیل کنید زیرا فاکتور هایی مانند قاب جداره، پروفیل استفاده‌ شده و … در این پنجره‌ ها، کاملاً متفاوت است و شما هیچ ‌گاه نمی‌توانید یک عامل را از روی آن‌ ها بردارید یا یک عامل جدید روی آن ‌ها اضافه کنید.

چرا امکان تبدیل پنجره‌ دو جداره به‌ سه جداره وجود ندارد؟

قبل تر کمی برای شما در رابطه با دلیل این اتفاق صحبت کردیم، اما اجازه دهید به ‌صورت جزئی‌تر و علمی‌تر بگوییم که چرا امکان تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره وجود ندارد. دلیل اول پروفیل‌ هایی است که برای ساخت این پنجره‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این نکته توجه داشته باشید که پروفیل‌ های استفاده‌ شده با توجه به نوع شیشه، ضخامت شیشه، جنس شیشه و تعداد جداره های شیشه از پیش تعیین می‌شوند. حتی وزن شیشه نیز در انتخاب انواع پروفیل استفاده‌ شده تأثیر زیادی دارد. علاوه ‌بر این موضوع، پروفیل‌ ها بعد از تعیین نوع پنجره قالب گیری می‌شوند و فضای مناسب برای قرار دادن جداره‌ ها و شیشه‌ ها در آن‌ ها تعبیه می‌شود. به ‌همین دلیل، این پروفیل‌ ها هیچ ‌گاه قابل تغییر نخواهند بود و نمی‌توانند پذیرای شیشه‌ی جدیدی باشند زیرا فضایی برای شیشه جدید در آن ‌ها تعبیه نشده است.

در کنار این موضوع، یراق آلاتی که برای پنجره ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز با یکدیگر تفاوت زیادی دارند و به واسطه همین موضوع شما نمی‌توانید شیشه‌ی جدیدی به پنجره‌ی خودتان اضافه کنید. در رابطه با انتخاب بازشو و نوع یراق آلات، وزن شیشه بایستی در نظر گرفته شود زیرا درصورت انتخاب شیشه سه جداره و بالاتر رفتن وزن بازشوی پنجره، یراق نیز می بایست قوی تر انتخاب شود. پس بهتر است که حتماً قبل ‌از انتخاب نهایی پنجره به فاکتور ها و عوامل گوناگونی توجه داشته باشید و با دریافت مشاوره از کارشناسان متخصص تعیین کنید که استفاده از چه نوع پنجره و بازشو و همچنین چه نوع جداره ای می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

هنگام انتخاب پنجره دو جداره و سه جداره به چه فاکتورهایی توجه داشته باشیم؟ 

بعد از صحبت در رابطه با این که تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره امکان ‌پذیر هست یا نه، بد نیست برای شما نکاتی را بیان کنیم که می‌توانند کمک کنند که در همان ابتدا انتخاب عاقلانه‌ای داشته باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا نیازی به تعویض پنجره‌ ها نداشته باشید و اصلاً به این فکر نکنید که آیا می‌توانید پنجره دو جداره را به سه جداره تبدیل کنید یا خیر. در پاراگراف های پیشین برای شما گفتیم که معمولاً با توجه به آب ‌و هوا، میزان سر و صدا و همچنین خواست و سلیقه شما تعیین می‌شود که بهتر است شما از پنجره ‌های دوجداره استفاده کنید یا موارد سه جداره گزینه مناسب‌تری برای شما هستند. اما علاوه ‌بر این موضوع، فاکتور های مهم دیگری نیز وجود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

برای مثال پنجره ‌های سه جداره وزن نسبتاً بیشتری در مقایسه با پنجره ‌های دوجداره دارند. پس شما باید در رابطه با سازه مهندسی شده تحقیق کنید و ببینید که آیا دیوار های سازه، توانایی تحمل وزن پنجره سه جداره را دارند یا خیر. اگر به این نکته توجه نکنید، بعد از نصب پنجره ممکن است که مشکلات بسیار زیادی برای شما به وجود بیاید. اگر می‌خواهید در آب‌ و هوا و شرایط معتدلی زندگی کنید، نیازی به خرج هزینه اضافه نیست و شما می‌توانید با پنجره دو جداره نیز نیاز خود را برطرف کنید. اما اگر در محیطی با آب‌ و هوای خشن تر و شرایط آلوده‌تر زندگی می‌کنید، می‌توانید با استفاده از پنجره سه جداره نیاز خود را برطرف سازید.

جمع‌ بندی 

ما تلاش کردیم در این محتوا اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با تبدیل پنجره دو جداره به سه جداره داشته باشیم. به‌ طور کلی همان طور که پیش‌تر نیز به این نکته اشاره کردیم، امکان تعویض پنجره دوجداره به سه جداره وجود ندارد و تنها راه‌ حل برای شما در این زمینه، تعویض پنجره هاست. اما سعی کنید با توجه به فاکتور ها و نکاتی که برای شما نام بردیم، قبل ‌از نهایی کردن تصمیم، بهترین و به صرفه ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید تا بتوانید با کمترین میزان دغدغه از محصول تهیه شده بهره ببرید. مشاوران ما در ایستاوین، با در نظر گرفتن ماهیت پروژه، اقلیم، کاربری، سایز بازشوها و مهم تر از همه خواست کارفرما و یا طراحان عزیز، گزینه مناسب جهت انتخاب شیشه و دو یا سه جداره بودن آن را در اختیار قرار می دهند.

Leave a Reply