شستشوی نمای کرتین وال

شستشوی نمای کرتین وال یکی از اقداماتی است که معمولا چندین ماه بعد از اتمام این نمای مدرن و زیبا باید انجام شود. البته نظافت دوره ای نمای کرتین وال به محل قرار گیری ساختمان و اقلیم منطقه بستگی دارد. به عنوان مثال در کلان شهری مانند تهران که آلودگی هوا در آن بیشتر است معمولا هر چند ماه یک بار باید کار نظافت نمای کرتین وال صورت بگیرد. نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای شیشه ای است که امروزه در نمای بیشتر ساختمانهای تجاری و اداری دیده می شود. در ادامه به اهمیت شستشوی این نمای شیشه ای خواهیم پرداخت.

نمای-شیشه-ای-کرتین-وال

اهمیت شستشوی نمای کرتین وال

حفظ زیبایی نمای کرتین وال یکی از دلایل شستشوی این نمای باشکوه است. در واقع از آنجایی که بیشتر قسمتهای این نما از شیشه تشکیل شده است به همین دلیل، وجود هر نوع کثیفی و لکه روی آن در زیبایی نما تاثیر منفی دارد. با توجه به این امر معمولا صاحبان ساختمان هایی که نمای آنها کرتین وال است جهت حفظ زیبایی نما و ساختمان خود معمولا کار شستشوی نما را به صورت دوره ای انجام می دهند. کار شستشوی نمای شیشه ای فقط به منظور حفظ زیبایی نما نیست بلکه با انجام شستشوی منظم، طول عمر نما نیز افزایش می یابد.

از دیگر موارد اهمیت شستشوی نمای کرتین وال این است که بعد از کار پاکسازی و تمیز کردن نما، کاربر  از ایرادات و اشکالات احتمالی موجود در نما مانند ترک شیشه و یا خرابی قاب آلومینیومی مطلع می شود و نسبت به رفع آنها اقدام خواهد کرد. با توجه به اهمیت شستشوی نمای شیشه ای در ادامه به معرفی روشهای رایج شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال خواهیم پرداخت چرا که، روش شستشوی نمای شیشه ای با سایر نماها متفاوت است.

معرفی انواع روشهای شستشوی نمای کرتین وال

 روشهای مختلفی جهت شستشوی نمای کرتین وال وجود دارند. تفاوت روشهای شستشو این نمای شیشه ای، در ابزار آلات و تجهیزاتی است که با آن کار شستشو انجام می شود. به طور کلی روشهای داربست، راپل و بالابر از جمله روش های رایج شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال هستند.

علاوه بر این روشها، روشهای دیگری نیز جهت شستشوی سایر نماهای ساختمان وجود دارند اما، این روشها مناسب نمای کرتین وال نیستند. در واقع چون نمای کرتین وال یک نوع نمای شیشه ای است به همین دلیل معمولا از سه روشی که اشاره شد، جهت شستشوی این نوع نمای شیشه ای استفاده می شود. دلیل استفاده از این سه روش شستشو امنیت آنها است چرا که، در این سه روش هیچ گونه ضربه و فشاری به شیشه های نما وارد نمی شود. در ادامه این مطلب به معرفی کامل این سه روش شستشو و پارامترهایی که در این شستشو باید در نظر گرفته شوند خواهیم پرداخت.

استفاده از داربست جهت شستشوی نمای شیشه ای

استفاده از داربست یکی از روش های شستشوی نمای کرتین وال است. معمولا در ساختمان هایی که ارتفاع آنها حداکثر 5 متر باشد از این روش، جهت شستشو نما استفاده می شود. دلیل استفاده نکردن از داربست در ساختمان های بیشتر از 5 متر ارتفاع، بحث اقتصادی و هزینه این روش است. در واقع در این روش علاوه بر پرداخت کردن هزینه شستشوی نما، کاربر باید هزینه داربست را نیز به صورت جداگانه پرداخت نماید. در این روش همچنین سرعت عمل کار کمتر از سایر روشها است. لازم به ذکر است که امروزه از این روش کمتر استفاده می شود.

