فهرست مطالب

لولایی عایق تر است یا کشویی؟

انواع پنجره های دوجداره

پنجره های دوجداره upvc در دو مدل لولایی و کشویی تولید می شوند. یکی از اولین سوالات سازندگان و مالکان ساختمان این است که پنجره لولایی عایق تر است یا کشویی؟

پنجره ها بخش عمده ای از نمای ساختمان را به خود اختصاص می‌دهند. تا جایی که در بعضی ساختمانهای مدرن کل نمای ساختمان با پنجره هایی با فریم های مدل دار پوشیده شده است. این روزها پنجره های دوجداره به دلیل قابلیت های زیاد در ساختمان سازی کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند. دریچه هایی به دنیای بیرون که علاوه بر زیبایی بصری برای حفاظت ساختمان حائز اهمیت هستند. در چندین سال گذشته پنجره های دوجداره محبوب ترین نوع پنجره ها بوده اند. اما در همین سبک و جنس نیز برخی نمونه ها به دلیل ویژگی های ساختاری و فنی نسبت به سایر موارد کاربردی تر هستند.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این مقاله، برای آشنایی با انواع بازشوهای upvc به مقاله انواع بازشوی پنجره های UPVC مراجعه کنید.

پنجره‌ها المان های اصلی ساختمان

همانطور که گفتیم پنجره‌ها یکی از عناصر اصلی و ضروری ساختمان ها هستند که بدون وجود آنها نمی‌توان سکونت در محیط بسته را تصور کرد. این آیتم های ضروری  نقش پایه ای در طراحی و معماری نمای ساختمان (انواع متریال نما) ایفا می کنند. ضمن اینکه فضای داخل خانه را به دنیای بیرون پیوند می زنند. گذشته از اینکه پنجره نقش زیبایی شناختی در نمای بیرونی و درونی ساختمان دارد، اما پیش از هر چیز باید بر اساس نوع کارایی در هر بخش از ساختمان انتخاب شود. به طور کلی مدل بازشوی پنجره ها  بین آنها تمایز ایجاد می کند. دو سبک اصلی پنجره های دوجداره کشویی و لولایی هستند. معمولاً خریدار پیش از هرچیز از خود می‌پرسد کدام یک از این دو مدل برای ساختمان مناسب تر است؟

پاسخ این سوال که پنجره لولایی عایق تر است یا کشویی؟ تحت تاثیر فاکتورهای متفاوتی مشخص می شود.  هر کدام از این نمونه ها در جایگاه خود مزایا و معایبی دارند. مهم ترین وجه تمایز این دو نوع پنجره به نحوه باز و بسته شدن آنها بر میگردد. به گونه ای که در پنجره کشویی لنگه های در روی بخش ریلی به یک سمت کشیده می شوند. اما پنجره لولایی همانطور که از نامش بر می آید به واسطه وجود لولاهای عمودی و افقی از یک کنار یا از بالا باز می شود.

پنجره دوجداره کشویی چیست؟

در پنجره های کشویی دو لنگه، تنها یک لنگه بازشو وجود دارد که به سمت چپ یا راست حرکت داده می شود و لنگه دیگر ثابت است. در نمونه دیگر پنجره های کشویی دو لنگه بازشو، دو تا از لنگه ها حالت متحرک دارند و معمولا یک بخش از پنجره ثابت است. در این مدل می توان یک یا دو لنگه را به طور مجزا باز و بسته کرد. بنابراین در پنجره های کشویی هم قابلیت هایی برای تهویه بهتر هوا وجود دارد.

