تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته

مزایای کاربری پنجره دو حالته

پیشرفت تکنولوژی و پیدایش فناووری های جدید در تمام صنایع به چشم می خورد. در این میان صنعت ساختمان و در و پنجره سازی نیز از این امر مستثنی نیست. مسلما هنگامی که بحث تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته مطرح می شود با یک نگاه کلی به ساختار سازه می توان برتری نوع دوم به دلیل وجود قابلیت های بیشتر را حدس زد.

تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته

می توان گفت پنجره دو حالته خاص ترین نمونه از پنجره های نسل جدید با قابلیتها و طراحی متفاوت است که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. به خصوص به دلیل اینکه این پنجره ها با چند حالت بازشو برای مناطقی با آب و هوای گرم بسیار کاربردی بوده و به تهویه مناسب هوا کمک می کند. این نمونه از پنجره حتی از انواع ریلی و کشویی ایمن تر و کاربردی تر است.

پنجره دو حالته چیست؟

پنجره دو حالته نمونه پیشرفته‌تری از پنجره upvc دوجداره معمولی است که با نام Tilt and turn window شناخته می‌شود. پنجره ای که علاوه بر سبک معمول بازشوی پنجره های قدیمی، قابلیت باز شدن به شکل مورب از بالا را هم دارد. این پنجره ها به دلیل سیستم قفل چند نقطه ای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار های طبیعی محیطی مانند باد و طوفان، بارندگی شدید و همچنین آلودگی صوتی و آلودگی هوا و.. را دارد. این پنجره های مدل اروپایی تنها به کمک دستگیره در دو حالت تنظیم می  شوند. در حالت اول مانند پنجره معمولی روی محور افقی به صورت 180 درجه کاملاً باز میشود. در حالت دوم قسمت بالایی به صورت عمودی به سمت داخل ساختمان شیب دار میشود. پنجره دو حالته علاوه بر ظاهر ظریف و زیبایی فوق العاده انعطاف پذیری بسیار خوبی با شرایط محیطی دارد. این پنجره ها از بخش بالایی با شیب خیلی کم باز می شوند و بدون اختلال در امنیت، تهویه بهینه محیط را امکان‌پذیر می‌کنند.

پنجره تک حالته لولایی

درب و پنجره های upvc تک حالته دو جداره پرفروش ترین پنجره ها با کاربرد آسان هستند. در این پنجره ها لنگه های بازشو روی محور افقی و با لولاهایی که در محور عمودی قرار گرفته حرکت می کنند. مزیت بزرگ این پنجره ها باز و بسته شدن تا ۱۸۰ درجه و ایجاد چشم انداز کامل به فضای بیرون و تمیزکاری راحت شیشه ها و قابهای پنجره است. در واقع پنجره های تک حالته لولایی upvc تنها روی محور افقی خود قابلیت بازشو دارند.

تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته این است که نوع تک حالته تنها قابلیت باز شدن در یک جهت را دارد. در حالی که پنجره های دوجداره دو حالته در دو جهت عمودی و افقی و به حالت عکس هم باز میشوند. این نوع پنجره ها به دلیل استفاده از یراق آلات کمتر قیمت خیلی پایین تری نسبت به نوع دو حالته دارند.

مزیت های اصلی پنجره تک حالته : نصب سریع و آسان – قیمت خیلی مناسب تر – امکان تعویض یراق آلات در صورتی خراب شدن

یکی از ویژگی های قابل توجه پنجره های تک حالته و دو حالته این است که می توان آنها را با طراحی های مختلف  و حالتهای مختلف بازشو پیاده سازی کرد. مدلهایی مانند پنجره فلکس واگنی، پنجره دوجداره کشویی، پنجره های مدل فرانسوی و…

مهم ترین تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته بعد از فرم های مختلف بازشو به قیمت بر می گردد. در پنجره های تک حالته تنها بخش جلویی لنگه به اسپانیولیت مجهز است. اما در نوع دو حالته سه طرف لنگه بازشو اسپانیولیت دارد که باعث عایق سازی بهتر بدنه می شود. همانطور که گفتیم تعداد زاماک ها هم در پنجره دو حالته بیشتر است که به چفت شدن بهتر فریم و لنگه کمک می کند.