شستشو با داربست

 شستشو با داربست

استفاده از راپل 

روش شستشوی نمای کرتین وال با راپل (طناب) یکی از روشهایی است که طرفداران زیادی دارد. معمولا از این روش در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند (محدودیت ارتفاع در شستشو باراپل وجود ندارد) استفاده می شود. در این روش، نماشو از طریق یک طناب خود را ار بالای ساختمان آویزان کرده و کار شستشو را با دستمال، مواد شوینده و یا طی آغاز می کند. با توجه به اینکه در روش راپل نیاز به هیچگونه داربستی نیست هزینه انجام این کار کمتر است. علاوه بر این سرعت انجام کار شستشوی نمای شیشه ای با راپل نیز بیشتر است.

شستشو-با-راپل

شستشو با راپل

استفاده از بالابر

استفاده از بالابر از دیگر روشهایی است که از آن جهت شستشوی نمای کرتین وال استفاده می شود. استفاده از بالابر جهت شستشوی نمای ساختمان هایی استفاده می شود که عرض خیابان آنها کم است. سرعت انجام کار در این روش نیز فوق العاده است و در کمترین زمان ممکن کار پاکسازی و نظافت نما به اتمام میرسد.

قیمت شستشوی نمای کرتین وال به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

فاکتورهای مختلفی در قیمت شستشوی نمای کرتین وال موثر هستند. قیمت نهایی این کار با احتساب فاکتورهایی مشخص می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

ارتفاع ساختمان

 ارتفاع ساختمان یکی از فاکتورهای موثر در قیمت شستشوی نمای شیشه ای است. در واقع همانطور که واضح است هر چقدر ارتفاع یک ساختمان بیشتر باشد سختی کار و خطرات آن نیز بیشتر می شود. با توجه به این امر ارتفاع ساختمان نقش تعیین کننده ای در قیمت شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال دارد.

میزان کثیفی نما

دیگر فاکتور موثر در قیمت شستشوی نمای کرتین وال میزان کثیفی نما است. در واقع گاهی اوقات در بعضی از نماهای شیشه ای چون کاربر به صورت دوره ای اقدام به شستشوی نما نکرده است، جرم و کثیفی بیشتری وجود دارد. با توجه به این موضوع لازم است که جهت پاک کردن جرم و کثیفی نما از مواد شوینده قوی استفاده شود. به کار بردن مواد شوینده قوی نیز در قیمت نهایی کار موثر است و سبب افزایش هزینه شستشو می شود.

روش شستشو نما

از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت شستشوی نمای کرتین وال روش شستشو است. به عنوان مثال از آنجایی که در روش شستشو راپل، نماشو به تجهیزات خاصی نیاز ندارد در نتیجه قیمت شستشو نما با این روش یک قیمت منصفانه و اقتصادی است.

شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال

زیبایی نمای کرتین وال بعد از شستشو

چه پارامترهایی در کار شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال باید در نظر گرفته شوند؟

جهت انجام کار شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال و یک نتیجه عالی بهتر است پارامترهایی در نظر گرفته شوند. این پارامترها شامل مواردی هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

شستشوی تمام قسمت های نما

شستشوی کامل تمام قسمت های نمای کرتین وال پارامتر مهمی است که هنگام شستشو باید در نظر گرفته شود. در واقع در این نوع نمای شیشه ای علاوه بر شیشه های نما، پروفیل های آلومینیومی نیز که بخشی از نما هستند باید به طور کامل تمیز شوند. پروفیل های آلومینیومی در این نما به صورت افقی و عمودی قرار گرفته اند.

 زمان شستشوی نمای کرتین وال

 نکته بسیار مهمی که در رابطه با شستشوی نمای کرتین وال وجود دارد، زمان شستشو است. در واقع زمانی باید کار شستشو انجام شود که نور خورشید روی شیشه های نما، نتابد. دلیل این امر این است که گرمای نور خورشید مواد شوینده روی نما را به سرعت خشک می کند. با خشک شدن مواد شوینده نیز لکه های زیادی روی نما بعد از اتمام کار باقی می مانند.