پنجره دوجداره لولایی چه عملکردی دارد؟

پنجره های لولایی به واسطه لولاهایی که روی محور عمودی تعبیه شده در راستای محور افقی 180 درجه باز و بسته می شوند. حالتی که مشابه باز و بسته شدن طبیعی درها می باشد. این پنجره ها مدل های مختلفی دارند و ممکن است به صورت دوحالته و تلفیقی باشند. در مدل پنجره دو حالته با تغییر حالت دستگیره می توان بازشو را از شکل طبیعی به سایبانی تغییر داد. در این حالت پنجره از بالا و روی محور افقی با شیب کم باز می شود. پنجره دوجداره مدل لولایی به دلیل مجهز بودن به لاستیک EPDM جفت شدگی و عایق بندی بهتری نسبت به انواع کشویی دارد.

پنجره دوجداره لولایی عایق تر است یا کشویی؟

لولایی عایق تر است یا کشویی؟ عملکرد پنجره های دوجداره کشویی به این شکل است که لنگه های در روی بخش ریلی افقی به یک پهلو حرکت می کنند. به عبارتی لنگه های پنجره به صورت تکی یا در موازات هم حرکت کرده و نهایتاً روی آخرین لنگه سوار می شوند. پروفیل پنجره های کشویی پهنای دو برابر بزرگتر از پروفیل لولایی دارد. . همین اندازه بیشتر پروفیل کشویی موجب شده ظاهر این پنجره ها بزرگتر از پنجره لولایی باشد.

برای آشنایی با پروفیل ها می توانید مقاله انواع پروفیل درب و پنجره یو پی وی سی را مطالعه کنید.

بنابراین پنجره های دوجداره لولایی علاوه بر ‌عایق بندی کامل، پروفیل ظریف تر و نمای شکیل تری دارند. در مقایسه پنجره لولایی و کشویی با وجود اینکه پنجره های کشویی لاستیکهای درزگیر و پرزگیر دارند، اما باز هم منافذی از آن اندکی باز میماند. در طرف مقابل پنجره های دوجداره لولایی مطرح هستند که امکان طراحی بازشو از بغل یا از بالا را دارند. در ساختار این نوع رایج پنجره دو سری لاستیک درزگیر طراحی شده است. به گونه ای که هنگام بسته شدن، لنگه در و فریم پروفیل به طور کامل روی هم قرار گرفته و چفت میشوند. در نتیجه درزی باقی نمی‌ماند.

پنجره لولایی بهتر است یا کشویی؟

پس از رسیدن به قطعیت در مورد عایق بندی برتر پنجره های لولایی، حالا به سوال دیگری می رسیم که به طور کلی پنجره لولایی بهتر است یا کشویی؟ در پاسخ نمی توان نظر قطعی داد. همه چیز به نوع کارایی و محل استفاده پنجره بستگی دارد. با وجود اینکه در هر دو نوع این پنجره ها از یک جنس پروفیل استفاده می شود و ساختار کلی مشابهی دارند ولی یراق آلات آنها کاملا متفاوت است. گاهی نیاز است پنجره در کنار اشغال کمترین فضا برای باز و بسته شدن، بیشترین وسعت بازشو را داشته باشد. در چنین مواقعی پنجره کشویی بالاترین کارایی را دارد چرا که لت های در بدون اشغال فضای جانبی تنها در یک مقطع روی هم جمع می شوند. این پنجره ها به خصوص برای فضاهای ارتباطی داخل ساختمان به تراس و محوطه حیاط بیشترین کارایی را دارند.

مهم‌تر این که بیشترین وسعت دید و چشم انداز را ایجاد می‌کنند. البته باید این مسئله را در نظر گرفت که در مناطقی با شرایط آب و هوایی خیلی گرم یا سرد و خشک در کنار زیبایی  ظاهری پنجره، کارایی آن و میزان عایق بندی اهمیت فوق ‌العاده پیدا می‌کند. از این جنبه پنجره های لولایی بدون تردید مزیت های بیشتری دارند. جفت و جور شدن فریم قاب و درها و کاربرد بیشترین میزان درزگیر این پنجره ها را برای ایجاد تعادل دمایی ایده آل می کند. این را به خاطر داشته باشید که اولین نقش پنجره ها ایجاد سد حفاظتی در برابر تغییرات دمایی و صوت و کلا در برابر عوامل نامطلوب محیطی است.