 

عملکرد پنجره دو حالته

در مورد تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته بهتر است این گونه توصیف کنیم که پنجره دو حالته تلفیقی از سه مدل پنجره upvc است. ترکیبی از یک پنجره ثابت، پنجره معمولی با حالت باز شوی چپ و راست و پنجره با قابلیت بالا بازشو که تکنولوژی جدیدتری دارد. در واقع دستگیره نصب شده روی پنجره امکان انتخابی سازی حالت باز شو را به شما می دهد. گرداندن  دستگیره تا ۹۰ درجه به باز شدن چپ و راست پنجره کمک می‌کند. چرخاندن ۱۸۰ درجه دستگیره پنجره را به حالت دوم یعنی بالا بازشو می گشاید. البته کاربری راحت این سیستم به کیفیت برند تولید کننده پنجره دوجداره نیز بستگی دارد.

مزیت تهویه در پنجره دو حالته

مهمترین سوالی که در مورد پنجره های دو حالته مطرح می‌شود این است که چه مزیتی باعث شده این نوع پنجره ها پرطرفدارتر باشند؟ در پاسخ به مهم ترین تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته می رسیم. مزیت این نمونه ها نسبت به نوع تک حالته تهویه مناسب هواست. شما می توانید با استفاده از عملکرد دوم کلنگی، باز شو را به صورت شیبدار در بیاورید. به گونه‌ای که پنجره از حالت اصلی کمی خم به داخل میشود. در این حالت هوای گرم از بخش بالایی پنجره خارج شده و تهویه هوا به طور دائم ادامه می‌یابد.

تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته؛ یراق آلات مطمئن‌تر در نوع دو حالته

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز پنجره های دو حالته و در واقع تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته وجود پوشش محافظ سرتاسری فریم است که باعث می شود لنگه بازشو به خوبی روی قالب اصلی چفت و بسته شود. وجود زاماک دور پنجره باعث شده عایق بندی بهتری داشته باشد. ضمنا طراحی توری پلیسه جمع شو به شما امکان تهویه مستقیم هوا همراه با ایجاد سدی در برابر حشرات مزاحم را می دهد. پنجره دو حالته به دلیل آزادتر بودن لت ها نیاز به سیستم قفل مستحکم تری دارد. این اطمینان به خوبی بایراق آلات قفل چند منظوره فراهم شده است.

این قفل از دو جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه فریم ها و درها را به طور کامل با هم جفت و جور می کند. مزیت دوم امنیت بالای این پنجره ها به واسطه افزایش تعداد نقاط قفل است. در نتیجه پروفیل بازشو و چارچوب کاملاً با هم جور می شوند. در صورتی که در پنجره های تک حالته این سیستم یراق آلات تنها در ضلع بازشو (ضلع منتهی به دستگیره) قرار گرفته اند.

دلایل برتری پنجره دو حالته

قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به نوع کشویی – کاربری راحت تر و اشغال فضای خیلی کمتر نسبت به انواع مشابه – ساختار ظریف تر نسبت به مدلهای دیگر – سیستم قفل امنیتی قوی تر و ضد سرقت بودن – سد حفاظتی موثر در برابر گرد و غبار، کاهش آلودگی صوتی و کاهش مصرف انرژی

همانطور که در تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته بیان شد در پنجره های دو حالته به دلیل کاربرد یراق آلات یکپارچه محدود سازی آلودگی صوتی و سایر عوامل ناخوشایند محیطی بهتر انجام می‌شود. ضمن اینکه به دلیل جفت شدن و سفت شدن لنگه بازشو و فریم آرامش کامل در خانه برقرار می‌شود. ضمنا در صورت نیاز می توان با کاربرد انواع لمینت ها و شیشه های سه جداره ورودی صدا به داخل واحد مسکونی را محدودتر کرد. یکی از شاخصه ‌هایی که طراحان و سازندگان را

به کاربرد این سبک جدید پنجره ترغیب می‌کند، ضخامت پروفیل هاست.