نوع ماده شوینده

 انتخاب ماده شوینده متناسب با نوع چرک و کثیفی یکی دیگر از پارامترهایی است که نماشو باید قبل از شروع کار در نظر بگیرد. به عنوان مثال همانطور که اشاره شد یکی از قسمت های نمای کرتین وال پروفیل های آلومینیومی هستند. نما شو مواد شوینده ای که استفاده می کند نباید سبب تغییر رنگ پروفیل های آلومینیومی شود. در واقع بعضی از مواد شوینده هستند که سبب کاهش کیفیت این پروفیل ها می شوند. توجه نماشو به این نکته اهمیت زیادی دارد چرا که، هرگونه تغییر رنگ و یا رنگ پریدگی پروفیل آلومینیومی تاثیر منفی در زیبایی نما دارد.

نمونه-ای-از-نمای-کرتین-وال-تمیز-شده

نمونه ای دیگر از نمای کرتین وال تمیز شده

استفاده از مواد نانو

 از دیگر نکات مهمی که لازم است نماشو بعد از اتمام کار شستشوی نمای کرتین وال آن را در نظر بگیرد استفاده از مواد نانو است. در واقع با استفاده از مواد نانو سطح نما حالت آب گریزی پیدا می کند و امکان چسبیدن و نشستن گرد و غبار روی نمای شیشه ای به صورت چشمگیری کاهش می یابد. بعضی از کارفرمایان استفاده از مواد نانو را یک هزینه اضافه تلقی می کنند. در رابطه با این موضوع باید گفت، استفاده از مواد نانو نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه یک انتخاب هوشمندانه و با ارزش است. در واقع با استفاده از مواد نانو تمیزی نما برای مدت بیشتر حفظ می شود و نیاز مجدد به شستشوی نما به تعویق می افتد.

انتخاب روش درست جهت شستشوی نمای کرتین وال

 امروزه روشهای مختلفی جهت شستشوی انواع نمای ساختمانها استفاده می شود. به عنوان مثال در سایر نماها از روش هایی مانند سندبلاست و یا واتر جت استفاده می شود. در رابطه با شستشوی نمای کرتین وال لازم به ذکر است که معمولا از دو روش واترجت و سندبلاست در شستشوی این نما استفاده نمی شود چرا که، احتمال ضربه به شیشه نما وجود دارد.

دمای مناسب آب و خشک کردن کامل شیشه

آبی که از آن جهت شستشوی نمای کرتین وال استفاده می شود باید دمای مناسبی داشته باشد تا به طور کامل مواد شوینده و لکه های موجود را پاک کند. معمولا دمای مناسب آب کمتر از 45 درجه فارنهایت است. علاوه بر این کار خشک کردن شیشه و پروفیل ها نیز باید به طور کامل صورت بگیرد. به عنوان مثال اگر کار شستشو در فصل سرد سال انجام بگیرد با باقی ماندن آب در لابه لای پروفیل آلومینیومی و خارج نکردن آن، احتمال ترکیدگی شیشه و پروفیل در اثر انقباض و انبساط وجود دارد. با توجه به این امر نماشو باید با دقت کامل و صبر و حوصله کار شستشو را به اتمام برساند.

با توجه به پارامترهایی که در رابطه با شستشوی نمای کرتین وال اشاره شد بهتر است که کار شستشوی این نوع نمای شیشه ای به شرکت های متخصص در این زمینه سپرده شود. در واقع این شرکت ها تجربه کافی در این زمینه را دارند و کار به صورت اصلی و درست انجام می شود. علاوه بر این با توجه به اهمیت شستشوی نمای شیشه ای بهتر است که کار شستشوی نمای شیشه ای همانطور که اشاره شد، حتما به صورت دوره ای و منظم صورت بگیرد. در شستشوی دوره ای هزینه کار شستشو نیز کمتر است چرا که، زمان و مواد کمتری جهت تمیزی نیاز است.

کلام آخر

با توجه به اهمیت و مزایای شستشوی نمای شیشه ای کرتین وال بهتر است کاربرانی که نمای ساختمان آنها کرتین وال است توجه ویژه ای به تمیزی و شستشوی این نوع نمای شیشه ای داشته باشند. در واقع صرفا با اجرای نمای کرتین وال نمی توان انتظار داشت که نمای ساختمان یک نمای باشکوه باشد بلکه، تمیزی این نما نیز تاثیر زیادی در زیبا دیده شدن این نما دارد.

نظر خود را بنویسید