 مقایسه پنجره لولایی و کشویی

 دلیل برتری پنجره دوجداره لولایی نسبت به کشویی به وجود عایق بندی مناسب به وسیله لاستیک EPDM بر میگردد. به گونه ای که در زمان بسته شدن پنجره های لولایی، لاستیک EPDM مابین فریم و لنگه فشرده شده و آن را هوابندی و آب بندی می کند. در حالی که در نمونه کشویی هنگام بسته شدن پنجره، لنگه بدون هیچ گونه فشاری روی قاب فریم قرار می گیرد. در نتیجه با وجود اینکه در پنجره های کشویی به جای لاستیک EPDM یک سری درزگیر و پرزگیر مابین فریم و لنگه به کار رفته، اما عایق بندی کاملی وجود ندارد. این موانع تنها از ورود حشرات و گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

عایق بندی در پنجره کشویی

پنجره کشویی به این صورت است که به دلیل ساختار پروفیل، شیشه دوجداره ضخامت کمتری دارد. از این رو فاصله دو لایه شیشه کمتر بوده و گاز آرگون کمتری بین شیشه ها جای گرفته است. همین عامل، دلیل دیگری بر کاهش عایق بندی در این گونه پنجره هاست. از سوی دیگر وجود ریل حرکت دهنده درها باعث شده فاصله ای بین فریم و لنگه ایجاد شود که عایق بندی پنجره را کاهش می دهد. پروفیل به کار گرفته شده در پنجره های کشویی در نوع تک ریل، نسبت به پروفیل پنجره لولایی پهنای بیشتری دارد که ضخامت آن را بیشتر کرده و زیبایی کمتر می شود.

در پنجره های کشویی لنگه های متحرک در، جلوی لنگه ثابت قرار می گیرند و در موازات آن نیستند. حتی در حالت بسته بودن پنجره نیز سطوح در کنار هم قرار نمی گیرند. همه اینها استدلالهای محکمی هستند که عایق بندی در پنجره کشویی دچار نقص است. حال اگر از عایق سازی گذر کنیم، پنجره های لولایی با حالت بازشوی کامل تاثیر زیادی در تهویه هوا نیز دارند. در حالی که در پنجره های کشویی نیمی از پنجره با لت های روی هم قرار گرفته یا ثابت پوشانده شده است. بنابراین تهویه کمتر انجام می شود.

آیا پنجره دوجداره لولایی عایق تر است یا کشویی؟

با مواردی که تا به اینجای نوشتار در مورد مقایسه پنجره لولایی و کشویی توصیف شد حتما به علت عایق بندی کامل تر انواع لولایی پی برده اید. یکی از دلایل اصلی انتخاب پنجره های دوجداره کاهش اتلاف انرژی و متعادل نگهداشتن دمای داخل ساختمان است. اما باید تاکید کنیم که در تمام انواع پنجره ها کیفیت جنس پروفیل و یراق آلات انتخابی حرف اول را می زند. به این معنا که فارغ از برتری نوع لولایی به کشویی، مرغوبیت و کیفیت پروفیل و ابزار به کار رفته مانند درزگیرها و قفل نقطه ای در عایق بندی بهتر پنجره تاثیرگذار است.

بنابراین در هنگام انتخاب پنجره دوجداره  باید از برترین و معتبرترین برندهای پروفیل آلومینیوم و upvc خرید کنید تا استانداردهای لازم به طور دقیق در طراحی و ساخت اجرا شده باشد. همانطور که متوجه شدید مهم ترین برتری پنجره لولایی نسبت به کشویی عایق بندی مناسب تر و بهینه تر است. ( 20 درصد عایق بندی بیشتر) با این توصیف برای ساختمانهایی که در شرایط آب و هوای خاص یا آلودگی صوتی و گرد و غبار واقع شده اند و عایق بندی در اولویت است، گزینه بسیار مناسبی خواهند بود.