همانطور که  در تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته ذکر شد، در پنجره های لولایی دو حالته ساختار هندسی ظریف تری خواهیم داشت و نمای نهایی جذابتری به ساختمان می دهد. مهمتر از همه اینکه امکان اجرای اشکال هندسی مختلف و ایجاد خم های ویترینی و هلالی امکان پذیر است.

تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته در نگاهی کلی

سال‌های سال است که پنجره های دوجداره به دلیل قابلیت ها و مزایای فراوان در ساختمان سازی به طور گسترده استفاده می شوند. مسلما در صنعت ساختمان یا هر صنعت دیگری هر ابزاری که بیشترین امکانات را برای کاربران فراهم کند، بیشتر مورد استقبال واقع می‌شود. پس از پیدایش پنجره های دو حالته در بازار به دلیل مزیت های فراوان مردم این مدل را ترجیح می‌دادند. پنجره‌هایی که در دو حالت لولایی و مورب قابل نصب بوده و همچنین امکان داشتن حالت تلفیقی دو حالته را برای شما فراهم می‌کنند.

 هر دو فرم بازشوی پنجره به کمک تغییر دستگیره و به راحتی امکان پذیر است. برخلاف نوع تک حالته که به کمک دستگیره تنها در یک حالت باز و در حالت دیگر قفل میشود، پنجره دو حالته به دلیل استفاده از ابزار یراق ویژه دو مدل بازشو را مهیا می کند. مزید بر اینکه در کنار زیبایی بصری نما، مقاومت فوق العاده ای در برابر گرد و غبار، طوفان و انواع آلودگی هوا و صوتی دارد. کارایی عالی، قیمت مناسب و زیبایی منحصر به فرد مهمترین مولفه هایی هستند که خرید این نوع پنجره را توجیه‌پذیر می‌کنند.

برتری پنجره دو حالته

پنجره دو حالته؛ بهترین نوع پنجره دوجداره

تا به اینجای کار با ساختار کلی پنجره های دوجداره و تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته آشنا شدید. حال باید بدانید که پنجره های دو حالته به دلیل کاربرد یراق آلات بیشتر امکان طراحی مدلهای متنوع بازشو را دارند. اما این گونه پنجره ها علاوه بر راحتی کاربرد مزایای جانبی دیگری هم دارند. عایق بندی مناسب این پنجره ها به کاهش اتلاف انرژی و کاهش و کنترل مصرف سوخت کمک می کند. کاهش ضریب انتقال صوت و هوابندی و آب بندی کامل در نوع دو حالته اتفاق می افتد. در پنجره های دو حالته به دلیل کاربرد یراق آلات ویژه و ساختار فنی پروفیل، فیت شدن کامل فریم و لنگه بازشو اتفاق می افتد.

یکی دیگر از نکات مهم تفاوت پنجره تک حالته و دو حالته ضخامت کمتر و هندسه ظریف تر در پنجره های دو حالته است. به همین دلیل این پنجره ها اشکال هندسی خوش فرم تری ایجاد می کنند و از این لحاظ مورد توجه طراحان و معماران ساختمانی هستند. در نهایت عدم اشغال فضای داخلی و کاربری آسان برای محیط های اداری و مسکونی شاخص ترین دلیل برتری نوع دو حالته نسبت به انواع قدیمی تر تک حالته ست.

شرکت ایستاوین با بهره گیری از تیم متخصص و به روزترین تکنولوژی، انواع بازشو های درب و پنجره های آلومینیوم و UPVC را طراحی، تولید و اجرا می نماید.

Leave a Reply